Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wejście do strefy euro opłaciłoby się Polsce. Bez tego wylądujemy na marginesie

Wejście do strefy euro opłaciłoby się Polsce. Bez tego wylądujemy na marginesie

Na wspólnej walucie Polska by zyskała - pisze "Rzeczpospolita". Fot. REPORTER
Na wspólnej walucie Polska by zyskała - pisze "Rzeczpospolita".

Coraz więcej krajów nowej UE planuje wejście do unii walutowej. Szykują się do tego Rumunia, Bułgaria i Chorwacja. Im więcej krajów dołączy do strefy euro, tym mocniej te, które pozostają poza nią, będą marginalizowane.

O takich skutkach rozszerzania unii walutowej pisze w środę "Rzeczpospolita". Jak czytamy, w tej chwili dziewięć krajów UE posługuje się własną walutą. Odpowiadają one za jedną czwartą gospodarki całej Wspólnoty, mieszka w nich też jedna czwartak ludności UE.

Ale po przyjęciu euro przez Rumunię, Bułgarię i Chorwację - a kraje te są już na końcowym etapie przygotowań - znaczenie krajów pozostających poza unią walutową spadnie. Będą one wtedy stanowiły jedną szóstą unijnej gospodarki, a liczba ludności, która je zamieszkuje, to będzie zaledwie 12 proc. całej populacji Unii.

Zobacz też: Obce waluty w biznesie. Jak na nich zyskać?

Tym krajom nie pomoże też fakt, że w przyszłym roku Wielka Brytania ma formalnie opuścić UE. A to właśnie to państwo - twardo stojące przy płaceniu funtem szterlingiem - było adwokatem innych krajów spoza unii walutowej. Polska roli adwokata nie przejmie, bo nie ma takiego potencjału - pisze "Rz".

Posiadanie wspólnej waluty oznacza dołączenie do unijnej pierwszej ligi - czytamy. Większość ekonomistów jest zgodna, że w dłuższym okresie wspólny pieniądze się opłaca. Już sama deklaracja, że jesteśmy chętni do przystąpienia do unii walutowej, otworzyłaby nam na przykład możliwość skorzystania z wartych kilkadziesiąt miliardów euro linii budżetowych w nadchodzącej perspektywie finansowej - mówi gazecie ekonomista Janusz Jankowiak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
POLAK
2018-06-18 03:36
Jakiej pierwszej ligi? Wprowadzenie obcej waluty to koniec z suwerennoscia kraju. I co wiecie jak Slowacy zaluja ze maj euro? Do czech jada pracowac bo wiecej w koronach zarobia... Ten artykul to bujda na resorach.
ako
2018-06-17 14:45
PIS sieje głupców
ako
2018-06-17 14:44
Pis sieje głupców.
Pokaż wszystkie komentarze (724)