Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Portugalia wprowadzi nadzwyczajne środki przeciw kryzysowi

0
Podziel się:

Premier Jose Socrates uniknął wotum nieufności.

Portugalia wprowadzi nadzwyczajne środki przeciw kryzysowi
(ec.europa.eu)

Dzięki poparciu własnej partii socjalistycznej i wstrzymaniu się od głosu konserwatywnej opozycji premier Portugalii Jose Socrates uniknął w piątek wotum nieufności z powodu pakietu środków antykryzysowych. Tym samym pakiet został zaakceptowany.

Socrates, którego rząd w wyborach z września ubiegłego roku utracił absolutną większość, otrzymał w piątkowym głosowaniu poparcie deputowanych socjalistycznych (97 na 230 członków Zgromadzenia Narodowego) przeciwko wnioskowi w wotum nieufności zgłoszonemu przez radykalną lewicę (31 deputowanych).

Z wnioskiem o wotum nieufności dla rządu z powodu ogłoszenia pakietu środków oszczędnościowych dla zapobieżenia skutkom kryzysu wystąpiła w parlamencie marksistowska lewica.
Deputowani głównego ugrupowania opozycyjnego, centroprawicowej Partii Socjaldemokratycznej (81 mandatów) i chrześcijańscy demokraci (21 miejsc) wstrzymali się od głosu.

Zapobiegło to w pierwszym w obecnej kadencji głosowaniu nad wotum nieufności upadkowi gabinetu socjalistów.

Socjaldemokraci, krytykowani przez część opozycji za faktyczne poparcie cięć budżetowych, odpowiedzieli, że chcieli zapobiec upadkowi rządu i ucieczce inwestorów w czasie ciężkiego kryzysu gospodarczego. Krytykowali jednak Socratesa za niewycofanie się ze wspólnego z Hiszpanią projektu budowy superszybkiej kolei.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)