Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pakt fiskalny
28.01.2013 18:16

Premier zapewnia. Jeszcze tej zimy parlament przyjmie pakt fiskalny

Zdaniem Donalda Tuska, pakt fiskalny pozwala państwom, takim jak Polska, czuć się pełnoprawnymi członkami Wspólnoty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa/East News)

Jeszcze tej zimy polski parlament ratyfikuje pakt fiskalny - zapowiedział dziś w Paryżu premier Donald Tusk, na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Francji Francois Hollande'em.

_ - Przekazałem panu prezydentowi informację, że zgodnie z zapowiedziami jeszcze tej zimy polski parlament powinien - według mojego rozpoznania, a myślę, że ono jest trafne - głosami nie tylko koalicji rządzącej, przyjąć pakt fiskalny _ - podkreślił Tusk.

Według niego _ zamknie to pewien niełatwy, ważny etap na drodze do pełnej wspólnoty ze strony naszego kraju _.

Zdaniem Tuska, pakt fiskalny pozwala państwom, takim jak Polska, czuć się pełnoprawnymi członkami Wspólnoty. _ - Mimo, że nasza droga do wspólnej waluty jeszcze nam trochę zajmie _ - zaznaczył szef rządu.

Według premiera, sytuacja w strefie euro dla państw do niej aspirujących jest dzisiaj _ zdecydowanie bardziej komfortowa _, również dzięki stanowisku Francji.

_ - Mówię tutaj o otwartości wobec państw aspirujących do strefy euro w dyskusji i w pracy na temat nowych instytucji, w dyskusji na temat przyszłości strefy euro _ - powiedział premier.

Sejm miał zająć się rządowym projektem ustawy o ratyfikacji paktu fiskalnego w styczniu. Jednak na wniosek rządu Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów zdecydowały, że będzie on rozpatrywany na specjalnie zwołanym jednodniowym posiedzeniu w lutym, po planowanym na luty szczycie budżetowym UE.

W grudniu sejmowe komisje: spraw zagranicznych, ds. UE i finansów publicznych opowiedziały się za ratyfikacją paktu fiskalnego. Najwięcej wątpliwości w tej sprawie zgłaszali posłowie PiS i Solidarnej Polski. _ Za _ były kluby PO i PSL oraz Ruch Palikota i SLD.

Pakt fiskalny wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych, zwłaszcza w 17 państwach eurolandu. Ustanawia on nowe, bardziej automatyczne sankcje za łamanie dyscypliny, w tym nowej reguły wydatkowej. Traktat wchodzi w życie w tym roku. Polskę będzie obowiązywał dopiero wtedy, gdy przyjmiemy unijną walutę.

Czytaj więcej w Money.pl
W tej sprawie, Francuzi są zdecydowanie za Aż 72 procent Francuzów poparłoby organizację referendum w sprawie ustanowienia reguły wydatkowej.
"Sekretny" pakt z Teheranem? Irak zaprzecza Wzajemna wymiana między Bagdadem a Teheranem osiągnęła poziom, który sytuuje się w granicach tego, co jest dozwolone przez międzynarodowe sankcje nałożone na Iran.
Niemcy ostrzegają: To zburzy stabilność strefy Minister finansów: _ Odrzucenie paktu fiskalnego, może doprowadzić do nasilenia symptomów kryzysu _.
Tagi: pakt fiskalny, donald tusk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz