Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|

Polacy powinni się przygotować. Zaczyna się wyścig o pracowników z Ukrainy

339
Podziel się

Kolejny kraj rusza do walki o pracowników z Ukrainy. Czesi dwukrotnie zwiększyli limit pozwoleń na pracę dla obywateli tego kraju. To ważny sygnał dla polskich firm. Czesi płacą lepiej, a życie u nich jest tańsze niż w Polsce.

Polska jest drugim po Niemczech najchętniej wybieranym krajem emigracji zarobkowej przez obywateli Ukrainy
Polska jest drugim po Niemczech najchętniej wybieranym krajem emigracji zarobkowej przez obywateli Ukrainy
bCZfwVKJ

Niespełna 20 tys. pracowników z Ukrainy, którzy legalnie w tym roku będą mogli podjąć pracę u naszego południowego sąsiada, na pierwszy rzut oka nie wydaje się liczbą, którą powinniśmy się przejmować. Stanowi ona jedynie około procenta liczby legalnie pracujących w Polsce Ukraińców. Optyka zmienia się w chwili, gdy spojrzymy na dynamikę zmian. Jeszcze w 2016 r. limit wynosił 3800 osób, a rok temu 9600. Nic nie wskazuje na to, by trend miał ulec odwróceniu, zwłaszcza, że bezrobocie w Czechach jest czysto teoretycznie - pracowników brakuje.

Według Eurostatu, bez pracy pozostaje 2,3 proc. Czechów. Świetna wiadomość dla pracowników jest fatalną informacją dla pracodawców. Osób, które mogłyby podjąć zatrudnienie w Czechach w grudniu, było 216 629. W tym samym czasie na rynku znajdowało się 259 929 ofert.

Praca obywateli Ukrainy w Polsce nie zawsze jest przyjemna:

bCZfwVKL

Aż tak dobrze w Polsce nie jest, ale przedsiębiorcy również muszą walczyć między sobą o ludzi. - Z konkurencją o pracowników ze Wschodu polskie firmy mierzyły się już w 2017 r. Wtedy była to konkurencja wewnętrzna. Zapotrzebowanie firm na Ukraińców było tak duże, że żeby przyciągnąć najlepszych kandydatów, pracodawcy oferowali coraz bardziej atrakcyjne oferty - mówi nam Monika Banyś, przedstawiciel Personnel Service, największej firmy pośredniczącej w zatrudnianiu obywateli Ukrainy w Polsce.

W Czechach można zarobić więcej

Wiceminister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej Martin Stropnický, który na Twitterze poinformował o zmianach, zapewnił, że czeskie przedsiębiorstwa nie zamierzają stosować "dumpingu" płacowego. Ukraińcy mają otrzymywać takie samo wynagrodzenie jak Czesi.

To powinien być najważniejszy sygnał alarmowy dla polskich firm, które zatrudniają osoby ze Wschodu. Nie od dziś wiadomo, że nasi południowi sąsiedzi zarabiają lepiej niż my. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie jest w Czechach o około 80-100 euro wyższe niż w Polsce.

bCZfwVKR

Na niekorzyść Polski rzutują także koszty życia i siła nabywcza przeciętnej pensji. Czesi za swoje wypłaty mogą kupić więcej niż Polacy. Z badania przeprowadzonego pod koniec ubiegłego roku wynika, że nasi sąsiedzi mają tańsze m.in. pieczywo, makaron, ryż, mięso (poza drobiem), mleko, sery, pomarańcze, banany, pomidory, wino czy piwo. Za wizytę w czeskim pubie czy restauracji też wydamy mniej niż w ich polskich odpowiednikach.

Czesi powinni się od nas uczyć

Są też obszary, w których Polska zostawia czeską konkurencję daleko w tyle. To przede wszystkim czas potrzebny na zdobycie pozwolenia. Z niemal 2 mln Ukraińców, którzy w poprzednim roku pracowali legalnie w naszym kraju, 1,8 mln robiło to na podstawie uproszczonej procedury, czyli zgłoszenia oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi na pół roku. Procedura trwa kilkanaście minut. Wprowadzony od tego roku nowy rodzaj zezwolenia, który pozwala na pracę w Polce przez 9 miesięcy, powinien poprawić ten wynik.

