Notowania

Brexit. Brytyjskie władze wzywają Polaków, by zarejestrowali się w systemie osiedleńczym

Nie odkładajcie w czasie rejestracji w systemie osiedleńczym, bo on zabezpiecza wasze prawa na okoliczność brexitu – apelują brytyjskie władze do obywateli innych państw UE. Zaskakująco mało Polaków skorzystało z rejestracji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Polacy, którzy chcą pozostać w Wielkiej Brytanii po brexicie, muszą to jasno zadeklarować w specjalnym systemie internetowym

Polacy, będący największą mniejszością narodową w Wielkiej Brytanii, pozostają najwolniej rejestrującą się grupą - aplikacje złożyło zaledwie 17 proc. z nich (154 tys. z szacowanych 905 tys. osób).

Caroline Nokes, wiceminister spraw wewnętrznych ds. imigracji zaapelowała, by nie odkładać tego na ostatnią chwilę – tym bardziej, że rejestracja zajmuje nie więcej niż 10 minut i jest całkowicie bezpłatna.

- Swoboda przepływu osób w ramach UE jest kapitalną rzeczą, ale w efekcie nie mamy żadnego rejestru obywateli UE, którzy tutaj mieszkają. System osiedleńczy daje ludziom możliwość potwierdzenia swoich praw na przyszłość i nie chcemy, aby ktokolwiek miał z tym problemy – przekonuje Nokes w rozmowie z PAP.

Obejrzyj: Młodzi a brexit. 80 proc. Brytyjczyków pomiędzy 18 a 24 rokiem życia chce pozostać w Unii

Ci, którzy mają na Wyspach kartotekę, mogą się spodziewać problemów po brexicie. Zwłaszcza "twardym".
Brexit. Eksperci: możemy się spodziewać "powrotu skazańców" do Polski

Aby mieć pewność, że z odbywającą się przez internet procedurą żaden zainteresowany nie będzie miał problemu, Home Office przekazało 57 organizacjom w całym kraju łącznie 9 mln funtów w celu stworzenia lokalnych centrów wsparcia, które będą udzielały pomocy osobom jej potrzebującym.

Kto może uzyskać status osoby osiedlonej?

Aby uzyskać status osoby osiedlonej, trzeba udowodnić, że w ostatnich pięciu latach każdego roku przebywało się na terytorium Zjednoczonego Królestwa przez co najmniej sześć miesięcy. W przeciwnym razie osoba składająca wniosek otrzyma tymczasowy status osiedlony, który będzie można zmienić na osiedlony po spełnieniu wymogu pięciu lat – wyjaśnia PAP.

W procesie aplikowania konieczne jest potwierdzenie tożsamości, miejsca zamieszkania oraz braku poważnych wyroków skazujących.

Niestabilna sytuacja polityczna w Wielkiej Brytanii może odbić się na sytuacji polskich pracowników na Wyspach.
Brexit. Polacy w Wielkiej Brytanii mogą utracić swoje prawa

Jeśli dojdzie do porozumienia Londynu z Brukselą w sprawie warunków opuszczenia Wspólnoty, obywatele UE będą mieli do końca czerwca 2021 r. czas na złożenie wniosku w nowym systemie. W razie brexitu bez umowy czas ten skróciłby się do końca grudnia 2020 r.

Nieuzyskanie w wyznaczonym terminie statusu osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej może grozić uznaniem dalszego pobytu takiej osoby na terytorium Wielkiej Brytanii za nielegalny.

Tagi: brexit, home office, polacy na wyspach, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-07-2019

DanPo 14latach mam dosc wlasnie wracam nogi tam nie postawie

20-07-2019

DanPo 14latach mam dosc wlasnie wracam nogi tam nie postawie

20-07-2019

henrykA ja wzywam Polaków aby poszli na wybory i pogonili pis

Rozwiń komentarze (76)