Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska ma dwa miesiące na odpowiedź. Bruksela upomina nas ws. odpadów nuklearnych

8
Podziel się:

Komisja Europejska zwróciła Polsce uwagę, że nie w pełni stosuje się do unijnego prawa. Tym razem nie chodzi o sądy, ale o gospodarowanie odpadami nuklearnymi oraz traktowanie przedsiębiorców. Równocześnie Bruksela zamknęła prowadzone przeciwko nam postępowanie ws. handlu lekami.

Brukselscy urzędnicy napominają nie tylko Polskę
Brukselscy urzędnicy napominają nie tylko Polskę (Cancillería Ecuador/wikimedia (CC BY-SA 2.0))
bEKbzOet

Komisja Europejska zwróciła Polsce uwagę, że nie w pełni stosuje się do unijnego prawa. Tym razem nie chodzi o sądy, ale o gospodarowanie odpadami nuklearnymi oraz traktowanie przedsiębiorców. Równocześnie Bruksela zamknęła prowadzone przeciwko nam postępowanie ws. handlu lekami.

Bruksela co miesiąc sprawdza, czy państwa członkowskie stosują się do unijnego prawa. Najgłośniejszą z podjętych decyzji było pozwanie Niemiec i sześciu innych europejskich krajów, które nie dość skutecznie walczyły z zanieczyszczeniem powietrza. W stosunku do Polski Komisja Europejska była tym razem bardziej łagodna. Umorzyła m.in. prowadzone przeciwko nam, Rumunom i Słowakom postępowanie ws. handlu równoległego lekami – czyli zgody na zakup preparatów medycznych w jednym kraju członkowskim i oferowaniu w innym. O problemie braku leków w polskich aptekach pisaliśmy wielokrotnie. Unijni urzędnicy uznali, że problem jest na tyle duży, iż należy szukać innego niż sądowego rozstrzygnięcia problemu.

Komisja Europejska była mniej łaskawa dla Polski w kwestii praw przedsiębiorców. Chodzi o definicję słowa "przedsiębiorca”. Rząd dostał dwa miesiące na znalezienie rozwiązania problemu lub wytłumaczenia, dlaczego zmiana wciąż nie jest przyjęta. Zgodnie z unijnym prawem za przedsiębiorcę należy uznać nie tylko osoby, które „bezpośrednio oferują towary lub usługi”. Bruksela domaga się rozszerzenia definicji o osoby wprowadzające produkty za pośrednictwem m.in. platform internetowych. Ponadto polskie przepisy o interoperacyjności są w ocenie Komisji zbyt restrykcyjne i nakładają na przedsiębiorców zbyt wiele obowiązków.

bEKbzOev
Zobacz także: Zobacz też, jak wygląda projekt przyszłego unijnego budżetu:

Polska znalazła się także wśród 20 państw członkowskich UE, które nie wdrożyły przepisów o odpadach nuklearnych. Chodzi o brak odpowiednich regulacji ws. takiego gospodarowania zużytym paliwem jądrowym, by nie wpływało na jakość życia przyszłych pokoleń. Polska nie tylko nie stworzyła swoich ram programowych, ale także nie wprowadziła do swojego prawa pojęcia ram wspólnotowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKbzOeW
wiadomości
KOMENTARZE
(8)
Jan S
3 lata temu
Nie mamy elektrowni atomowej A już problem
Nelka
3 lata temu
Brakuje regulacji umieszczania wieży i przewodów z falami elektro-magnetycznymi, WiFi, wysokiego napięcia w osiedlach ludzkich. A te szkodzą na zdrowiu także mocno- promieniując.
Nelka
3 lata temu
Odpady nuklearne, czyli także promieniotwórcze jak izotopy ? Te z medycyny np. ? Reaktor "Maria" w Świerku ma chyba jakieś rozwiązania. Ale i we Wrzeszczu byli pracownicy jądrówki jakiejś eksperymentalnej może ? Poza tym pamięta się, ze przywożono pociągami z Zachodu odpady atomowe i np. były zakopywane gdzieś pod Łomżą. Że niby małe tam zasiedlenie i cicho-sza. To może na początku lat 90.ub.st. ? Ale czy my o wszystkim dzisiaj jesteśmy informowani ? Denerwują. denerwują...Szybko, szybko, a jak "szybko to diabeł się cieszy", bo w coś nas wpakuje zawsze niefortunnego.
bEKbzOeX
HELGA
3 lata temu
TEGO SIE CZYTAC NIE DA BY CISNIENIE CI NIE WZROSŁO GŁUPI KRAJ OSZUKAŁ NARÓD OBIECUJAC IM GRUSZKI NA WIERZBIE BY ODDAC SIE W NIEWOLE OBCYM INTERESOM.DLACZEGO UNIA NIE DBA O ROWNOSC O KARTE PRAW CZŁOWIEKA WSRÓD PANSTW NALEZACYCH DO WSPÓLNOTY.POTRAFIA TYLKO KONTROLOWAC I KARAC .
Andy2024
3 lata temu
Otóż mamy niewielkie ilości odpadów - pomijając reaktor naukowy to niby co się robi z materiałami promieniotwórczymi z RTG?