- Z pewnością przyjdzie taki moment, że granice UE dla Ukraińców będą tak szeroko otwarte, że zaczną wybierać inne kraje niż Polska. Przede wszystkim takie, w których zarobią więcej. Trendu nie powinniśmy jednak zauważyć już w 2018 r. Zakładam, że liczba wydanych pozwoleń na pracę będzie podobna jak w tym roku – mówi money.pl Monika Banyś.

Czesi spróbowali wykorzystać polskie doświadczenie i kosztem 50 mln koron (8,2 mln zł – red.) skrócić czas wydawania pozwolenia, co obecnie zajmuje 7 miesięcy. Zdaniem szefowej czeskiej Izby Handlowej Ireny Bartnowej Palkoverj to największy problem pracodawców, którzy chcieliby zatrudnić pracownika z Ukrainy.

bCZfwVKS

Polska lepsza niż USA

Z ryzykiem odpływu pracowników, choć na o wiele większą skalę polskie przedsiębiorstwa mierzy się również w czerwcu 2017 r., gdy złagodzono unijny reżim wizowy dla mieszkańców naszego wschodniego sąsiada, co przyznaje przedstawicielka Personnel Service.

- Nerwowość wśród firm pojawiła się już w czerwcu poprzedniego roku. Okazała się nieuzasadniona, ponieważ nie zaobserwowaliśmy zjawiska odpływu pracowników. Co więcej, według październikowego badania ukraińskiej agencji Rating Group, Polska jest drugim najbardziej pożądanym kierunkiem emigracji zarobkowej wśród mieszkańców Ukrainy. Wyprzedziły nas tylko Niemcy – tłumaczy.

I faktycznie, badanie, które może nas cieszyć, powinno niepokoić ukraiński rząd. Niemal co drugi obywatel tego kraju szuka możliwość zatrudnienia poza swoim krajem. Im młodsi respondenci tym wskaźnik wyższy. Wśród najmłodszych sięga on 68 proc. To samo badanie pokazuje, że co czwarty (26 proc.) obywatel Ukrainy chce pracować w Polsce. Wyprzedziliśmy m.in. USA, Kanadę i właśnie Czechy. Chce tam pracować co szósty Ukrainiec (16 proc. – red.).

Nieco świata na te dane rzucają dane demograficzne. Ukraińcy stanowią największą mniejszość narodową w Czechach – żyje ich tam 117 tys. Wyprzedzają nawet Słowaków. To właśnie liczna diaspora, bliskość geograficzna i kulturowa stanowi największą zaletę Polski jako miejsca emigracji dla Ukraińców. Sęk w tym, że Czechy mogą pochwalić się dokładnie tym samym.

