Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|
aktualizacja

Brexodus problemem. Brytyjczykom brakuje już niemal miliona pracowników

143
Podziel się:

Zjednoczone Królestwo boryka się z coraz większym brakiem rąk do pracy - wynika z analizy brytyjskiego odpowiednika naszego GUS-u. To już nie jednorazowy fenomen, ale trend notowany w kolejnych badaniach.

Brytyjski rynek odczuwa poważny brak pracowników
Brytyjski rynek odczuwa poważny brak pracowników (East News, AP)

"Zjednoczone Królestwo traci rosnącą liczbę pracowników z Europy. Zwłaszcza z państw rozwijających się. Niepewność dotycząca Brexitu oznacza dla wielu z nich obawy o środki do życia, co zachęca ich do rozważania powrotu do kraju pochodzenia" – czytamy w analizie danych Office of National Statistics przygotowanej przez Emerging Europe.

Według danych brytyjskiego urzędu statystycznego liczba nieobsadzonych miejsc pracy w ciągu 3 miesięcy wzrosła o 16 tys. i sięgnęła w styczniu tego roku łącznej liczby 870 tys.. Najwięcej wakatów, bo 88,2 proc. z nich, przypada na sektor usług. W branżach związanych z handlem i motoryzacją to łącznie 140 tys. wolnych stanowisk. W służbie zdrowia i pracy społecznej "na już" potrzeba 131 tys. osób.

W raporcie dołączonym do badania Office of National Statistics napisano wprost, że brak pracowników jest odczuwalny przez cały rynek.

Twardy Brexit bezlitosny dla polskich firm. Ministerstwo ostrzega

Od referendum ws. brexitu (2016) na Wyspach notowany jest odpływ pracowników z Unii Europejskiej. Tylko w 2018 r. ze Zjednoczonego Królestwa wyjechało 76 tys. unijnych pracowników. Londyn stara się tę lukę zasypać i w tym samym okresie w kraju pojawiło się 156 tys. pracowników spoza UE. To jednak nie wystarcza, by zaspokoić potrzeby rynku, który dzięki pracy migrantów zdołał szybko "odbić się" po uderzeniu kryzysu w pierwszej dekadzie XXI wieku.

Eksperci Emerging Europe przypominają, że na Wyspach oficjalnie w 2017 r. żyło 930 tys. Polaków (według mediów to ponad milion osób – red.). Dwa lata wcześniej nasi rodacy wyprzedzili pochodzących z Indii i stali się najliczniejszą grupą obcokrajowców żyjących na Wyspach.

Ten stan może się długo nie utrzymać Już w ubiegłym roku informowaliśmy, że Zjednoczone Królestwo z najpopularniejszego kierunku emigracji Polaków spadł niemal na koniec stawki.

Na tę sytuację wpłynęły także poprawiające się z roku na rok wyniki gospodarcze Polski oraz poziom życia w naszym kraju.

Eksperci Emerging Europe nie prognozują jednak, by powrót do kraju był oczywistym wyborem. Ostrą konkurencję, z którą przyjdzie zmierzyć się Warszawie, zaprezentowali już m.in. Niemcy kuszący polskie pielęgniarki wizją kuchni i pogody lepszych od tej na Wyspach. O wyższej niż w Polsce pensji wspominać chyba nie trzeba.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(143)
W UK już się ...
5 lata temu
Wyjeżdżajcie Polacy z Brytanii. Im więcej was wyjedzie, tym lepiej dla przyszłych, normalnych emigrantów. :)
Xyz
5 lata temu
Mają okazję żeby oryginalne Jessici i Brajany zamiast ciągnąć socjal wzięły się do uczciwej roboty
Lola
5 lata temu
To niech brytole pójdą do pracy za stawki Polaków. NiedaNiedawno mówili, że zabieramy im prace. Mają co chcieli.
nnn
5 lata temu
no przeciez brytyjczycy sa,to niech pracuja we wlasnym kraju
ju
5 lata temu
Skoro z powodu Brexitu ma być kryzys a co za tym idzie bezrobocie to skąd się bierze zmartwienie że brakuje pracowników???
...
Następna strona