Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Program pomocowy dla Cypru. Ostra krytyka niemieckich polityków

0
Podziel się:

Niemieccy politycy skrytykowali program ratowania Cypru przed bankructwem, określając jako poważny błąd zawarte w nim plany obciążenia specjalnym podatkiem również mniejszych wkładów bankowych.

Program pomocowy dla Cypru. Ostra krytyka niemieckich polityków
(Reporter Poland)

Niemieccy politycy skrytykowali program ratowania Cypru przed bankructwem, określając jako poważny błąd zawarte w nim plany obciążenia specjalnym podatkiem również mniejszych wkładów bankowych.

Chadecki minister finansów Wolfgang Schaeuble, który reprezentował Niemcy na brukselskich rozmowach w sprawie pakietu pomocowego zaznaczył, iż _ nie jest on dziełem niemieckiego rządu _ i kwestia wprowadzenia do niego zmian pozostaje otwarta.

W myśl opiewającego na 10 mld euro programu, który został zatwierdzony w sobotę rano, od wkładów w cypryjskich bankach zostanie ściągnięty podatek, wynoszący 6,7 proc. dla depozytów do 100 tys. euro i 9,9 proc. dla kwot powyżej tego progu.

Ogłoszenie programu spowodowało w poniedziałek rano spadek kursu euro, obniżenie wskaźników giełdowych i wzrost rentowności obligacji południowoeuropejskich państw strefy euro. Jednocześnie władze cypryjskie podjęły działania na rzecz modyfikacji podatku, odkładając do wtorku parlamentarne głosowanie nad jego zatwierdzeniem.

_ - Drobnych posiadaczy nie można czynić odpowiedzialnymi za kryzys zadłużeniowy. Pan Schaeuble będzie musiał coś zrobić w tej sprawie _ - powiedział agencji Reutera minister zdrowia Daniel Bahr ze współrządzącej liberalnej Partii Wolnych Demokratów (FDP). Do dokonania zmian w programie pomocowym wezwali również chadeccy wpływowi premierzy krajowi Saksonii i Hesji - Stanislaw Tillich i Volker Bouffier.

Zdaniem eksperta budżetowego opozycyjnej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Carstena Schneidera, opodatkowanie właścicieli wkładów do 100 tys. euro, którzy w normalnych warunkach mieliby zapewnioną całkowitą ochronę swych pieniędzy, grozi _ podważeniem zaufania do całej strefy euro _. Autorzy programu _ wywołują niepewność wszystkich inwestorów, nawet tych w Niemczech _ - powiedział Schneider Reuterowi w kuluarach konferencji w Berlinie.

Plan pomocy dla Cypru musi zatwierdzić Bundestag, w którym chadecy i liberałowie mają większość, lecz kanclerz Angela Merkel chciałaby mieć w tej sprawie także poparcie opozycji.

Występując w niedzielę wieczorem w niemieckiej telewizji minister finansów Schaueble powiedział, iż przy opracowywaniu programu był gotów zaakceptować pełną ochronę wkładów do 100 tys. euro, ale sprzeciwiły się temu rząd Cypru, Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny.

Czytaj więcej w Money.pl
Obroni drobnych ciułaczy przed podatkiem? Francja opowiada się za większą ochroną drobnych posiadaczy kont bankowych na Cyprze, którzy mogą zostać opodatkowani w ramach pakietu ratunkowego.
Ważą się losy kolejnej gospodarki Aby zapobiec bankructwu Nikozja ma otrzymać do 10 miliardów euro do Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
To uderzy w polskie firmy. Już nie uciekną Depozyty powyżej 100 tysięcy euro mają zostać obarczone jednorazową 10 procentową daniną, powyżej 500 tysięcy euro - 15 procentową.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)