bCZfwVLm
rynek pracy
wiadomości
KOMENTARZE
(339)
QQQ
3 lata temu
A dlaczego nie piszecie ze za Ukraincami idzie żółtaczka odra czy gruźlica co za tym wzrost zachorowań w Polsce wynosi nawet do 2000% w niektórych rejonach np górnośląsk
Białoruś !!!
3 lata temu
Białorusini TAK, ukraińcy NIE !
koko
3 lata temu
Niczego bardziej nie pragnę.
bCZfwVLn
Boss12345
3 lata temu
Ludzie na całym świecie bogacą się pracując tylko u Siebie dla Siebie dla Swojej rodziny nasze rządy robią wszystko żeby tak nie było żeby praca w Swojej firmie była nieopłacalna żebyśmy byli tanią siłą roboczą i nie mieli wyboru praca w Polsce w montowniach albo praca za granicą za najniższą stawkę ZUS dla jednoosobowej firmy 1232 ZŁ na miesiąc, Morawiecki człowieku OBUDŹ SIĘ to więcej niż w Niemczech,Holandii,Francji nie mówiąc o UK gdzie taką kwotę płaci się za pół roku
Ola
3 lata temu
Głupota polskiego rządu nie zna granic. Mam wielu znajomych za granicą, i wielu mówi to samo: wystarczą mi w Polsce zarobki na poziomie średniej krajowej i wracam. Zamiast podnieść pensje Polakom, co pozwoliłoby na powrót tych którzy chcą wracać, to sprowadza się ukraińców. Kiedy wreszcie przestaną nas traktować w naszym własnym kraju jak obywateli drugiej kategorii?
Najnowsze komentarze (339)
Brrrr zimno
2 lata temu
Jezeli celem Ukraińców i Białorusinów jest polski paszport to trzeba ustanowić okres np.6 lat na jego oczekiwanie przy 6 letnim okresie zatrudnienia w Polsce. Pozwoli to pozyskać i zatrzymać ich w Polsce. A jak już się zaklimatyzują i zapuszczą tu korzenie to już tak chętnie nie wyjadą mając tu rodziny ,dzieci w szkołach, mieszkania.
pracuś
2 lata temu
FACHOWCY WSZĘDZIE ZNAJDĄ PRACĘ, tak było, jest i będzie
Arti
2 lata temu
średnio ceny w Czechach są o ponad 10% wyższe niż w Polsce, płace też są wyższe o te 10% więc koszty życia są niemal identyczne. Ten autor jest trochę upośledzony jak widać
gosć
3 lata temu
Celem jest Polski paszport później strzałka na zachód i tyle z Ukrainca. Już nawet za 10 zł nie chcę pracować więc nikt nie jest głupi.. Jak Polaka nie stać za najniższą aby przeżyć to Ukrainca wogóle. Socjal nędzny w Polsce. sądze że bum już się kończy na pracownika za wschodniej granicy. Pracodawcy już wiedzą teraz tylko KOSMITA MOŻE POPRACUJĘ.
mhgcfc
3 lata temu
Czechy to 4-krotnie mniejszy rynek pracy, a Ukraińcy jezdżą tam od ponad 20 lat.
agda
3 lata temu
niech jadą na Niemcy, roboty w bród
qaz
3 lata temu
NAJCZĘŚCIEJ TO PRACOWNICY O NISKICH KWALIFIKACJACH. KTÓRYM WSZYSTKO TRZEBA 3 RAZY POWTARZAĆ, POKAZYWAĆ A CZĘSTO Z NICH ROBIĆ. LEPIEJ NIECH ODEJDĄ NIŻ MAMY ZA NICH I ZA SIEBIE ROBIĆ.
ZGFJGX
3 lata temu
SAM UCIEKLEM Z FIRMOM DO CZECH - TANSZE OPLATY , SKARBOWY -WYZSZE DOCHODY !!!
bCZfwVLf
Krasawica
3 lata temu
Wspaniała wiadomość. Niech Ukraińcy zaleją Czechy. Wtedy polskie firmy, pozbawione Ukraińców, będą zmuszone podnosić płace, a to z kolei może skłaniać Polaków do powrotów z emigracji. Ha, a to by było miło.
bzdury
3 lata temu
haha kolejny bzdurny artykuł nieuków z wp, to ciekawe dlaczego Czesi jeżdżą do nas z na zakupy do przygranicznych miejscowości. Bywam w takiej miejscowości położonej 10 km od granicy z Czechami i na parkingu Lidla czy Intermarche połowa samochodów na Czeskich numerach, regularnie przyjeżdżają na zakupy spożywcze ponieważ u nas jest taniej.
KASIA
3 lata temu
SUPER, wyższe pensje będą dla Polaków??? Wreszcie nasi Polacy zaczną WRACAĆ Z EMIGRACJI
DOSKONAŁA WIA...
3 lata temu
DOSKONAŁA WIADOMOŚĆ !
Comasz
3 lata temu
szerokiej drogi ukry :-)
EWK
3 lata temu
FAJNIE - NIECH WSZYSCY POTOMKOWIE BANDERY WYJADA I ZWOLNIA DLA NAS STANOWISKA PRACY. PA, PA !
...
Następna strona