Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Polska w strefie euro. Prof. Belka twierdzi, że to rozwiązałoby pewne problemy

285
Podziel się:

prof. Marek Belka przekonywał, że nie należy się spieszyć z wejściem do strefy euro. Teraz zmienił zdanie.

Prof. Marek Belka przekonywał, że nie należy się spieszyć z wejściem do strefy euro. Teraz zmienił zdanie.
Prof. Marek Belka przekonywał, że nie należy się spieszyć z wejściem do strefy euro. Teraz zmienił zdanie. (Stefan Maszewski/REPORTER)

Czy Polska powinna wejść do strefy euro? Zdaniem byłego prezesa NBP Marek Belki – tak. - Wejście do strefy euro mogłoby pomóc rozwiązać problemy polskiej gospodarki, takie jak np. niska podaż kapitału – podkreślił podczas panelu w PAN.

W wypadku kryzysu strefy euro dla Polski nie byłoby większej różnicy, czy byłaby w niej, czy poza nią - twierdzi były prezes NBP Marek Belka. Podczas czwartkowego panelu dyskusyjnego w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN przekonywał, że wejście Polski do strefy euro będzie dla gospodarki korzystne.

- Wiele lat powtarzałem, że nie należy się spieszyć z wejściem do strefy euro. Dlaczego zmieniłem zdanie? Bo na lepsze zmienia się strefa euro, a długofalowe perspektywy polskiej gospodarki zmieniają się na gorsze i to chciałbym wyeksplikować - powiedział cytowany przez Polską Agencję Prasową prof. Belka.

W jego przekonaniu to najlepszy czas na decyzję. Perspektywy naszej dalszego wzrostu gospodarki nie są korzystne. Jak przekonywał zasobność siły roboczej i kapitału, a także stopień ich wykorzystania będzie maleć. Potwierdzają to ekspertyzy Fundacji Schumana, które analizowaliśmy w money.pl.

Zobacz także: Dyskusja o przystąpieniu do strefy euro trwa od lat. Tak argumentował Grzegorz Kołodko:

Zyskać możemy nie tylko politycznie, ale i także gospodarczo. - Argumenty za wejściem do strefy euro to po pierwsze - stabilizacja kursu, co jak niektóre badania wskazują jest podstawowym czynnikiem określającym skłonność do inwestowania oraz po drugie - szansa na zwiększenie napływu kapitału zagranicznego, a jak wcześniej powiedziałem jest to warunek sine qua non dalszego rozwoju – cytuje prof. Belkę PAP.

Jak pisaliśmy wcześniej w money.pl. zdaniem ekonomistów, Polaka już stać na euro. Zdaniem ekonomistów, portfel Kowalskiego nie straci na zmianie waluty, a wzrosty cen są mitem, który nie ma potwierdzenia w danych.

euro
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(285)
ObserwatorPra...
6 lat temu
Moim zdaniem powinniśmy wprowadzić własną strefę euro i wciągnąć w nią wschodnich i zachodnich partnerów poprzez wprowadzenie koncepcji Banku Centralnego rozproszonego tzn karzdy stan-Państwo UE powinno decydować o podaży pieniądza w kraju a Bank Centralny Europy powinien tylko rekomendować oprocentowanie stóp proentowych jednak ostateczna decyzja powinna należeć do BC stanu-Państwa UE
Gosc555
6 lat temu
Belka niech zamieni swoje pieniądze na euro i będzie miał euro
olo_58
6 lat temu
mam genialny pomysł! PODATEK BELKI OD ZAGRYCHY I BUTELKI !!!!! (i to by była kaska do zgarnięcia!)
jacek
6 lat temu
Jesli prof.Belka tak twierdzi to prawdopodobnie jest zupelnie odwrotnie.Wystarczy zapytac tzw.zwyklych ludzi na Zachodzie czy po zmianie maja lepiej.Wiekszosc tych ktorych znam osobiscie mowi jednak ze z marka czy lirem bylo taniej i latwiej zyc.
l1pa
6 lat temu
Radzę zapytać Słowaków,Litwinów,Estończyków po co przybywają do Polski na zakupy,skoro mają dobrą "niemiecką" walutę.Euro promuje niemiecki eksport i wzmacnia ich gospodarkę.Ile kosztowałaby dzisiaj marka?
...
Następna strona