Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Portugalskie miasta zadłużone po uszy

0
Podziel się:

Aż 174 z nich, czyli ponad połowie wszystkich, nie udało się spłacić na czas zobowiązań na koniec 2010 roku.

Portugalskie miasta zadłużone po uszy
(Eric Pesik and Deanna Pesik/CC/Flickr)

**

Aż 174 z nich, czyli ponad połowie wszystkich, nie udało się spłacić na czas zobowiązań na koniec 2010 roku - informuje dziennik _ Diario Economico _.

Większość portugalskich miast potrzebowała ponad trzech miesięcy, aby uregulować zobowiązania finansowe wobec producentów, dostawców i podmiotów gospodarczych, które świadczyły dla nich usługi. Zazwyczaj spłatę długu przekładano na rok bieżący.

Dane Generalnej Dyrekcji Samorządowej potwierdzają, że niektóre z 303 urzędów miejskich istniejących w Portugalii potrzebowały nawet 1200 dni na uregulowanie zobowiązań finansowych wobec kontrahentów.

*Według szacunków *portugalskiego Ministerstwa Administracji Lokalnej, prawie jedna trzecia gmin w tym kraju ma problemy finansowe. Chociaż istnieją miejsca, gdzie można mówić już o bankructwie samorządów, to jednak sytuacja w ponad 60 proc. gmin Portugalii jest korzystna. Problemem są jedynie opóźnienia w spłacie zobowiązań.
Paula Sousa, dziennikarka _ Diario Economico _, wskazuje, że coraz poważniejsze zaległości w spłacie należności przez portugalskie urzędy miejskie nie wynikają z zaniedbań, lecz z problemów finansowych gmin.

Największe problemy z terminową spłatą swoich zobowiązań miał urząd miejski w Porto Santo, atrakcyjnej turystycznie wyspie archipelagu Madera, oraz Borba, miasto w regionie Alentejo, słynące z wysokiej jakości win. Przedstawiciele ratusza w Porto Santo potwierdzają, że _ poważne opóźnienia w spłacie zobowiązań wynikają z trudności finansowych gminy oraz z ograniczenia wpływów z budżetu państwa _.

Jose Junqueiro, wiceminister administracji lokalnej, twierdzi, że mimo ubiegłorocznego spadku wpływów do samorządów w wysokości około 100 mln euro portugalski rząd zwiększył wydatki na gminy o 1 proc. _ Główną przyczyną opóźnień w spłacie zobowiązań przez samorządy miejskie jest niewłaściwe zarządzanie lokalnymi budżetami _ - uważa Junqueiro.

Z danych Ministerstwa Administracji Lokalnej wynika, że w 2010 roku stan konta portugalskich samorządów wyniósł łącznie 81 mln euro.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t92628.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/swiatowa;gospodarka;nad;przepascia;sprawdz;ile;za;to;zaplacisz,136,0,814984.html) Światowa gospodarka nad przepaścią. Sprawdź, ile za to zapłacisz Money.pl analizuje, jak kłopoty świata odbiją się na życiu Polaków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t137621.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prawdziwi;finowie;wywroca;portugalie,29,0,814109.html) "Prawdziwi Finowie" wywrócą Portugalię? Wczorajsze wybory parlamentarne w Finlandii są sukcesem prawicowo-populistycznej partii Prawdziwych Finów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t92491.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/portugalia;uspokaja;nie;potrzebujemy;gotowki,145,0,807313.html) Portugalia uspokaja: Nie potrzebujemy gotówki Lizbona zdementowała doniesienia o negocjacjach w sprawie kolejnej transzy pomocy finansowej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)