Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska może zdestabilizować światową gospodarkę

Dlatego w Polsce będą odbywać się regularne kontrole systemu finansowego - uznał Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(peepo/iStockphoto)

Znaczenie polskiego systemu finansowego zostało dostrzeżone przez ekspertów z MFW.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy uznał, że Polska stała się na tyle istotnym graczem na światowym rynku, że mogłaby teoretycznie zdestabilizować światową gospodarkę.

Dlatego w Polsce będą odbywać się regularne kontrole systemu finansowego. Chodzi między innymi o sprawdzanie banków, czy zdolności regulatorów i polityków, do podejmowania efektywnych decyzji w trudnych momentach.

Zdaniem ekspertów Funduszu, kryzys w Europie dowiódł, iż małe państwa o silnych związkach z innymi krajami, mają duże znaczenie finansowe dla świata. Dlatego na nowej liście znalazła się - oprócz Polski - Dania, Norwegia i Finlandia oraz 25 innych państw.

W Polsce kontrola odbyła się w zeszłym roku, w tym roku oceniana będzie Dania. Każdy raport Funduszu będzie opatrzony listą zaleceń, a kraje same będą decydować, czy chcą wdrożyć nowe rozwiązania, czy nie.

Czytaj więcej w Money.pl
To pewne. Światowa gospodarka zaczyna przyspieszać Zobacz optymistyczny raport Narodowego Banku Polskiego.
Polska będzie się rozwijać, ale powoli Nie ma szans na wzrost jaki osiągnęliśmy przed kryzysem.
MFW: wzrost polskiego PKB będzie niewielki Powolny wzrost nie jest nowym problemem. Już w ostatnich pięciu latach był dużo niższy od oczekiwań - tłumaczą eksperci.
Kolejna transza pomocy. Ile dostaną Grecy? Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) ogłosił, że odblokował dwie transze pomocy dla Grecji.
Tagi: międzynarodowy fundusz walutowy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz