Notowania

ue
17-05-2018 (19:11)

Polska ma dwa miesiące na odpowiedź. Bruksela upomina nas ws. odpadów nuklearnych

Komisja Europejska zwróciła Polsce uwagę, że nie w pełni stosuje się do unijnego prawa. Tym razem nie chodzi o sądy, ale o gospodarowanie odpadami nuklearnymi oraz traktowanie przedsiębiorców. Równocześnie Bruksela zamknęła prowadzone przeciwko nam postępowanie ws. handlu lekami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Cancillería Ecuador/wikimedia (CC BY-SA 2.0))
Brukselscy urzędnicy napominają nie tylko Polskę

Komisja Europejska zwróciła Polsce uwagę, że nie w pełni stosuje się do unijnego prawa. Tym razem nie chodzi o sądy, ale o gospodarowanie odpadami nuklearnymi oraz traktowanie przedsiębiorców. Równocześnie Bruksela zamknęła prowadzone przeciwko nam postępowanie ws. handlu lekami.

Bruksela co miesiąc sprawdza, czy państwa członkowskie stosują się do unijnego prawa. Najgłośniejszą z podjętych decyzji było pozwanie Niemiec i sześciu innych europejskich krajów, które nie dość skutecznie walczyły z zanieczyszczeniem powietrza. W stosunku do Polski Komisja Europejska była tym razem bardziej łagodna. Umorzyła m.in. prowadzone przeciwko nam, Rumunom i Słowakom postępowanie ws. handlu równoległego lekami – czyli zgody na zakup preparatów medycznych w jednym kraju członkowskim i oferowaniu w innym. O problemie braku leków w polskich aptekach pisaliśmy wielokrotnie. Unijni urzędnicy uznali, że problem jest na tyle duży, iż należy szukać innego niż sądowego rozstrzygnięcia problemu.

Komisja Europejska była mniej łaskawa dla Polski w kwestii praw przedsiębiorców. Chodzi o definicję słowa "przedsiębiorca”. Rząd dostał dwa miesiące na znalezienie rozwiązania problemu lub wytłumaczenia, dlaczego zmiana wciąż nie jest przyjęta. Zgodnie z unijnym prawem za przedsiębiorcę należy uznać nie tylko osoby, które „bezpośrednio oferują towary lub usługi”. Bruksela domaga się rozszerzenia definicji o osoby wprowadzające produkty za pośrednictwem m.in. platform internetowych. Ponadto polskie przepisy o interoperacyjności są w ocenie Komisji zbyt restrykcyjne i nakładają na przedsiębiorców zbyt wiele obowiązków.

Zobacz też, jak wygląda projekt przyszłego unijnego budżetu:

Polska znalazła się także wśród 20 państw członkowskich UE, które nie wdrożyły przepisów o odpadach nuklearnych. Chodzi o brak odpowiednich regulacji ws. takiego gospodarowania zużytym paliwem jądrowym, by nie wpływało na jakość życia przyszłych pokoleń. Polska nie tylko nie stworzyła swoich ram programowych, ale także nie wprowadziła do swojego prawa pojęcia ram wspólnotowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ue, prawo unijne, wiadomości, gospodarka, unia, gospodarka polska, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-05-2018

RampampamA czy w Polsce mamy jakies odpady jadrowe? Ciekawe skad, przeciez my nie mamy takich elektrowni ani rakiet. To po co robic przepisy do czego czego u … Czytaj całość

17-05-2018

BRTMNA po cholerę nam to prawo? Nie mamy przecież elektrowni atomowych. To tak jak by mieć wąty do Czech czy Słowacji, że nie maja prawa dotyczącego … Czytaj całość

17-05-2018

VasylUnię do reszty PO.....balo ciekawe co z takimi odpadami których nie ma u nas robią Niemiaszki i zabojady

Rozwiń komentarze (8)