Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Brexit. Brytyjskie władze wzywają Polaków, by zarejestrowali się w systemie osiedleńczym

76
Podziel się:

Nie odkładajcie w czasie rejestracji w systemie osiedleńczym, bo on zabezpiecza wasze prawa na okoliczność brexitu – apelują brytyjskie władze do obywateli innych państw UE. Zaskakująco mało Polaków skorzystało z rejestracji.

Polacy, którzy chcą pozostać w Wielkiej Brytanii po brexicie, muszą to jasno zadeklarować w specjalnym systemie internetowym
Polacy, którzy chcą pozostać w Wielkiej Brytanii po brexicie, muszą to jasno zadeklarować w specjalnym systemie internetowym (iStock.com)

Polacy, będący największą mniejszością narodową w Wielkiej Brytanii, pozostają najwolniej rejestrującą się grupą - aplikacje złożyło zaledwie 17 proc. z nich (154 tys. z szacowanych 905 tys. osób).

Caroline Nokes, wiceminister spraw wewnętrznych ds. imigracji zaapelowała, by nie odkładać tego na ostatnią chwilę – tym bardziej, że rejestracja zajmuje nie więcej niż 10 minut i jest całkowicie bezpłatna.

- Swoboda przepływu osób w ramach UE jest kapitalną rzeczą, ale w efekcie nie mamy żadnego rejestru obywateli UE, którzy tutaj mieszkają. System osiedleńczy daje ludziom możliwość potwierdzenia swoich praw na przyszłość i nie chcemy, aby ktokolwiek miał z tym problemy – przekonuje Nokes w rozmowie z PAP.

Obejrzyj: Młodzi a brexit. 80 proc. Brytyjczyków pomiędzy 18 a 24 rokiem życia chce pozostać w Unii

Aby mieć pewność, że z odbywającą się przez internet procedurą żaden zainteresowany nie będzie miał problemu, Home Office przekazało 57 organizacjom w całym kraju łącznie 9 mln funtów w celu stworzenia lokalnych centrów wsparcia, które będą udzielały pomocy osobom jej potrzebującym.

Kto może uzyskać status osoby osiedlonej?

Aby uzyskać status osoby osiedlonej, trzeba udowodnić, że w ostatnich pięciu latach każdego roku przebywało się na terytorium Zjednoczonego Królestwa przez co najmniej sześć miesięcy. W przeciwnym razie osoba składająca wniosek otrzyma tymczasowy status osiedlony, który będzie można zmienić na osiedlony po spełnieniu wymogu pięciu lat – wyjaśnia PAP.

W procesie aplikowania konieczne jest potwierdzenie tożsamości, miejsca zamieszkania oraz braku poważnych wyroków skazujących.

Jeśli dojdzie do porozumienia Londynu z Brukselą w sprawie warunków opuszczenia Wspólnoty, obywatele UE będą mieli do końca czerwca 2021 r. czas na złożenie wniosku w nowym systemie. W razie brexitu bez umowy czas ten skróciłby się do końca grudnia 2020 r.

Nieuzyskanie w wyznaczonym terminie statusu osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej może grozić uznaniem dalszego pobytu takiej osoby na terytorium Wielkiej Brytanii za nielegalny.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(76)
true story
5 lata temu
"Brytyjskie władze wzywają Polaków, by zarejestrowali się w systemie WY-siedleńczym"
Anna40
5 lata temu
Zajęło mi 10 min żeby się zarejestrować przez tel. Odp przyszła pozytywną po 3 dniach. I o co ten szum. To już aplikacja na stałego rezydenta mnie bardziej denerwowala bo 84 strony drogi przez mękę plus tona dokumentów. A o paszport to dopiero po roku posiadania rezydenta lub osiedlenca można się starac. Zdrowia i cierpliwości wszystkim życzę
Greebo
5 lata temu
Zawsze można jeszcze aplikować o obywatelstwo, które nie tylko gwarantuje prawa, ale też pozwala w jakimś stopniu walczyć z Brexitem i faszystami.
Obu
5 lata temu
Wszyscy polacy bezwzglednie powinni wyjechac. Niech angole wezma sie do roboty
Gier ek
5 lata temu
W Polsce pracować za 2000 zl na rękę i płacić 1500 zl alimentów??? No jak? Nawet jak bym chciał...
...
Następna strona