Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Portugalia i Hiszpania zacieśniają politykę transportową

0
Podziel się:

Wczoraj w Madrycie rozpoczął się XXVI Szczyt Iberyjski Portugalii i Hiszpanii.

Portugalia i Hiszpania zacieśniają politykę transportową
(ec.europa.eu)
bEDJPOPV

Władze Portugalii i Hiszpanii porozumiały się w sprawie wprowadzenia jednolitego systemu opłat za korzystanie z autostrad. Do lipca tego roku uruchomione zostanie również bezpośrednie połączenie kolejowe między Porto a Vigo.

Podczas rozpoczętego wczoraj w Madrycie XXVI Szczytu Iberyjskiego, Portugalia i Hiszpania podjęły decyzję o ujednoliceniu systemu opłat na bezobsługowych autostradach w obu krajach, rejestrowanych automatycznie poprzez elektroniczny system kamer.

_ - Ujednolicenia obu systemów należy się spodziewać najpóźniej do grudnia br. _ - poinformowało w komunikacie portugalskie ministerstwo gospodarki.

bEDJPOPX

W trakcie szczytu ustalono, że w lipcu br. uruchomione zostanie bezpośrednie połączenie kolejowe między Porto a hiszpańskim Vigo. Pociąg nie będzie zatrzymał się na żadnym z przystanków pomiędzy oboma miastami. Do 2016 r. spółki kolejowe - portugalski CP i hiszpański RENFE - mają też unowocześnić infrastrukturę na linii Porto-Vigo.

Inną decyzją spotkania w Madrycie jest porozumienie w sprawie wspólnej walki z oszustwami podatkowymi. Portugalski i hiszpański fiskus mają od tego roku rozpocząć wymianę informacji na temat podatników zamieszkujących na Półwyspie Iberyjskim.

Podczas szczytu premierzy Hiszpanii i Portugalii omawiali również aktualną sytuację finansową obu krajów. Odnotowali, że aby wyjść z kryzysu zobowiązani są do dalszego zacieśnienia współpracy z Unią Europejską. W swoim wystąpieniu Pedro Passos Coelho (na zdj.) stwierdził, że bez wspólnej odpowiedzi europejskiej Portugalii i Hiszpanii trudno będzie uporać się z problemami finansowymi.

Z kolei Mariano Rajoy zapewnił, że Madryt zamierza ubiegać się o większe dofinansowanie z Unii dla hiszpańskiej gospodarki. Obaj premierzy wskazali, że jednym z priorytetów na najbliższy rok powinno być zwalczanie bezrobocia wśród młodzieży. _ - W obu naszych krajach przekracza ono poziom 40 proc. To prawdziwa tragedia, której musimy jak najszybciej zaradzić _ - dodał Passos Coelho.

bEDJPOQd
Czytaj więcej o sytuacji w tych krajach w Money.pl
Będzie nowy plan reform gospodarczych Premier Hiszpanii Mariano Rajoy bronił dzisiaj w hiszpańskim parlamencie reform przeprowadzonych przez jego rząd przed zarzutami KE, która zaapelowała do Madrytu o przedstawienie programu reform, wyrażając zaniepokojenie stanem hiszpańskiej gospodarki.
Portugalia szybko traci miejsca pracy Obecnie bezrobocie w tym kraju bije historyczne rekordy. Zbliża się już do 18 procent i - zdaniem rządu - w tym roku jeszcze wzrośnie.
Firmy upadały, nie mając żadnych strat Policja zlokalizowała już 19 fikcyjnych firm. Konta bankowe wielu z nich w ogóle nie były używane.
bEDJPOQy
gospodarka
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)