Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Portugalczycy urzędowo kontrolują ceny paliw

0
Podziel się:

Rząd Pedra Passosa Coelho powołał do życia urząd kontrolujący. Nowy podmiot ma bronić interesów kierowców.

Portugalczycy urzędowo kontrolują ceny paliw
(Dob's Farm - Fotolia.com)

Jak poinformował sekretarz stanu ds. energii Artur Trindade, nowa jednostka powstała w efekcie zmiany statutu Urzędu ds. Zarządzania Zasobami Strategicznymi (EGREP) i nosi nazwę Krajowego Urzędu ds. Rynku Paliwowego (ENMC).

Wśród zakresu obowiązków nowego podmiotu, który podlega bezpośrednio Ministerstwu Środowiska i Energii, jest m.in. kontrolowanie cen paliw w punktach tankowania na terenie całej Portugalii. Raz na kwartał urząd publikować będzie analizę sytuacji na krajowym rynku paliowym, a w przyszłości stworzy też platformę internetową informującą o najniższych cenach benzyn i diesla w sieciach i wśród niezależnych operatorów.

Do kompetencji ENMC należy również kontrola poziomu krajowych rezerw strategicznych paliwa, w tym benzyn, diesla i biopaliw. Zgodnie z portugalskim ustawodawstwem nowy podmiot ma m.in. bronić praw klientów korzystających ze stacji paliw, w tym badać zasadność wprowadzanych podwyżek, a także stworzyć i nadzorować centralny spis operatorów paliwowych działających w Portugalii.

W maju br. gabinet Pasossa Coelho zobowiązał stacje paliw działające w Portugalii do sprzedaży taniego paliwa. Według nowych przepisów stacje wyposażone, w co najmniej cztery dystrybutory powinny posiadać minimum jedno stanowisko do tankowania taniego paliwa. Za brak na stacji benzynowej dystrybutorów z paliwem o niższej cenie właściciel obiektu będzie mógł zostać ukarany grzywną w wysokości 44,8 tys. euro. Środki pobrane od przedsiębiorcy mają trafić do budżetu lokalnej gminy.

Na terenie ponad 10-milionowej Portugalii funkcjonuje około 1800 stacji paliw w ramach sieci oraz 900 punktów tankowania należących do niezależnych operatorów. Największą sieć posiada krajowa spółka Galp Energia - prawie 800 obiektów.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)