Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Powódź na Węgrzech. Budapeszt czeka na falę kulminacyjną

0
Podziel się:

Największa woda ma przejść przez węgierską stolicę dziś wieczorem. Wały przeciwpowodziowe zostały wzmocnione w newralgicznych miejscach. Czy to pomoże?

Tak wysoko podniosła się woda w Dunaju
Tak wysoko podniosła się woda w Dunaju (EPA/IMRE FOLDI)
bESJGyUR

Największa woda ma przejść przez węgierską stolicę dziś wieczorem. Wały przeciwpowodziowe zostały wzmocnione w newralgicznych miejscach, aby ochronić stolicę przed zalaniem - powiedział premier Viktor Orban.

_ - Wody zbliżają się obecnie do serca kraju i uważamy, że następne dwa dni będą decydujące. W Budapeszcie nie tylko powódź jest problemem, lecz także system kanalizacyjny _ - podkreślił Orban, który spędził noc w mieście Esztergom, 50 km na północny-zachód od stolicy.

Według hydrologów szczytowa fala, szacowana na 8,95 m, jest spodziewana w Budapeszcie w okolicach godziny 18 i ma potrwać sześć godzin. O godzinie 10 rano poziom wody wynosił w mieście 8,85 m.

bESJGyUT

Służby przeciwpowodziowe i tysiące wolontariuszy pracowali całą dobę na zachodzie i północnym zachodzie kraju, gdzie trwa powódź. W sumie ewakuowano 1200 osób. 44 drogi są zamknięte.

Sytuacja powodziowa na Węgrzech i Słowacji

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/sytuacja-powodziowa-na-wegrzech-i-slowacji-g556667.html)

Do trzech miejscowości - Pilismarot, Domos i Kisoroszi - dojazd jest jedynie od strony wody; łodziami dowożone jest zaopatrzenie. W Domos z uwagi na powódź nie przeprowadzono wyborów nowych lokalnych władz.

bESJGyUZ

Premier Orban zapowiedział, że jutro zwróci się do parlamentu o przedłużenie stanu klęski żywiołowej, który ogłosił w minionym tygodniu.

Czytaj więcej w Money.pl
Sytuacja powodziowa w Polsce. Stabilnie, ale... Sytuacja może się pogorszyć dziś, w związku z zapowiadanymi burzami i silnymi opadami deszczu.
Na Węgry idzie fala powodziowa. Największa w historii W Budapeszcie poziom wody na Dunaju wynosił dziś o 6 rano 8,45 m. Najwyższy rekord w stolicy to 8,60 m w 2006 roku.
Nie tylko powódź, ale i możliwe trąby powietrze Poprawy pogody można spodziewać się najwcześniej w sobotę.
bESJGyVu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)