Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla Grecji była zbyt późna? Premier jest przekonany

0
Podziel się:

Szef francuskiego rządu Jean-Marc Ayrault uważa, że należy skończyć z nierównowagą w stosunkach francusko-niemieckich.

Pomoc dla Grecji była zbyt późna? Premier jest przekonany
(SALOM-GOMIS SEBASTIEN/SIPA/EAST NEWS)

Europejscy partnerzy Grecji zbyt długo zwlekali z pomocą; teraz celem musi być zarówno pobudzenie rozwoju gospodarczego jak i cięcie długu strefy euro - powiedział francuski premier Jean-Marc Ayrault.

_ - Grecja musi ożywić swoją gospodarkę. Istnieją niewykorzystane unijne fundusze strukturalne. Potrzebna jest teraz pomoc w zabezpieczeniu tego ożywienia przy jednoczesnym uporządkowaniu rachunków _ - powiedział nowy premier Francji rozgłośni France Inter.

_ - Zbyt długo czekaliśmy zanim pomogliśmy Grecji. Trwa to od dwóch lat i jest tylko gorzej _ - ocenił Ayrault.

Według niego szczyt europejski, do którego dojdzie 28 i 29 czerwca w Brukseli, stanowi perspektywę osiągnięcia porozumienia z Niemcami w sprawie europejskiego paktu stabilności i wzrostu. - _ To, co liczy się w stosunkach francusko-niemieckich, to wzajemne poszanowanie _ - zauważył premier. Jego zdaniem jest oczywiste, że Francja i Niemcy _ znalazły się w sytuacji nierównowagi _, a przecież _ nie chodzi o to, żeby jeden podporządkowywał się drugiemu _.

_ - Znam dobrze ten kraj (Niemcy) _ - powiedział Ayrault, były nauczyciel niemieckiego. - _ Trzeba rozmawiać szczerze - o tym, w których punktach jesteśmy zgodni, a w których nie _ - dodał.

_ - Nie widzieliśmy, żeby kanclerz Angela Merkel była zachwycona _, kiedy prezydent Francji Francois Hollande podczas konferencji w Berlinie 15 maja opowiedział się za emisją euroobligacji w celu sfinansowania dużych projektów infrastrukturalnych.

Podczas wczorajszej wideokonferencji przed szczytem G8 w Camp David przywódcy czterech największych krajów UE - Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch - zgodzili się, że ich celem jest zarówno polityka oszczędności, jak i wzrost gospodarczy.

Dla nowego prezydenta Francji, który domaga się uzupełnienia podpisanego w marcu przez 25 z 27 krajów UE paktu fiskalnego o pakt dotyczący wzrostu gospodarczego, szczyt G8 będzie pierwszym międzynarodowym spotkaniem na najwyższym szczeblu.

Celem przeforsowanego przez Merkel i poprzedniego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego paktu fiskalnego jest konsolidacja budżetów narodowych i zapobieżenie w przyszłości nadmiernemu zadłużaniu się państw europejskich.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel i Hollande razem uratują Grecję? To pierwsza oficjalna podróż zagraniczna nowego prezydenta Francji.
Dwugłos w Niemczech. Gospodarka się zawali? Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz jest dużo większym pesymistą niż przewodniczący klubu parlamentarnego Rainer Bruederle.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)