Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska, Włochy i Niemcy o budżet UE będą walczyć razem

0
Podziel się:

- Szybsze wyznaczenie ram finansowych oznacza szybsze uruchomienie środków - powiedział prezydent Polski.

Polska, Włochy i Niemcy o budżet UE będą walczyć razem
(PAP/Jacek Turczyk)

Prezydenci Polski, Włoch i Niemiec wyrazili nadzieję, że przywódcy europejscy osiągną porozumienie w sprawie nowego budżetu UE na lata 2014-2020 * *na najbliższym szczycie UE w Brukseli.

We wspólnym apelu Bronisław Komorowski, Giorgio Napolitano i Joachim Gauck (na zdjęciu) podkreślili, że inwestycje w zrównoważony rozwój są najlepszym sposobem na podtrzymanie dobrobytu i stabilności w Europie.

Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu prezydentów w Neapolu Komorowski zapewnił, że _ Polska jest zainteresowana powodzeniem szczytu UE _ pod koniec tego tygodnia. _ - Szybsze wyznaczenie ram finansowych oznacza szybsze uruchomienie środków, które są w Polsce jednym z istotnych źródeł rozwoju gospodarczego i podtrzymania trwającego niezmiennie od ponad 20 lat wzrostu gospodarczego w naszym kraju _ - mówił prezydent Polski.

Jak podkreślił Polska będzie robić wszystko, by przyczynić się do sukcesu na szczycie. Choć - jak przyznał - _ przyjmujemy do wiadomości, że mogą być planowane także kolejne szczyty _.

_ - Istnieje daleko idące zrozumienie dla polskich aspiracji i potrzeby umacniania naszego kraju jako szansy UE na podtrzymanie pewnego poziomu optymizmu - politycznego i gospodarczego - i podtrzymanie wzrostu całej gospodarki UE _ - powiedział polski prezydent.

Napolitano zwrócił uwagę, że w ostatnich dwóch latach, na skutek kryzysu finansowego, UE skoncentrowała się na samej sobie._ - Musimy podjąć na nowo refleksję nad umiejętnością i możliwością nowego otwarcia się UE _ - zaznaczył. Wymienił w tym kontekście aspirujące do członkostwa kraje bałkańskie i Ukrainę.

Odnosząc się do najbliższego szczytu UE, prezydent Włoch wyraził nadzieję na zakończenie negocjacji budżetowych. _ - Dyskusja jest bardzo trudna, ale zgadzamy się, że nie brak środków na wprowadzanie w życie polityki spójności, która przyczynia się do większego rozwoju w skali europejskiej _ - powiedział Napolitano.

Gauck podkreślił natomiast, że jego kraj zrozumiał, iż Polska jest _ motorem idei europejskich - ze względów politycznych, jak i ze względów ekonomicznych _. _ Z podziwem przyglądamy się zdolności do reform tego kraju _ - dodał niemiecki prezydent.

Zaznaczył, że podczas negocjacji europejskich Polska przedstawia własne argumenty i _ mimo kryzysu chce się stać częścią strefy euro . - _ To napawa nas nadzieją, która znika w starej Europie. Na wschodzie Europy istnieje strefa nadziei - _zauważył Gauck. - Polska i determinacja Polski jest nam potrzebna _.

Komorowski zadeklarował też, że Polska jest zwolennikiem zbudowania _ efektywnej, wspólnej polityki zagranicznej UE . W jego opinii, to jest także warunek innych działań, przyspieszających integrację kontynentu. - Trzeba więcej Europy, więcej jedności, więcej integracji _ - deklarował prezydent Włoch.

Czytaj więcej w Money.pl
Klęska szczytu w Brukseli? "Jest zła atmosfera" Szef Europarlamentu apelował o szybkie decyzje, ale obrady zdominowało...Euro 2012. _ Don't cry Angela _ - usłyszała kanclerz Niemiec.
Donald Tusk mówi o drodze cierniowej Herman Van Rompuy przedstawi kolejną wersję budżetu. - _ Przed nami najbardziej krytyczny moment negocjacji _ - ocenił premier.
Ostra kłótnia Tuska na szczycie w Brukseli Zdaniem premiera Polska uzyskała satysfakcjonujące zapisy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)