Notowania

hiszpania
04.01.2010 12:58

Powstanie unijny komitet koordynacji antyterrorystycznej

Utworzy go Hiszpania, przewodnicząca w tym półroczu UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JaguarJulie/CC/Flickr)

Utworzy go Hiszpania, przewodnicząca w tym półroczu UE. Jego zadaniem będzie bezpośrednia wymiana informacji, dwustronna lub wielostronna - informuje w poniedziałek hiszpański dziennik _ El Pais _.

Jak pisze dziennik, o potrzebie współpracy i koordynacji antyterrorystycznej świadczyła m.in. próba zamachu na trasie Amsterdam-Detroit w Boże Narodzenie. - _ Były ostrzeżenia, ale nie zostały one przekazane sobie nawzajem przez różne służby bezpieczeństwa, ani też między USA i Holandią _ - czytamy.

W hiszpańskiej inicjatywie będzie początkowo uczestniczyć 9 państw unijnych, które już utworzyły ośrodki koordynacji antyterrorystycznej: Hiszpania, Belgia, Holandia, Francja, Wielka Brytania, Dania, Niemcy, Włochy i Portugalia. Komitet będzie się jednak powiększać w miarę tworzenia takich ośrodków przez kolejne państwa.

  * **ZOBACZ TAKŻE:**
  * [ Miodowicz: Pełne bezpieczeństwo w samolotach nie jest możliwe ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/miodowicz;pelne;bezpieczenstwo;w;samolotach;jest;niemozliwe,247,0,571127.html )
  * [ Na lotniskach wzmożone środki bezpieczeństwa ]( http://news.money.pl/artykul/na;lotniskach;wzmozone;srodki;bezpieczenstwa,39,0,571687.html )
  * [ We Włoszech do **samolotu** można wejść na kartę wędkarską ]( http://manager.money.pl/news/artykul/we;wloszech;do;samolotu;mozna;wejsc;na;karte;wedkarska,150,0,571542.html )

Według hiszpańskiego MSW, komitet będzie stanowić _ sieć nieformalnej wymiany informacji o charakterze strategicznym związanych z zagrożeniem terrorystycznym _. Przewodnictwo w komitecie będzie rotacyjne, a dyrektorzy poszczególnych ośrodków będą spotykać się co pół roku.

Nowy komitet będzie także starał się rozdzielać zadania prewencyjne między poszczególne ośrodki. _ Nie ma sensu, by wszystkie służby unijne nieustannie monitorowały internet w poszukiwaniu tego samego, czyli oznak zagrożenia terrorystycznego, dobrze byłoby więc podzielić się tą pracą, a następnie zdobytymi informacjami _ - twierdzą źródła w hiszpańskim MSW, które cytuje _ El Pais _.

  * [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
  * [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz