Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Powstanie unijny komitet koordynacji antyterrorystycznej

0
Podziel się:

Utworzy go Hiszpania, przewodnicząca w tym półroczu UE.

Powstanie unijny komitet koordynacji antyterrorystycznej
(JaguarJulie/CC/Flickr)

Utworzy go Hiszpania, przewodnicząca w tym półroczu UE. Jego zadaniem będzie bezpośrednia wymiana informacji, dwustronna lub wielostronna - informuje w poniedziałek hiszpański dziennik _ El Pais _.

Jak pisze dziennik, o potrzebie współpracy i koordynacji antyterrorystycznej świadczyła m.in. próba zamachu na trasie Amsterdam-Detroit w Boże Narodzenie. - _ Były ostrzeżenia, ale nie zostały one przekazane sobie nawzajem przez różne służby bezpieczeństwa, ani też między USA i Holandią _ - czytamy.

W hiszpańskiej inicjatywie będzie początkowo uczestniczyć 9 państw unijnych, które już utworzyły ośrodki koordynacji antyterrorystycznej: Hiszpania, Belgia, Holandia, Francja, Wielka Brytania, Dania, Niemcy, Włochy i Portugalia. Komitet będzie się jednak powiększać w miarę tworzenia takich ośrodków przez kolejne państwa.

Według hiszpańskiego MSW, komitet będzie stanowić _ sieć nieformalnej wymiany informacji o charakterze strategicznym związanych z zagrożeniem terrorystycznym _. Przewodnictwo w komitecie będzie rotacyjne, a dyrektorzy poszczególnych ośrodków będą spotykać się co pół roku.

Nowy komitet będzie także starał się rozdzielać zadania prewencyjne między poszczególne ośrodki. _ Nie ma sensu, by wszystkie służby unijne nieustannie monitorowały internet w poszukiwaniu tego samego, czyli oznak zagrożenia terrorystycznego, dobrze byłoby więc podzielić się tą pracą, a następnie zdobytymi informacjami _ - twierdzą źródła w hiszpańskim MSW, które cytuje _ El Pais _.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)