Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska ubezwłasnowolniona? Posłowie podjęli decyzję

0
Podziel się:

Polska może oddać kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach.

Polska ubezwłasnowolniona? Posłowie podjęli decyzję
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Sejm przyjął ustawę w sprawie ratyfikacji zmiany w traktacie o funkcjonowaniu UE. O dziś Polska może na podstawie umowy międzynarodowej przekazać organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach.

Poparło ją 294 posłów, 155 było przeciw, jeden poseł wstrzymał się od głosu. Wcześniej posłowie opowiedzieli się przeciwko wnioskom o odrzucenie projektu ustawy, złożonym przez kluby PiS i Solidarnej Polski.

Ustawa dotyczy ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej z marca 2011 r. ws. zmian art. 136 traktatu o funkcjonowaniu UE w odniesieniu do mechanizmu stabilności dla państw członkowskich, których walutą jest euro. Zawiera on zgodę Polski na ratyfikację zmian w traktacie.

Chodzi o dodanie do traktatu następującego ustępu: _ - Państwa członkowskie, których walutą jest euro, mogą ustanowić mechanizm stabilności, uruchamiany, jeśli będzie to niezbędne do ochrony stabilności strefy euro jako całości. Udzielenie wszelkiej niezbędnej pomocy finansowej w ramach tego mechanizmu będzie podlegało rygorystycznym warunkom _.

Zdaniem rządu ratyfikacja może nastąpić w trybie art. 89 konstytucji, czyli po uprzedniej zgodzie wyrażonej w ustawie przyjmowanej przez Sejm i Senat większością głosów.

Klub PiS zaproponował projekt uchwały Sejmu przewidującej przyjęcie ustawy ratyfikacyjnej większością 2/3 głosów, w myśl artykułu 90. konstytucji. Posłowie odrzucili jednak projekt PiS w czwartek.

Wiceszef MSZ Maciej Szpunar wyjaśniał podczas czwartkowej debaty, że _ jeżeli Polska wejdzie do strefy euro i będzie przystępować do europejskiego mechanizmu stabilności, będzie stawała się stroną tej umowy _. _ I osobno będziemy oceniać, jakie są przesłanki ratyfikacji, jakie są koszty, a jakie korzyści przystąpienia do umowy _ - podkreślił.

_ - Na dzisiaj pytanie jest bardziej polityczne, czy pozwolić państwom strefy euro na stworzenie mechanizmu stabilności, która zabezpieczy funkcjonowanie strefy euro, a przez to całej UE, w tym Polski, czy mamy im nie pozwolić _ - mówił wiceminister.

Szpunar zauważył, że _ na dzień dzisiejszy stronami tej umowy mogą być tylko państwa członkowskie strefy euro _.

Art. 89 konstytucji mówi m.in. o tym, że ratyfikacja przez Polskę umowy międzynarodowej i jej wypowiedzenie wymaga uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie, jeżeli umowa dotyczy członkostwa Polski w organizacji międzynarodowej.

Zgodnie z tym artykułem ustawa, wyrażająca zgodę na ratyfikację umowy międzynarodowej jest uchwalana przez Sejm większością 2/3 głosów w obecności, co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz przez Senat większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska w strefie euro? Jest ważny raport Zdaniem resortu finansów doświadczenia z okresu kryzysu strefy euro pokazały, że przyjęcie euro może być bardzo korzystne albo bardzo ryzykowne.
Znany ekonomista o czekających nas zawirowaniach Prof. Marian Noga mówi o nowej filozofii w walce z kryzysem.
"Hollande wygrał, zbliża się koniec euro" Jeśli Paryż wycofa się teraz ze strategii oszczędności i reform strukturalnych, nasili się ucieczka kapitału z Francji - pisze Jeremy Warner z _ The Telegraph _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)