Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polska w strefie euro. Prof. Belka twierdzi, że to rozwiązałoby pewne problemy

Polska w strefie euro. Prof. Belka twierdzi, że to rozwiązałoby pewne problemy

Prof. Marek Belka przekonywał, że nie należy się spieszyć z wejściem do strefy euro. Teraz zmienił zdanie. Fot. Stefan Maszewski/REPORTER
Prof. Marek Belka przekonywał, że nie należy się spieszyć z wejściem do strefy euro. Teraz zmienił zdanie.

Czy Polska powinna wejść do strefy euro? Zdaniem byłego prezesa NBP Marek Belki – tak. - Wejście do strefy euro mogłoby pomóc rozwiązać problemy polskiej gospodarki, takie jak np. niska podaż kapitału – podkreślił podczas panelu w PAN.

W wypadku kryzysu strefy euro dla Polski nie byłoby większej różnicy, czy byłaby w niej, czy poza nią - twierdzi były prezes NBP Marek Belka. Podczas czwartkowego panelu dyskusyjnego w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN przekonywał, że wejście Polski do strefy euro będzie dla gospodarki korzystne.

- Wiele lat powtarzałem, że nie należy się spieszyć z wejściem do strefy euro. Dlaczego zmieniłem zdanie? Bo na lepsze zmienia się strefa euro, a długofalowe perspektywy polskiej gospodarki zmieniają się na gorsze i to chciałbym wyeksplikować - powiedział cytowany przez Polską Agencję Prasową prof. Belka.

W jego przekonaniu to najlepszy czas na decyzję. Perspektywy naszej dalszego wzrostu gospodarki nie są korzystne. Jak przekonywał zasobność siły roboczej i kapitału, a także stopień ich wykorzystania będzie maleć. Potwierdzają to ekspertyzy Fundacji Schumana, które analizowaliśmy w money.pl.

Dyskusja o przystąpieniu do strefy euro trwa od lat. Tak argumentował Grzegorz Kołodko:

 

 

Zyskać możemy nie tylko politycznie, ale i także gospodarczo. - Argumenty za wejściem do strefy euro to po pierwsze - stabilizacja kursu, co jak niektóre badania wskazują jest podstawowym czynnikiem określającym skłonność do inwestowania oraz po drugie - szansa na zwiększenie napływu kapitału zagranicznego, a jak wcześniej powiedziałem jest to warunek sine qua non dalszego rozwoju – cytuje prof. Belkę PAP.

Jak pisaliśmy wcześniej w money.pl. zdaniem ekonomistów, Polaka już stać na euro. Zdaniem ekonomistów, portfel Kowalskiego nie straci na zmianie waluty, a wzrosty cen są mitem, który nie ma potwierdzenia w danych.

Czytaj także
Polecane galerie
ObserwatorPragmatyk
2018-06-17 15:46
Moim zdaniem powinniśmy wprowadzić własną strefę euro i wciągnąć w nią wschodnich i zachodnich partnerów poprzez wprowadzenie koncepcji Banku Centralnego rozproszonego tzn karzdy stan-Państwo UE powinno decydować o podaży pieniądza w kraju a Bank Centralny Europy powinien tylko rekomendować oprocentowanie stóp proentowych jednak ostateczna decyzja powinna należeć do BC stanu-Państwa UE
Gosc555
2018-05-31 04:14
Belka niech zamieni swoje pieniądze na euro i będzie miał euro
olo_58
2018-05-16 14:40
mam genialny pomysł! PODATEK BELKI OD ZAGRYCHY I BUTELKI !!!!! (i to by była kaska do zgarnięcia!)
Pokaż wszystkie komentarze (285)