Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Inga Czerny
|

Polska przeciwko liberalizacji upraw GMO

0
Podziel się:

Komisja Europejska chce oddać decyzję o uprawach w ręce państw członkowskich.

Polska przeciwko liberalizacji upraw GMO
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Minister rolnictwaMarek Sawickiskrytykował propozycję, którą ma jutro przyjąć Komisja Europejska, zezwalającą państwom członkowskim UE, które tego chcą, na uprawę roślin genetycznie modyfikowanych.

_ - Polska jest przeciw. To zła propozycja, bo zrzuca odpowiedzialność z Komisji Europejskiej na państwa członkowskie _ - powiedział Sawicki dziennikarzom po zakończeniu posiedzenia Rady ministrów rolnictwa państw UE w Brukseli.

Jak tłumaczył, w jej efekcie na terenie niektórych państw, w tym w Polsce czy we Francji, dalej obowiązywałby zakaz upraw roślin GMO, natomiast w innych krajach nie. _ - Konkurencja zostałaby w ten sposób zaburzona _ - dodał, podkreślając, że do Polski dalej importowano by tanie, wyprodukowane gdzie indziej pasze GMO.

Podobnie sprzeciw wobec propozycji KE zapowiedziała też Francja. _ - Chcemy, by decyzje były dalej podejmowane na poziomie unijnym, nie chcemy renacjonalizacji decyzji _ - powiedział minister rolnictwa Bruno Le Maire. Podkreślił, że zdaniem Francji wszelkie tendencje ku nacjonalizacji kwestii _ idą w złym kierunku _.

KE ma przyjąć propozycję komisarza do spraw zdrowia i ochrony konsumentów Johna Dalli, polegającą na tym, by dać krajom członkowskim swobodę w decydowaniu, czy chcą u siebie upraw GMO.

Kraj członkowski, który będzie chciał, będzie mógł wprowadzić zupełny zakaz upraw GMO, nawet tych, które byłyby dozwolone w UE. Dotychczas zakaz musiał być uzasadniany specjalnymi klauzulami ochronnymi i badaniami naukowymi potwierdzającymi szkodliwość GMO. Teraz nie będzie już tego wymogu. Z drugiej strony Komisja Europejska oczekuje, że kraje dotychczas przeciwne uprawom GMO przestaną blokować takie uprawy w innych państwach.

W porównaniu z USA czy Brazylią w krajach UE uprawia się mało GMO. Zezwolenie na uprawę uzyskała jako jedyna tylko firma Monsanto dla swojej kukurydzy MON810. Jest uprawiana w pięciu krajach UE, a wszystkie uprawy wynosiły w 2009 roku niecałe 100 tys. ha. Sześć państw: Francja, Austria, Niemcy Polska, Węgry i Luksemburg zakazały jej uprawy.

Minister Sawicki tłumaczył, że zakaz w Polsce to odpowiedź na zdanie opinii publicznej, niechętnej GMO. Zwrócił uwagę, że logiczne byłoby, by za zakazem upraw GMO szedł także zakaz importu takich produktów w UE.

Tymczasem branżowe organizacje rolnicze: Polski Związek Producentów Kukurydzy, Koalicja Na Rzecz Nowoczesnego Rolnictwa, Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego, Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych i Zamojskie Towarzystwo Rolnicze są za GMO, przekonując, że uprawa genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy jest kompleksowym rozwiązaniem problemu odporności upraw na szkodniki.

_ - W obliczu rokrocznych strat spowodowanych przez omacnicę (gatunek szkodnika), a które w żadnej mierze nie są rekompensowane, apelujemy o możliwość wyboru stosowania nowoczesnych technologii, w tym GMO na naszych polach. Jedynie nowoczesne technologie są w stanie zapewnić odpowiednią ilość produktów rolniczych, które mogą sprostać zapotrzebowaniom konsumentów _ - głosi list rolników do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka.

| Czytaj w Money.pl | |
| --- | --- |
| [ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t16183.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;ukarze;nas;za;gmo,21,0,310293.html) | Unia ukarze nas za GMO? Polskie przepisy dotyczące żywności modyfikowanej genetycznie są niezgodne z unijnym prawem. Grożą nam poważne konsekwencje. |
| [ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t16646.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaczynski;polska;powinna;byc;wolna;od;gmo,183,0,326327.html) | Kaczyński: Polska powinna być wolna od GMO Prezes PiS jest przeciwny genetycznie modyfikowanej żywności w Polsce |
| [

]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/komisarz;ue;kontra;zmodyfikowana;kukurydza,201,0,286153.html ) | Komisarz UE kontra zmodyfikowana kukurydza Po raz pierwszy w historii komisarz Unii Europejskiej zablokował wydanie pozwolenia na komercyjną uprawę roślin zmodyfikowanych genetycznie. |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)