Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

GUS:
Przemysł w górę najszybciej w tym roku

Wejście do strefy euro opłaciłoby się Polsce. Bez tego wylądujemy na marginesie

Wejście do strefy euro opłaciłoby się Polsce. Bez tego wylądujemy na marginesie

Na wspólnej walucie Polska by zyskała - pisze "Rzeczpospolita". Fot. REPORTER
Na wspólnej walucie Polska by zyskała - pisze "Rzeczpospolita".

Coraz więcej krajów nowej UE planuje wejście do unii walutowej. Szykują się do tego Rumunia, Bułgaria i Chorwacja. Im więcej krajów dołączy do strefy euro, tym mocniej te, które pozostają poza nią, będą marginalizowane.

O takich skutkach rozszerzania unii walutowej pisze w środę "Rzeczpospolita". Jak czytamy, w tej chwili dziewięć krajów UE posługuje się własną walutą. Odpowiadają one za jedną czwartą gospodarki całej Wspólnoty, mieszka w nich też jedna czwartak ludności UE.

Ale po przyjęciu euro przez Rumunię, Bułgarię i Chorwację - a kraje te są już na końcowym etapie przygotowań - znaczenie krajów pozostających poza unią walutową spadnie. Będą one wtedy stanowiły jedną szóstą unijnej gospodarki, a liczba ludności, która je zamieszkuje, to będzie zaledwie 12 proc. całej populacji Unii.

Zobacz też: Obce waluty w biznesie. Jak na nich zyskać?

Tym krajom nie pomoże też fakt, że w przyszłym roku Wielka Brytania ma formalnie opuścić UE. A to właśnie to państwo - twardo stojące przy płaceniu funtem szterlingiem - było adwokatem innych krajów spoza unii walutowej. Polska roli adwokata nie przejmie, bo nie ma takiego potencjału - pisze "Rz".

Posiadanie wspólnej waluty oznacza dołączenie do unijnej pierwszej ligi - czytamy. Większość ekonomistów jest zgodna, że w dłuższym okresie wspólny pieniądze się opłaca. Już sama deklaracja, że jesteśmy chętni do przystąpienia do unii walutowej, otworzyłaby nam na przykład możliwość skorzystania z wartych kilkadziesiąt miliardów euro linii budżetowych w nadchodzącej perspektywie finansowej - mówi gazecie ekonomista Janusz Jankowiak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
Tom
2018-05-21 15:04
Gdyby nawet wyeliminować przelicznik, to koszty wprowadzenia Euro już na starcie zmienią nas w bankrutów.
Obecne zadłużenie jakie mamy będziemy spłacać dłużej niż to za Gierka, a przecież istnieją jeszcze istnieje cała lista dodatkowych wydatków, na uzbrojenie i modernizacje, na innowacje technologiczne jak np w energetyce i wiele innych.

Istnieje też drugie oblicze, czyli niemiecki model bankowości europejskiej, w którym wszyscy tracą a zyskują tylko Niemcy.
Dlatego UK weszła na drogę brexitu, to przechyliło szalę zysków i strat.

Lepsza droga dla Polski to sojusze pozaunijne, w UE będziemy zawsze pracować dla Niemców.
Przykładem niech będą zarobki polskiej ściany wschodniej (poniżej 2k na rękę), to nie jest przypadek lecz realizowany plan.
ttl.
2018-05-21 10:08
Niestety przejście Polski do strefy euro nie będzie w ogóle możliwe gdyż gracze walutowi stracą żetony do gry.
qsy
2018-05-20 20:04
Jako kraj pewnie zyskamy. Ale już jako pojedyńczy obywatele to ostro weźmiemy w żyć. Ja nie wiem czy aż tak zależy mi na silnej Polsce i biedzie rodaków.
Pokaż wszystkie komentarze (715)