Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MLU
|
aktualizacja

Najnowsza prognoza PKB Polski w 2023 r. budzi niepokój. Potem ma być lepiej

72
Podziel się:

MFW prognozuje, że wzrost gospodarczy Polski w 2023 r. wyniesie 0,3 proc. W roku 2024 wzrośnie do 2,4 proc., a w 2025 będzie to już 3,7 proc.

Najnowsza prognoza PKB Polski w 2023 r. budzi niepokój. Potem ma być lepiej
Premier Mateusz Morawiecki (PAP, PAP/Andrzej Lange)

W piątek w Ministerstwie Finansów odbywa się konferencja, na której podsumowana zostanie misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Z materiału prasowego, przygotowanego na konferencję wynika, że MFW spodziewa się wzrostu PKB w Polsce w 2023 r. na poziomie 0,3 proc. Wzrost gospodarczy według prognoz funduszu ma przyspieszyć do 2,4 proc. w 2024 r. i do 3,7 proc. w 2025 r.

MFW: inflacja w Polsce powinna spadać, ale NBP powinien być gotowy na podwyżki

Jednocześnie MFW prognozuje spadek inflacji w Polsce do 7,2 proc. na koniec 2023 r. Inflacja ma spaść do 5 proc. na koniec 2024 r. i do 3,6 proc. na koniec 2025 r.

NBP powinien odpowiedzieć na zmieniające się warunki i powinien być gotowy na dalsze podwyżki stóp procentowych, jeśli będzie to konieczne do obniżenia inflacji do poziomu celu inflacyjnego na koniec 2025 r. – podano w komunikacie.

Cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc. plus/minus 1 pkt. proc., gdy w lutym inflacja wyniosła 18,4 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Potężny spadek PKB. "To przedsionek recesji. Jak to możliwe, że władzę te dane nie martwią?"

Rząd powinien szukać oszczędności, by wesprzeć NBP w walce z inflacją

Jednocześnie MFW oczekuje wzrostu deficytu finansów publicznych w 2023 r. do 4,5 proc. PKB z prognozowanych 3,1 proc. PKB w 2022 r.

W średnim terminie deficyt budżetowy w Polsce będzie w ocenie MFW przekraczał poziom 3 proc. PKB, co spowoduje, że dług publiczny naszego kraju ustabilizuje się w okolicach 50 proc. PKB.

Przedstawiciele MFW wskazali, że rząd powinien unikać zwiększenia deficytu budżetowego, co z jednej strony wsparłoby w bank centralny w walce z inflacją, a jednocześnie stworzyłoby przestrzeń do zaabsorbowania ewentualnych szoków, jakich można się spodziewać – np. na rynku energii. Dodano także, że rząd powinien poszukać oszczędności, aby zrównoważyć wzrost wydatków na zbrojenia.

Polski sektor bankowy w ocenie MFW w dobrej kondycji

MFW wskazuje, że powszechne wakacje kredytowe skutkowały znaczącymi kosztami dla banków i nie powinny być przedłużane. Zamiast tego, jak ocenia Fundusz, władze powinny zwiększyć skalę obecnych programów wsparcia dla kredytobiorców w najtrudniejszej sytuacji.

Ogólnie, polski sektor bankowy pozostaje w ocenie MFW stabilny, dobrze dokapitalizowany. Wyzwania prawne oraz regulacyjne mogą jednak ograniczyć zdolność banków do wspierania gospodarki.

MFW wskazał także na konieczność dokonania transformacji energetycznej. Przedstawiciele misji stwierdzili, że transformację powinny wspierać fundusze unijne, ale jednocześnie "zachęcili władze do rozważenia roli podatku węglowego".

W lutym swoją prognozę PKB Polski w 2023 r. obniżyła Komisja Europejska

W lutym swoje prognozy PKB Polski w 2023 r. obniżyła Komisja Europejska (z szacowanych 0,7 proc. do 0,4 proc.). "Podwyższona inflacja oraz niskie zaufanie konsumentów i przedsiębiorców będą nadal negatywnie oddziaływać na wzrost gospodarczy" – oceniła KE.

Według prognoz Komisji inflacja bazowa będzie prawdopodobnie napędzana przez silny wzrost wynagrodzeń i ekspansywny kurs polityki fiskalnej. Jednocześnie "spadające, hurtowe ceny energii i pewne rozluźnienie na rynku pracy powinny stopniowo tłumić presję inflacyjną, zwłaszcza pod koniec horyzontu prognozy".

Z kolei najnowsza, marcowa projekcja NBP zakłada, że PKB Polski znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale -0,1–1,8 proc. w 2023 r., 1,1–3,1 proc. w 2024 r. oraz 2–4,3 proc. w 2025 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(72)
Jacek3
4 tyg. temu
Kryzys gospodarczy u progu ale nie ma się co łudzić-dopóki "suwerenowi" wiejskiemu który wybiera władzę w Polsce starcza na wódkę i kiełbasę nic się w kraju nie zmieni.
Wap
miesiąc temu
PiS już powinien podać się do dymisji. Ta ekipa nie dała rady z inflacją. Jedna niektórzy z tej ekipy mają już bardzo dużo
Brejzolandia
miesiąc temu
Donald chce podwyżek stóp procentowych. Ja akurat w tym go popieram. Niech lemingi jedzą tynk zamiast parówek
8 gwiazdek
2 miesiące temu
Większe od inflacji jest roczna podwyżka prezesa NBP z nadania partyjnego. W 1.3mln rocznie i co biedaki głosujące na pis?
Poi
2 miesiące temu
MFW; co to jest inflacja w ekonomii?Madrzy eksperci mowia , ciac wydatki budzetowe I podnosic stony procentowe! Ekonomia mowi, ze to bedzie recesja, stagnacja,beda zatory platnicze , bankructwa, , spadek PKB, ....
...
Następna strona