Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ponad 5 godzin rozmów i zgoda na propozycję UE. Brexit wkracza w decydującą fazę

63
Podziel się:

Brytyjski rząd poparł projekt umowy dotyczącej Brexitu uzgodniony z Unią Europejską. "Ta umowa leży w interesie narodowym i chroni miejsca pracy" - stwierdziła premier Theresa May.

Brytyjski rząd przyjął propozycję UE w sprawie wyjścia ze Wspólnoty
Brytyjski rząd przyjął propozycję UE w sprawie wyjścia ze Wspólnoty (REUTERS/Dylan Martinez)

Ponad pięć godzin trwało nadzwyczajne posiedzenie brytyjskiego rządu. Premier Wielkiej Brytanii Theresa May dyskutowała ze swoimi ministrami o umowie z Unią Europejską dotyczącą wyjścia ze Wspólnoty oraz o dalszych stosunkach na linii Londyn-Bruksela.

Propozycja zakłada, że pomiędzy 29 marca 2019 r. (data Brexitu) a grudniem 2020 r. całe Zjednoczone Królestwo pozostanie tymczasowo w unii celnej z Unią Europejską, by zapobiec powrotowi twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

Ponadto w kompromisie zawarto szereg przepisów dotyczących jedynie Irlandii Północnej, które wymagałyby jej większego zbliżenia z przepisami celnymi i zasadami wspólnego rynku UE niż w przypadku Anglii, Szkocji i Walii.

May zapewniła, że w czwartek przedstawi szczegóły przyjętej propozycji w brytyjskim parlamencie.

Premier powiedziała, że spotkanie było bardzo burzliwe, ale jedynym wyjściem było kolektywne przyjęcie propozycji Brukseli. „Albo poparcie umowy, albo odstąpienie od Brexitu” – stwierdziła May.

- Ta umowa leży w interesie naszego narodu, jest wywiązaniem się z referendalnej obietnicy oraz chroni miejsca pracy – powiedziała tuż po nadzwyczajnym posiedzeniu Theresa May.

- Teraz umowa zostanie poddana intensywnej kontroli. Jednak decydowaliśmy o tym, by zbudować przyszłość naszego kraju poza Wspólnotą, albo w ogóle nie wywiązać się z obietnicy referendalnej i powrócić do pierwotnej wersji – powiedziała May.

- Mocno wierzę, głową i sercem, że ta decyzja leży w najlepszym interesie całego Zjednoczonego Królestwa – podsumowała May swoje wystąpienie.

Dokumentacja przyjętego porozumienia została opublikowana na stronach Komisji Europejskiej.

Teraz przyjęta przez brytyjski rząd propozycja umowy Brexitu musi zostać zaakceptowana przez liderów pozostałych 27 państw członkowskich Unii Europejskiej.

Po tym, przyjęta umowa będzie musiała zdobyć poparcie większości głosów w brytyjskim parlamencie, a następnie Parlamencie Europejskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: "Powrotów nie będzie". Brexit utrudni życie, ale nie wypchnie Polaków z Wielkiej Brytanii
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(63)
bruta
4 lata temu
Miałki Tusk, tylko twardy brexit bez celnej coś, Irlandia północna połączona z Irlandią tak powinien zadziałać prezydent europy a nie jakies kolejne chaosy i zagmatwania sprawy
St-jack71
4 lata temu
W dążeniu do brexitu widzę ten sam co w PiS upór osła brawo GB brawo May teraz w waszym kraju rządzi Putin!
*blondynka
4 lata temu
ta pani nie wie, co mówi, chroni miejsca pracy przed tymi, którzy jako jedyni chcą w takich miejscach pracować, Anglicy za takie prace sie nie biorą. Ale... mają wyjście, bo zamiast robotników z Europy Wschodniej wezmą Pakistańczków i Hindusów. Tyle że.... oni też takiej pracy, jak olacy, Estonczycy,Litwini, łotysze, bułgarzy, nie będa wykonywac. Wiec pani May obudzi się z ręką w nocniku, niestety...
suchodolski-h...
4 lata temu
Chyba ze , droga Teresko , cos sie zmieni ; na przyklad rzad ! Brytyjczycy popelniaja rytualne samobojstwo ale skoro musza....Jeden plus dla Polski , koniec z emigracja !!!
!@#$%^&*(*&^%...
4 lata temu
Sprawa Brexidu wg prawa traktatowego nie musi być akceptowane przez rządy 27 krajów członkowskich UE !Niedouczony pismak.
...
Następna strona