Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pożyczka dla MFW. Brakuje 200 miliardów

0
Podziel się

Nadal nie udało się zebrać wymaganej kwoty, a już pierwsze państwa zaczynają się wycofywać z wcześniejszych deklaracji.

Pożyczka dla MFW. Brakuje 200 miliardów
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bDXTNYMR

Kraje strefy euro zobowiązały się przekazać Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu dodatkowe 150 miliardów euro na walkę z kryzysem. Na wsparcie MFW zgodziły się także kraje spoza eurolandu, w tym Polska, która poprzez NBP przekaże około sześciu miliardów. Nie udało się jednak zabrać w sumie 200 miliardów euro, czyli kwoty, którą uzgodnili unijni przywódcy na ostatnim szczycie, bo z deklaracjami na razie wstrzymała się Wielka Brytania.

[Aktualizacja: 09:11]

Dodatkowe pieniądze dla MFW to gwarancje pożyczkowe przekazywane na podstawie dwustronnych umów z bankami centralnymi krajów członkowskich. Najwięcej do kasy MFW wpłacą Niemcy: ponad 41 mld euro. Następnie Francja - ponad 31 mld i Włochy - około 23 mld euro. Z krajów spoza strefy euro, obok Polski wstępną zgodę na wsparcie wyraziły także Dania, Szwecja i Czechy. Te ostatnie zaczynają się jednak z deklaracji wycofywać.

bDXTNYMT

_ - Nie można wymieniać Republiki Czeskiej wśród krajów, które wezmą udział _ - oświadczył rzecznik czeskiego resortu finansów Ondrej Jakob, cytowany przez agencję CzTK.

Rzecznik podkreślił, że taką decyzję może podjąć jedynie rząd i że dotąd nie została ona podjęta. Po szczycie UE 8-9 grudnia Czechy dystansowały się od udziału we wsparciu Międzynarodowego Funduszu Walutowego, które - jak zapowiadano - miało w sumie wynieść 200 mld euro, z czego 50 mld euro przypada na kraje spoza wspólnej waluty. Czeski udział miałby wynieść około 3,5 mld euro.

Wcześniej minister finansów Jacek Rostowski mówił w wywiadzie dla radia RMF FM, że Polska udzieli Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu pożyczki rzędu 6 mld euro. _ - Mówimy o takim rzędzie wielkości. W tej chwili Narodowy Bank Polski pracuje nad szczegółami - powiedział. - Na pewno nie będzie to 10 mld _.

Czytaj więcej o pożyczce dla MFW w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t101282.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/pozyczka;nbp;dla;mfw;ciagle;niepewna,75,0,989259.html) Belka pożyczy miliardy, jeśli dostanie ten list Prezes NBP oznajmił, że na razie bank centralny czeka na informacje z Brukseli co do wysokości pożyczek i zasad ich udzielania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/21/t98837.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/szwecja;moze;pozyczyc;mfw;11;mld;euro,217,0,991193.html) Zbiórka na Unię. Wiemy, ile może dać Szwecja Prezes Szwedzkiego Banku Narodowego Stefan Ingves zadeklarował dziś konkretną sumę. Ma być ona wkładem Sztokholmu w ratowanie ogarniętych kryzysem krajów strefy euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t86005.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pozyczka;dla;mfw;to;dobry;interes,56,0,988472.html) Pożyczka dla MFW. "To dobry interes" Tylko jedna opozycyjna partia ostro występuje przeciwko przekazaniu 5,8 mld euro na ratowanie Eurolandu.
bDXTNYNu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)