Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wejscie do strefy euro
16.08.2012 21:32

Polska nie będzie się liczyć w Europie? Niepokojące głosy z Wielkiej Brytanii

Wpływy w Brukseli mają ogromne znaczenie przy negocjacjach budżetu na lata 2014-2020.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Rząd Donalda Tuska nie może uczynić wprowadzenia euro centralnym punktem swego programu, ale jeśli Polska nie wejdzie w krótkim czasie do unii walutowej, to może się znaleźć w europejskiej drugiej lidze - przestrzega _ The Economist _.

_ Premier Tusk nie chce wprowadzać euro w obecnym kryzysie, ale prawdopodobnym rozwiązaniem dla tego kryzysu jest ściślejsza polityczna i fiskalna integracja siedemnastki (państw strefy euro). Może to spowodować, że w przyszłości Polsce będzie jeszcze trudniej wejść do strefy euro _ - pisze brytyjski tygodnik o polskim dylemacie.

_ Konieczne działania dla uratowania strefy euro doprowadzą do jej ściślejszej politycznej integracji. Niestety z punktu widzenia Polaków, Czechów, Szwedów i obywateli innych państw poza eurolandem oznacza to, że UE przekształci się w klub dwuwarstwowy _ - uważa Mikołaj Dowgielewicz, wicegubernator Banku Rozwoju Rady Europy.

_ W unijnym pakcie fiskalnym uznano zastrzeżenia Tuska zgłoszone w imieniu 10 państw UE spoza strefy euro, ale polski premier nadal obawia się, że Polska straci na Europie kilku prędkości _ - pisze _ The Economist _.

Tygodnik obawia się, że Polska będąca poza ściślej się integrującym eurolandem może stracić wpływy w Brukseli, które mają znaczenie w świetle negocjacji w sprawie budżetu na lata 2014-2020. Wielka Brytania, Niemcy i Holandia przeciwne są zwiększeniu wydatków, a Francja domaga się cięć, choć z wyłączeniem wydatków na Wspólną Politykę Rolną.

_ Skutki dla Europy będą katastrofalne, jeśli wynikiem tych negocjacji będą cięcia wszystkich pozycji budżetu pobudzających inwestycje, reformy i rozwój regionalny, podczas gdy jedna grupa interesów - farmerzy - będą mieli zapewnione wsparcie przychodów _ - zaznacza sekretarz stanu w polskim MSZ Piotr Serafin.

Tygodnik sądzi, że premier Tusk będzie zabiegał o wspólne stanowisko i zabezpieczenie interesów krajów spoza ściślej integrującej się strefy euro, aby nie dopuścić do ich zmarginalizowania. Z drugiej strony ma dobre gospodarcze powody, by powstrzymywać się od wejścia do strefy euro tak długo, jak się da. Płynny kurs waluty jest atutem w obecnym finansowym kryzysie - konkluduje _ The Economist _.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier Włoch chce współpracy z Polską _ - Lepiej się nie izolować - _ stwierdził Mario Monti. Zapewnił też, że jego kraj nie potrzebuje pomocy.
Niemiecki dziennik: Niemcy też są słabe _ Merkel zmniejszyła się do ludzkich rozmiarów _- pisze gazeta _ Sueddeutsche Zeitung _.
Polska zyskała sojusznika. Zdobędą pieniądze? Będziemy wspólnie koordynować stanowisko w pracach nad wieloletnimi ramami finansowymi UE - zapewniali po spotkaniu w Bratysławie ministrowie spraw zagranicznych obu krajów.
Tagi: wejscie do strefy euro, strefa euro, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz