Notowania

portugalia
21.05.2010 17:57

Portugalia wprowadzi nadzwyczajne środki przeciw kryzysowi

Premier Jose Socrates uniknął wotum nieufności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Dzięki poparciu własnej partii socjalistycznej i wstrzymaniu się od głosu konserwatywnej opozycji premier Portugalii Jose Socrates uniknął w piątek wotum nieufności z powodu pakietu środków antykryzysowych. Tym samym pakiet został zaakceptowany.

Socrates, którego rząd w wyborach z września ubiegłego roku utracił absolutną większość, otrzymał w piątkowym głosowaniu poparcie deputowanych socjalistycznych (97 na 230 członków Zgromadzenia Narodowego) przeciwko wnioskowi w wotum nieufności zgłoszonemu przez radykalną lewicę (31 deputowanych).

Z wnioskiem o wotum nieufności dla rządu z powodu ogłoszenia pakietu środków oszczędnościowych dla zapobieżenia skutkom kryzysu wystąpiła w parlamencie marksistowska lewica.
Deputowani głównego ugrupowania opozycyjnego, centroprawicowej Partii Socjaldemokratycznej (81 mandatów) i chrześcijańscy demokraci (21 miejsc) wstrzymali się od głosu.

Zapobiegło to w pierwszym w obecnej kadencji głosowaniu nad wotum nieufności upadkowi gabinetu socjalistów.

Socjaldemokraci, krytykowani przez część opozycji za faktyczne poparcie cięć budżetowych, odpowiedzieli, że chcieli zapobiec upadkowi rządu i ucieczce inwestorów w czasie ciężkiego kryzysu gospodarczego. Krytykowali jednak Socratesa za niewycofanie się ze wspólnego z Hiszpanią projektu budowy superszybkiej kolei.

    * [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
    * [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: portugalia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, komentarz, unia, kryzys, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz