Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|

Premier w Brukseli ws. brexitu: "Polska jest zadowolona"

49
Podziel się:

Premier Mateusz Morawiecki pojawił się w Brukseli na nadzwyczajnym szczycie UE ws. zatwierdzenia porozumienia o wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Przed rozpoczęciem szczytu stwierdził, że Polska jest zadowolona z warunków, jakie udało się osiągnąć w porozumieniu.

Premier Mateusz Morawiecki pojawił się w Brukseli na nadzwyczajnym szczycie ws. brexitu
Premier Mateusz Morawiecki pojawił się w Brukseli na nadzwyczajnym szczycie ws. brexitu (PAP/EPA/SASCHA STEINBACH)

- Umowa, którą będziemy dziś omawiać, odzwierciedla wszystkie elementy, które są dla nas bardzo ważne – stwierdził premier Mateusz Morawiecki tuż po przybyciu do Brukseli na nadzwyczajne posiedzenie unijnych przywódców. Liderzy 27 państw mają zatwierdzić umowę o brexicie.

- Polska jest bardzo zadowolona z warunków, które udało się uzyskać – stwierdził premier Morawiecki.

- Bardzo zależało nam na tym, żeby umowa właściwie traktowała wszystkie zapisy, na których nam zależy, zarówno od strony bezpieczeństwa, jak i warunków handlowych i praw obywateli polskich w Wielkiej Brytanii – dodał.

- Wyjście Wielkiej Brytanii z UE tworzy nową perspektywę. Nam zależy na jak najbliższych relacjach pod względem bezpieczeństwa, polityki zagranicznej, wymiany handlowej, współpracy inwestycyjnej i gospodarczej. Te elementy są utrzymane w ramach tej umowy - powiedział w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

Do końca nie było pewne, czy przywódcy państw jednogłośnie opowiedzą się za przyjęciem umowy brexitowej. Dopiero w sobotę udało się rozwiać wątpliwości Hiszpanii dotyczące statusu prawnego Gibraltaru po brexicie, a władze Hiszpanii wycofały swoje zastrzeżenia. Stąd na niedzielnym szczycie bez niespodzianek powinno przebiegać zatwierdzanie umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Umowa zakłada, że pomiędzy 29 marca 2019 r. (data brexitu) a grudniem 2020 r. całe Zjednoczone Królestwo pozostanie tymczasowo w unii celnej z Unią Europejską, by zapobiec powrotowi twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

Zobacz też: *Włochy w kolejce do wyjścia. "UE powinna wyciągnąć wnioski z brexitu" *

Ponadto w kompromisie zawarto szereg przepisów dotyczących jedynie Irlandii Północnej, które wymagałyby jej większego zbliżenia z przepisami celnymi i zasadami wspólnego rynku UE niż w przypadku Anglii, Szkocji i Walii.

Opracowanie tego porozumienia trwało blisko dwa lata. Negocjacje na linii Londyn-Bruksela przybierały wiele form, czasem były bardzo trudne. Jednak jak podkreślił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w przesłanym do unijnych przywódców liście: "podczas tych negocjacji nie chodziło o pokonanie kogokolwiek".

Niedzielny szczyt rozpoczął się o 9:30 od spotkania przywódców unijnych z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Antonio Tajanim. O 10:00 rozpoczęła się sesja 27 państw, po 11:00 na spotkanie dołączy brytyjska premier Theresa May. O szczegółach po 12:00 mają poinformować szef Rady Europejskiej Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Juncker.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(49)
po zawodówce
5 lata temu
jaka Polska jest zadowolona, niech powie, że on jest zadowolony. Ja nie jestem zadowolony, mieli wyjść w marcu, chcieli tego, to by mieli, koniec, kropka.
Waldi
5 lata temu
Witam Nie wiem czy Polska Może być tak do końca zadowolona z Brexitu dlatego że co prawda Premier Wielkiej Brytanii Teresa May mówiła w obecności Pana Premiera na Spotkaniu w Londynie że Polacy mogą zostać ale mówiła to tak jak by bez przekonania więc nie wiem czy tak do końca można być zadowolonym ale nie będę wchodził w polemikę z panem Premierem.
na razie mięk...
6 lat temu
żeby zapobiec twardej granicy, więc zapobiegli do końca 2020, a co potem?
Polak
6 lat temu
POLSKA ????????????? pis i krętacz to Polska ??????????
AZ
6 lat temu
" Polska jest zadowolona..." Dziekujemy Panu Donaldowi Tuskowi !
...
Następna strona