Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Reformy w Rosji? Nie ma się co łudzić

0
Podziel się:

Bruksela w znacznej mierze kieruje się myśleniem życzeniowym w odniesieniu do Władymira Putina - pisze Financial Times.

Reformy w Rosji? Nie ma się co łudzić
(ec.europa.eu)
bFeqskvF

UE, choć ma niewielki wybór w układaniu relacji z Moskwą, nie powinna łudzić się w sprawie perspektyw rosyjskich reform - pisze _ Financial Times _. Ostrzega też przed powrotem polityki _ dziel i rządź _ po objęciu przez Władimira Putina urzędu prezydenta.

Zdaniem londyńskiego dziennika, Bruksela w znacznej mierze kieruje się myśleniem życzeniowym w odniesieniu do polityka, który rządzi Kremlem oraz jego celów.

_ Bez wątpienia, wygodnie było myśleć w 2008 roku, kiedy Dmitrij Miedwiediew został wybrany na prezydenta, że ten absolwent prawa i fan zachodniej muzyki rockowej może przetrzeć szlaki swobodom obywatelskim w Rosji, modernizacji gospodarki i mniej wojowniczej polityce zagranicznej. Jednak we wrześniu stało się jasne, że Miedwiediew jedynie ogrzewał tron dla Putina _ - pisze _ FT _.

bFeqskvH

Gazeta ocenia, że UE nie ma w swej polityce wobec Rosji wymiernych celów, którymi w przypadku USA są kontrola zbrojeń nuklearnych i współpraca związana z wojną w Afganistanie._ Metody polityki zagranicznej UE są zbyt zbiurokratyzowane, regularne szczyty UE-Rosja zbyt często mają wątłą treść, a tzw. "partnerstwo dla modernizacji" zainaugurowane z Moskwą w czerwcu 2010 roku odnotowało niewielkie postępy _ - wskazuje _ FT _.

UE stara się _ stać na straży takich zasad jak: demokracja, prawa człowieka i rządy prawa, które nie są silnie zakorzenione w rosyjskiej polityce i życiu publicznym. - Rządy europejskie zdają sobie sprawę, że to nakłada nieuniknione ograniczenia w stosunkach z Rosją, jak i możliwy do osiągnięcia stopień zaufania _ - zauważa dziennik.

_ FT _ ostrzega: _ Sztuką, w której Rosjanie są mistrzami jest w polityce zagranicznej taktyka "dziel i rządź". Często stosowali te sztuczki z powodzeniem wobec rządów UE, wykorzystując jako narzędzia dyplomacji: eksport energii, zachęty handlowe, dręczące obawy przed rosyjską siłą militarną. Teraz, kiedy Władimir Putin jest na drodze do odzyskania prezydentury w marcu (2012 roku) i być może zatrzymania jej do 2024 roku, nie do odparcia może okazać się pokusa, by wrócić do starych nawyków i wykorzystać brak jedności pogrążonej w długach Europy _.

Zdaniem gazety jednak, dziś w Europie istnieje _ szeroka zgoda, że UE powinna naciskać raczej na konstruktywne zaangażowanie we współpracy z Moskwą niż na powstrzymywanie _ (chodzi o politykę powstrzymywania ZSRR przez Zachód w czasach komunizmu). Wskazuje, że _ brak zaufania do intencji Rosji utrzymuje się w Europie Środkowo-Wschodniej, ale w Polsce i kilku innych krajach jest mniej dojmujący na szczeblu rządowym, niż kiedyś _.

bFeqskvN

_ Poza poszukiwaniem konstruktywnych relacji ze swym sąsiadem UE pozostaje niewielki wybór. Powinna jednak to robić bez łudzenia się w kwestii perspektyw rosyjskich reform po powrocie Putina na stanowisko prezydenta _ - konkluduje _ Financial Times _.

Czytaj więcej wiadomości z Rosji w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/t148599.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/putin;i;miedwiediew;reka;w;reke,119,0,861047.html) Putin i Miedwiediew ręka w rękę? _ Financial Times _: Między prezydentem Rosji i premierem nie ma poważnej różnicy zdań.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t190311.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/relacje;rosji;i;usa;zepsuja;sie,81,0,965969.html) Wraca Putin, a za nim idą duże zmiany _ Kommiersant _ zwraca uwagę, że po odejściu Miedwiediewa relacje USA i Rosja pogorszą się.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t103296.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/putin;powroci;na;fotel;prezydenta;miedwiediew;sklada;deklaracje,250,0,936698.html) Putin powróci? Miedwiediew składa deklaracje Obecny prezydent Rosji oświadczył, że przyszła konstrukcja władzy w Rosji, którą zaproponował razem z premierem Władimirem Putinem, nie oznacza powrotu do przeszłości.
bFeqskwi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)