Notowania

kryzys w portugalii
04.06.2012 12:13

Portugalia z pozytywną oceną Trojki. Popłyną pieniądze

Walcząca z kryzysem Portugalia otrzyma kolejną transzę międzynarodowej pożyczki. W sumie Lizbona ma dostać 78 miliardów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Portugalia należycie walczy z kryzysem i wywiązuje się z międzynarodowych umów. Taką opinię mają członkowie specjalnej komisji, która po raz kolejny egzaminowała ten iberyjski kraj. *

Dobrą wiadomość ogłosił portugalski minister finansów Vitor Gaspar (na zdj). Polityk podkreślił, że zdaniem delegacji tzw. Trojki, czyli przedstawicieli Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego Lizbona wywiązuje się właściwie ze wszystkich złożonych obietnic.

Chodzi zarówno o kryteria ilościowe, jak i cele strukturalne - wyjaśnił minister. Zdaniem Trojki Portugalia jest na dobrej drodze, by spełnić najważniejszy cel - obniżyć deficyt budżetowy do 4,5 procent PKB pod koniec bieżącego roku.

Delegacja wyraziła jednak zaniepokojenie niespodziewanie wysokim bezrobociem, które przekroczyło już 15 procent i wciąż rośnie. Minister zapowiedział dalszą rygorystyczna politykę finansową.

Czwarta z rzędu pozytywna opinia Trojki oznacza, że walcząca z kryzysem Portugalia otrzyma kolejną transzę międzynarodowej pożyczki. Tym razem w wysokości 4 mld euro. W sumie Lizbona ma dostać 78 miliardów. W zamian zobowiązała się do realizacji restrykcyjnego planu reform i oszczędności.

Czytaj więcej w Money.pl
Wróciły kontrole warte miliardy euro W Lizbonie specjalna komisja po raz kolejny sprawdza, jak ten iberyjski kraj radzi sobie z realizacją antykryzysowego planu.
MFW chce więcej pieniędzy. Damy radę? Musimy znacznie zwiększyć siłę rażenia funduszu - stwierdziła Christine Lagarde. Zobacz, ile tym razem potrzeba.
Pierwszy kraj już ratyfikował pakt fiskalny Pakt fiskalny ma na celu wzmocnienie dyscypliny budżetowej w UE. Parlament w Lizbonie zgodził się też na Europejski Mechanizm Stabilizacyjny.
Tagi: kryzys w portugalii, portugalia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz