Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Pożyczka dla MFW. Brakuje 200 miliardów

Pożyczka dla MFW. Brakuje 200 miliardów

Fot. Money.pl/Anna Kraszkiewicz

Kraje strefy euro zobowiązały się przekazać Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu dodatkowe 150 miliardów euro na walkę z kryzysem. Na wsparcie MFW zgodziły się także kraje spoza eurolandu, w tym Polska, która poprzez NBP przekaże około sześciu miliardów. Nie udało się jednak zabrać w sumie 200 miliardów euro, czyli kwoty, którą uzgodnili unijni przywódcy na ostatnim szczycie, bo z deklaracjami na razie wstrzymała się Wielka Brytania.

[Aktualizacja: 09:11]

Dodatkowe pieniądze dla MFW to gwarancje pożyczkowe przekazywane na podstawie dwustronnych umów z bankami centralnymi krajów członkowskich. Najwięcej do kasy MFW wpłacą Niemcy: ponad 41 mld euro. Następnie Francja - ponad 31 mld i Włochy - około 23 mld euro. Z krajów spoza strefy euro, obok Polski wstępną zgodę na wsparcie wyraziły także Dania, Szwecja i Czechy. Te ostatnie zaczynają się jednak z deklaracji wycofywać.

- Nie można wymieniać Republiki Czeskiej wśród krajów, które wezmą udział - oświadczył rzecznik czeskiego resortu finansów Ondrej Jakob, cytowany przez agencję CzTK.

Rzecznik podkreślił, że taką decyzję może podjąć jedynie rząd i że dotąd nie została ona podjęta. Po szczycie UE 8-9 grudnia Czechy dystansowały się od udziału we wsparciu Międzynarodowego Funduszu Walutowego, które - jak zapowiadano - miało w sumie wynieść 200 mld euro, z czego 50 mld euro przypada na kraje spoza wspólnej waluty. Czeski udział miałby wynieść około 3,5 mld euro.

Wcześniej minister finansów Jacek Rostowski mówił w wywiadzie dla radia RMF FM, że Polska udzieli Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu pożyczki rzędu 6 mld euro. - Mówimy o takim rzędzie wielkości. W tej chwili Narodowy Bank Polski pracuje nad szczegółami - powiedział. - Na pewno nie będzie to 10 mld.

Czytaj więcej o pożyczce dla MFW w Money.pl
Belka pożyczy miliardy, jeśli dostanie ten list
Prezes NBP oznajmił, że na razie bank centralny czeka na informacje z Brukseli co do wysokości pożyczek i zasad ich udzielania.
Zbiórka na Unię. Wiemy, ile może dać Szwecja
Prezes Szwedzkiego Banku Narodowego Stefan Ingves zadeklarował dziś konkretną sumę. Ma być ona wkładem Sztokholmu w ratowanie ogarniętych kryzysem krajów strefy euro.
Pożyczka dla MFW. "To dobry interes"
Tylko jedna opozycyjna partia ostro występuje przeciwko przekazaniu 5,8 mld euro na ratowanie Eurolandu.
mfw, pożyczka, czechy, strefa euro
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
ch
77.253.151.* 2011-12-26 09:22
jak zwykle kolaboranci ale moze to bedzie lepsze dla nich niz dla nas bardziej honorowych choc juz teraz tego honoru brak szczegolnie wsrod politykow - klamia na kazdym kroku i przy kazdej okazji.
(@)
89.79.218.* 2011-12-24 14:47
Czesi to to taka dziwna kraj.
S.O.
83.7.37.* 2011-12-22 06:59
To idiotyzm marnować na cos tak skandalicznego pieniądze ! Powinno się karać za to sądownie !
Zobacz więcej komentarzy (40)