Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polacy debatują z Barroso o przyszłości Europy

0
Podziel się:

- Polsce Europa się nie znudziła - zapewnił goszczącego w Warszawie Jose Manuela Barroso premier Donald Tusk.

Debata
Debata (PAP/Grzegorz Jakubowski)

- _ Polsce Europa się nie znudziła _ - zapewnia premier. Donald Tusk powiedział, że jak na razie nie ma lepszej alternatywy, niż wspólnota. - _ Europejczycy w powojennej historii żadnej alternatywnej i równie skutecznej, jak UE struktury nie wymyślili _. [Aktualizacja 9:55]

Szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso mówił, że Polska w czasie swojego członkostwa zmieniła się w kluczowego gracza w UE. Dodał, że teraz, gdy mamy już porozumienie polityczne w sprawie wieloletniego budżetu UE, czas myśleć o inwestycjach.

- _ Inwestycje są kluczem dla naszych regionów, dla naszych naukowców, uczniów studentów, ale też dla ludzi cierpiących w wyniku kryzysu, przez wzrastającą stopę bezrobocia _ - powiedział przewodniczący KE.

Barroso komplementował nasz kraj podkreślając, że Polska z nowego państwa członkowskiego zmieniła się w kluczowego gracza UE, bez wkładu którego żadna decyzja w Unii nie może być podjęta. Jak oceniał stało się tak dzięki roli odgrywanej przez Tuska. Szef polskiego rządu wskazywał na niebezpieczeństwa dla projektu europejskiego wynikające z kryzysu. Zapewniał jednocześnie przy tym, że w Polsce Europa, taka jaka jest, nie znudziła się.

- _ Szukając rozwiązań, także w wymiarze kulturowym, politycznym, cywilizacyjnym, będziemy starali się zawsze i wszędzie przypominać, że do tej pory alternatywy dla tak wymyślonej Europy, jaką mamy dzisiaj, bywały z reguły tragiczne _- podkreślił Tusk.

Debata prowadzona jest w godzinach 9.10 - 13.15 w Centrum Nauki Kopernik. To wyjątkowa, bezpośrednia rozmowa nie tylko z przewodniczącym Komisji Europejskiej, ale i z wiceprzewodniczącą Viviane Reding, która jest komisarzem do spraw sprawiedliwości, oraz z posłanką do Parlamentu Europejskiego Różą Thun. Po spotkaniu w Warszawie, podobne zostaną przeprowadzone we Francji i Niemczech. Ich uczestnicy będą się starali odpowiedzieć na pytania, jakie wartości kulturowe nas połączą i czy siłą Europy mogą być sztuka, dziedzictwo i nauka. Swoją opinię będzie mógł dodać każdy, zamieszczając ją w internecie na unijnej stronie _ Nowa Narracja _.

W efekcie, jeszcze przed przyszłorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, ma powstać deklaracja określająca pożądaną rolę wspólnoty europejskiej we współczesnym świecie, zglobalizowanym i opartym na _ współzależnościach _.

Ewa Synowiec, kierująca Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Warszawie, zachęca wszystkich do udziału w spotkaniu. Polskiemu Radiu powiedziała, że zainteresowanie jest ogromne. Napływa lawina pytań zgłaszanych poprzez Centra Informacji Europejskiej z całego kraju.

Tematy jakie będę poddane pod dyskusję, to przede wszystkim kryzys, kwestia praw obywatelskich i to jaką chcemy mieć Europę w przyszłości. Rafał Rudnicki z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie potwierdza, że na debatę chciało przyjechać bardzo wiele osób z najodleglejszych miejscowości.

- _ Stereotyp Polaków, którzy nie interesują się sprawami Europy, nie śledzą zamian i nie oglądają programów o tematyce europejskiej upadł _ - przekonuje Rudnicki.

Zbigniew Gniatkowski z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie podkreśla, że obywatele Unii, w tym Polacy, liczą na sprawne działania Brukseli w walce z problemami, które przyniósł kryzys. Te problemy wpływają na jakość życia każdego z nas.

Popołudniowa debata z przewodniczącym Komisji Europejskiej nie jest jedyną jaka czeka nas dziś w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Tuż po dziewiątej zasiądzie z nim i premierem Donaldem Tuskiem 250 intelektualistów i osobowości ze świata kultury i nauki.

Dzisiejsza debata z Jose Manuelem Barroso w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie to najważniejsze wydarzenie _ europejskie _ w tym roku w Polsce, ale w skali Unii, to jest już 23-ci Dialog Obywatelski. Debaty rozpoczęły się w Kadyksie we wrześniu ubiegłego roku. Organizowano je w Paryżu, Berlinie, Salonikach, Grazu, Dublinie, Brukseli i wielu innych metropoliach Wspólnoty. Wyjątkowość warszawskiego spotkania polega na tym, że udział w nim wezmą jednocześnie dwie najważniejsze osoby w Komisji Europejskiej. Do tej pory zdarzyło się tak tylko raz.

Czytaj więcej w Money.pl
Bruksela wyłoży 520 mln euro na pomoc dla... Obiecana przez Unię pomoc to jedna czwarta sumy, jaką Malijczycy mają nadzieję zebrać w trakcie jutrzejszej konferencji.
Tusk na czele Komisji Europejskiej? Sikorski... W 2014 roku, po wyborach do Parlamentu Europejskiego, liderzy Unii postanowią, kto zastąpi Hermana Van Rompuya, Jose Manuela Barroso oraz Catherine Ashton na kluczowych stanowiskach w UE.
Polska w strefie euro. Jest ważny termin Debata na temat wejścia Polski do strefy euro odbędzie się 1 marca, a nie 18 lutego, jak wcześniej planowano - poinformowała rzeczniczka prasowa resortu finansów Wiesława Dróżdż.

Tagi: Donald Tusk, Jose Barroso, Unia Europejska, Europa Rozmiar tekstu: standardowyRozmiar tekstu: średniRozmiar tekstu: duży Drukuj Barroso: Polska kluczowym graczem; Tusk: Europa się nam nie znudziła 24 minuty temu PAP - Europa, taka jak jest, nie znudziła się w Polsce - przekonywał premier Donald Tusk po spotkaniu z szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso. Jego rozmówca mówił, że Polska w czasie swojego członkostwa zmieniła się w kluczowego gracza w UE. Szef Komisji Europejskiej przyjechał w czwartek do Warszawy na debaty o przyszłości Europy. O problemach i wyzwaniach dla UE rozmawiać będzie m.in. z premierem, ludźmi nauki i kultury oraz przedsiębiorcami. Spotka się także z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Po porannych rozmowach z Tuskiem Barroso mówił, że teraz, gdy mamy już porozumienie polityczne w sprawie wieloletniego budżetu UE, czas myśleć o inwestycjach. REKLAMA - Inwestycje są kluczem dla naszych regionów, dla naszych naukowców, uczniów studentów, ale też dla ludzi cierpiących w wyniku
kryzysu, przez wzrastającą stopę bezrobocia - powiedział przewodniczący KE.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)