Notowania

eurostat
11.01.2018 13:17

Polski przemysł spadł z europejskiego podium. Daliśmy się wyprzedzić sześciu krajom

Jeszcze w październiku mieliśmy trzecią najlepszą dynamikę wzrostu przemysłu w Europie. W listopadzie spadliśmy jednak na siódme miejsce. Choć wyprzedziliśmy Irlandię, to nas z kolei wyprzedziło kilka innych państw. Obciążeniem jest to, co się dzieje w górnictwie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
W listopadzie spadliśmy z europejskiego podium we wzroście przemysłu. Górnictwo temu winne

Jeszcze w październiku Polska miała trzecią najlepszą dynamikę wzrostu przemysłu w Europie. W listopadzie spadliśmy jednak na siódme miejsce. Choć wyprzedziliśmy Irlandię, to nas z kolei wyprzedziło kilka innych państw. Obciążeniem jest to, co się dzieje w górnictwie.

Produkcja w polskim przemyśle poszła w listopadzie w górę o 6,7 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Pewnie byłoby lepiej, gdyby nie górnictwo. Ta branża zaliczyła drugą największą wpadkę w roku i produkcja spadła w listopadzie o 16,2 proc. rok do roku.

Najwyższy wzrost w Polsce zaliczyła branża tytoniowa +20,2 proc. Podobnie zresztą było w Rumunii (+20,5 proc.) i Hiszpanii (+21,8 proc.). Trzeba przy tym dodać, że w całej Unii produkcja papierosów spadała o 20,5 proc., w tym najbardziej w Danii (-25,7 proc.) i Bułgarii (-20,8 proc.). To pokazuje, że m.in. do nas przenosi się zwijający się w ramach kontynentu przemysł.

Ile kosztuje kilogram polskiego eksportu? To zaledwie 1,7 euro

Ostro rósł też przemysł podstawowych farmaceutyków. Wysoką, bo 20-procentową dynamikę tej branży w Polsce przebili jednak Rumuni (+32,2 proc.), Estończycy (+23,6 proc.) i Czesi (+21 proc.).

Dwa z tych krajów wyrzuciły nas zresztą z podium w Europie jeśli chodzi o cały przemysł. Rumuńska produkcja rosła w listopadzie w tempie 9,3-procentowym, a czeska - 8,5-procentowym. Najlepsza była Słowenia, którą wyprzedzaliśmy dynamiką jeszcze do sierpnia ub.r. Potem było już gorzej.

Tagi: eurostat, przemysł w polsce, giełda, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-01-2018

KibicCo z tego , że wydobycie węgla spada . Ważne że górnicy zarabiają dobrą kasę , a związkowcy i zarządy w kopalniach i spółkach mają kokosy , Za 2 lata … Czytaj całość

12-01-2018

Gorzka refleksja o PolscePolska wspólnota przypomina zajechany silnik, z którego leje się strumieniami olej ( olbrzymia emigracja oraz katastrofa demograficzna ) który ledwo … Czytaj całość

12-01-2018

lolo))To opozycja wygasiła i sprowadziła do parteru naszą gospodarkę - powinni za to beknąć.

Rozwiń komentarze (64)