Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Polacy na Wyspach. Przy okazji brexitu udało się ich policzyć

103
Podziel się:

Żartowano, że Londyn to siedemnaste województwo Polski. Po latach spekulacji na temat liczby naszych rodaków w Wielkiej Brytanii, nareszcie udało się policzyć tych, którzy chcą na Wyspach pozostać. Milion to liczba mocno przesadzona.

Polacy na Wyspach. Przy okazji brexitu udało się ich policzyć
Najnowsze dane brytyjskiego rządu pokazują, że na trwałe swój los z Wyspami postanowiło związać ok. 700 tys. Polaków (Pixabay)

Do tej pory próby oszacowania, ilu Polaków tak naprawdę mieszka w Wielkiej Brytanii, były jedynie spekulacjami. Milion, półtora miliona, a niektóre źródła przekonywały, że nawet dwa miliony Polaków w którymś momencie zamieniły ziemię polską na brytyjską.

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i konieczność zameldowania się obcokrajowców w odpowiednich urzędach dała Londynowi możliwość przeliczenia, ilu emigrantów nie tylko tam przebywa, ale ma wobec Wysp także "poważniejsze" plany.

773 tysiące naszych rodaków złożyło do 30 września podanie o stały pobyt w Zjednoczonym Królestwie – podało w swoim kwartalnym raporcie MSW w Londynie – donosi "Rzeczpospolita".

Biorąc pod uwagę malejące zainteresowanie rejestracją, należy założyć, że przytłaczająca większość Polaków, którzy chcą pozostać w Zjednoczonym Królestwie, już dopełniła procedur. Pozostali, dla których brexit okazał się asumptem do przemyśleń, już wrócili bądź pojechali szukać szczęścia gdzieś w innym kraju UE.

Zobacz także: Pozytywny efekt brexitu. "Firmy sprowadzą się do Polski"

80 proc. naszych rodaków otrzymało bowiem zgodę na stały pobyt i można założyć, że to osoby, które docelowo chcą w Wielkiej Brytanii pozostać. Aby uzyskać zgodę, trzeba wykazać, że przez pięć lat legalnie przebywało się w Zjednoczonym Królestwie.

Kto tego warunku nie spełnia, może liczyć na status przejściowy. Upoważnia on do pozostania pięć lat w Zjednoczonym Królestwie z założeniem, że w tym czasie dana osoba ostatecznie ureguluje swój status (2 proc. podań Polaków zostało odrzuconych).

Po 1 stycznia obywatele Unii stracą automatyczne prawo do osiedlania się i podjęcia pracy w Wielkiej Brytanii, a ich status zostanie zrównany z tymi z krajów spoza Europy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(103)
xxcs
3 lata temu
Te E.Mirant, byłoby miło abyś nie wtrącał tu swojego angolskiego nochala. Odwal się od naszego kraju i naszej Unii i żryj brytyjskie puddingi! I pisz już do swoich po angielsku!
BaHa
3 lata temu
A to może mógł byś już przestać mówić po polsku Angolu? :-P
GuPole
3 lata temu
Jak zwykle zapomnieliscie o tych co juz mają obywatelstwo, wiec nie muszą się resestrować.
życie
3 lata temu
tak tak a druga taka liczba Polaków zmieniła obywatelstwo na brytyjskie to już tego nie podają pismaki.
JA_JO
3 lata temu
Pominieto tych, ktorzzy mają obywatelstwo.
...
Następna strona