Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska otrzyma 7,5 mld zł do 2030 roku na modernizację energetyki

0
Podziel się:

Osiągnęliśmy to, co zakładaliśmy - przekonuje Jerzy Buzek.

Polska otrzyma 7,5 mld zł do 2030 roku na modernizację energetyki
(Jakub Orzechowski / Reporter)

_ - To na pewno jest osiągnięcie tego, co zakładaliśmy, bo chcieliśmy mieć bezpłatne pozwolenia na emisje. Chcieliśmy, żeby było ich więcej i można było je rozprowadzić w polskim przemyśle. Była także konieczność wsparcia dla polskiej energetyki _ - uważa europoseł, były przewodniczący PE Jerzy Buzek.

W Brukseli uzgodniono, że UE ograniczy emisje CO2 o co najmniej 40 proc. do 2030 r. względem roku 1990. Mniej zamożne kraje UE (z PKB poniżej 60 proc. średniej unijnej) - wśród nich Polska - będą mogły przekazywać darmowe pozwolenia na emisję CO2 elektrowniom do 2030 r.

Według źródeł dyplomatycznych Polska energetyka będzie mogła otrzymać pulę darmowych uprawnień o wartości 31 mld złotych. Najmniej zamożne państwa UE podzielą się też środkami ze specjalnej rezerwy utworzonej z 2 proc. pozwoleń na emisję. Według nieoficjalnych wyliczeń przekazanych przez źródła dyplomatyczne oznacza to, że Polska otrzyma ok. 7,5 mld zł do 2030 r. na modernizację energetyki.

Jerzy Buzek podkreślił, że jeśli Europa chce ograniczać emisje i chronić klimat, to koszty muszą być odpowiednio rozłożone i ci którzy są biedniejsi będą płacić mniej, a bogatsi - więcej. - _ Tak się stało, bo ten rozdział kosztów jest wyraźny _- zaznaczył.

Jego zdaniem wynik negocjacji w Brukseli jest dobry, ale sprawa polityki klimatycznej i problem jej zaostrzania w Europie wróci za rok, po negocjacjach na szczycie światowym w Paryżu.

- _ Nie wyobrażam sobie, żeby Unia Europejska mogła samotnie dążyć do ochrony klimatu, skoro odpowiadamy tylko za 10 proc. emisji światowych. Więc, jak inni do nas nie dołączą, to trzeba od nowa zacząć nasze wewnętrzne rozmowy i trzeba powiedzieć, że nie zgadzamy się na zaostrzanie polityki klimatycznej, bo sami na świecie nie będziemy w tym kierunku iść _ - powiedział.

_ - Nie chcemy stopować polskiego przemysłu, nie chcemy, żeby europejski przemysł był gorszy niż na innych kontynentach, dlatego za rok, po negocjacjach w Paryżu, będziemy musieli wrócić do całej sprawy _ - dodał.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/233/m314601.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szczyt-klimatyczny-weto-polski-niewygodne,225,0,1644257.html) *"Weto Polski niewygodne dla Tuska" * Z polskiej perspektywy lepiej byłoby mieć to porozumienie teraz.
Buzek powiedział, że dziwi się żądaniom postawienia premier Ewy Kopacz przed Trybunałem Stanu (co postulował lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro)
.

_ - Ci którzy dzisiaj to mówią, byli w poprzedniej kadencji w parlamencie (europejskim) i wiedzą, jak się to wszystko odbywa, jak trudno jest przez niektóre rzeczy przebrnąć _ - zaznaczył.

Przypomniał, że decyzje o pakiecie energetycznym zapadły jeszcze w 2007 r., kiedy był inny rząd w Polsce i od tamtego czasu są prowadzone działania, aby on był _ najbardziej znośny dla polskiej i europejskiej gospodarki _.

- _ Tylko działanie wspólne całej klasy politycznej, wszystkich odpowiedzialnych polityków może doprowadzić do tego, że ten pakiet będzie "stępiony". Nam zależy na +stępieniu+ tego pakietu _- podkreślił Buzek.

Czytaj więcej w Money.pl
Kaczyński o ustaleniach z Brukseli: Polska będzie finansować bogatsze kraje - _ Trzeba o tym mówić, bo obecna władza musi odejść _ - przekonuje prezes PiS.
Branżę stalową czeka trudny okres? Przez UE Przywódcy 28 krajów Unii Europejskiej uzgodnili w nocy z czwartku na piątek, że do 2030 roku UE ograniczy emisje CO2 o co najmniej 40 procent względem roku 1990.
Bieńkowska: To zabezpieczy polską gospodarkę Przyjęty na unijnym szczycie mechanizm niwelujący obciążenia związane z polityką klimatyczną na kilkanaście lat zabezpiecza polską gospodarkę przed spadkiem konkurencyjności, który mógłby nastąpić, gdyby ustalania były zbyt dotkliwe dla energetyki - ocenia Elżbieta Bieńkowska.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)