Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polska daje 7 mln euro na fundusz wsparcia Afryki. "Jedna z najwyższych kwot"

Polska daje 7 mln euro na fundusz wsparcia Afryki. "Jedna z najwyższych kwot"

W sumie UE chce wydać na wsparcie krajów afrykańskich ok 3,5 mld euro. Fot. PAP/Radek Pietruszka
W sumie UE chce wydać na wsparcie krajów afrykańskich ok 3,5 mld euro.

- Polska przeznaczy dodatkowe 30 mln zł, czyli blisko 7 mln euro na fundusz wsparcia Afryki. To w tej chwili jedna z najwyższych kwot zadeklarowana przez państwo członkowskie UE - mówiła w trakcie pierwszego dnia unijnego szczytu premier Beata Szydło.

Premier pytana o oczekiwanie deklarowania przez kraje członkowskie kwot wsparcia funduszu powierniczego UE dla Afryki odpowiedziała, że polski rząd podjął już decyzję w tej sprawie.

- Przeznaczymy dodatkowe 30 mln zł, ponieważ wywiązaliśmy się już ze swojej wpłaty, którą wcześniej zadeklarowaliśmy, czyli ponad 1 mln euro, i w tej chwili będziemy wpłacać 30 mln, czyli blisko 7 mln zł - poinformowała Szydło.

- To jest z tego, co wiem w tej chwili, najwyższa kwota zadeklarowana przez państwo członkowskie. Dodatkowo będziemy wpłacali do Europejskiego Banku Inwestycyjnego na rozwój państw afrykańskich na Bliskim Wschodzie, również Bałkanów Zachodnich, 50 mln euro - dodała szefowa rządu.

W funduszu powierniczym UE dla Afryki znajdują się obecnie środki w wysokości ok. 3,5 mld euro, z czego państwa członkowskie zadeklarowały wpłaty na 175 mln, a reszta pochodzi z unijnego budżetu.

Mateusz Roszak

ue, afryka, szydło
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Donald
2017-10-23 00:16
Zapraszamy na strone Hot forex. Ciekawe możliwości inwestycyjne
Banita
2017-10-21 18:50
A służbę zdrowia ma tam gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę. Łobuzy.
anna
2017-10-21 18:40
a na służbę zdrowia nie ma. Dojna zmiana.
Pokaż wszystkie komentarze (36)