Notowania

Wejście do strefy euro opłaciłoby się Polsce. Bez tego wylądujemy na marginesie

Coraz więcej krajów nowej UE planuje wejście do unii walutowej. Szykują się do tego Rumunia, Bułgaria i Chorwacja. Im więcej krajów dołączy do strefy euro, tym mocniej te, które pozostają poza nią, będą marginalizowane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(REPORTER)
Na wspólnej walucie Polska by zyskała - pisze "Rzeczpospolita".

O takich skutkach rozszerzania unii walutowej pisze w środę "Rzeczpospolita". Jak czytamy, w tej chwili dziewięć krajów UE posługuje się własną walutą. Odpowiadają one za jedną czwartą gospodarki całej Wspólnoty, mieszka w nich też jedna czwartak ludności UE.

Ale po przyjęciu euro przez Rumunię, Bułgarię i Chorwację - a kraje te są już na końcowym etapie przygotowań - znaczenie krajów pozostających poza unią walutową spadnie. Będą one wtedy stanowiły jedną szóstą unijnej gospodarki, a liczba ludności, która je zamieszkuje, to będzie zaledwie 12 proc. całej populacji Unii.

Zobacz też: Obce waluty w biznesie. Jak na nich zyskać?

Tym krajom nie pomoże też fakt, że w przyszłym roku Wielka Brytania ma formalnie opuścić UE. A to właśnie to państwo - twardo stojące przy płaceniu funtem szterlingiem - było adwokatem innych krajów spoza unii walutowej. Polska roli adwokata nie przejmie, bo nie ma takiego potencjału - pisze "Rz".

Posiadanie wspólnej waluty oznacza dołączenie do unijnej pierwszej ligi - czytamy. Większość ekonomistów jest zgodna, że w dłuższym okresie wspólny pieniądze się opłaca. Już sama deklaracja, że jesteśmy chętni do przystąpienia do unii walutowej, otworzyłaby nam na przykład możliwość skorzystania z wartych kilkadziesiąt miliardów euro linii budżetowych w nadchodzącej perspektywie finansowej - mówi gazecie ekonomista Janusz Jankowiak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: unia walutowa, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, unia, gospodarka polska, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-05-2018

ojojojZwiązek radziecki upadł, a następna w kolejce jest ta niemiecka unia. Co wtedy zrobimy z tą ich fałszywą mamoną???!!!

16-05-2018

niemiecka marka (obecna nazwa to EUR)W Polsce już kiedyś obowiązywała niemiecka marka (obecna nazwa to EUR)!!! Nigdy więcej niemieckiej okupacji!!!

16-05-2018

TonyA jak tam sytuacja u Litwinów i Słowaków? Zadowoleni z przyjęcia euro? Bo z opowiadań moich znajomych Słowaków to była katastrofa. Ale Money promuje … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (724)

Wybrane dla Ciebie