Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gaz
09.09.2014 19:41

Rosja chce zapobiec przesyłaniu gazu rewersem na Ukrainę

W czerwcu Federacja Rosyjska odcięła dostawy na Ukrainę w następstwie sporu o cenę surowca i wysokości ukraińskiego długu za dostarczony wcześniej gaz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)

Rosja chce zapobiec przesyłaniu rosyjskiego gazu rewersem na Ukrainę za pośrednictwem swych klientów w Unii Europejskiej i grozi ograniczeniem do nich dostaw, w tym do Polski - poinformował brytyjski dziennik _ Financial Times _.

W czerwcu Federacja Rosyjska odcięła dostawy na Ukrainę w następstwie sporu o cenę surowca i wysokości ukraińskiego długu za dostarczony wcześniej gaz. Ukraina po tym stara się pozyskać błękitne paliwo przez rewers z Polski, Węgier i Słowacji.

Jak podkreśla _ FT _, prezes rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom Aleksiej Miller już od dłuższego czasu skarżył się na reeksport, nazywając go _ półoszukańczym mechanizmem _.

Wyżsi przedstawiciele Komisji Europejskiej i rządy państw Europy Wschodniej twierdzą - pisze dziennik - że Rosja rozważała pomysł zredukowania ilości eksportowanego surowca, aby ich klienci nie mogli sprzedawać gazu Ukrainie.

_ FT _ wylicza, że Słowacja jest w stanie wyeksportować dziennie na Ukrainę ok. 17,6 mln m3 gazu, Węgry - 16 mln m3, a Polska - 4 mln m3. Roczne zapotrzebowanie Ukrainy to 50 mld m3 i dziennik szacuje, że musi ona importować połowę tej wielkości. Przywoływani przez gazetę analitycy przyznają, że Ukraina będzie zmagać się z przetrwaniem zimy, jeśli nie sprowadzi 5-10 mld m3.

Choć bezpośrednim celem działań Rosji jest Ukraina, to przywoływany przez _ FT _ anonimowy przedstawiciel władz jednego z państw Europy Wschodniej zauważył, że redukcje grożą zakłóceniami w dostawach i wzrostem cen surowca.

Rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow zaprzeczył, jakoby wielkości eksportu gazu były zagrożone. _ - Pierwszy raz o tym słyszę _ - powiedział cytowany przez _ FT _.

Zdaniem byłego wicepremiera Janusza Steinhoffa, nie należy wykluczać scenariusza ograniczenia dostaw gazu do Polski.

_ - Metody, które są nieobecne w cywilizowanym świecie - zakręcenie kurka z gazem, rozstrzyganie sporów nie przed arbitrażem czy sądem, tylko za pomocą ograniczania dostaw - to niestety wielki błąd Federacji Rosyjskiej, która cały czas traci nadwątlone zaufanie dostawcy nośników energii _ - powiedział.

Steinhoff dodał, że nie po raz pierwszy względy polityczne decydują w kwestiach obrotu gazem. _ - To dowodzi jednego - Europa powinna w lepszym niż do tej pory stopniu zabezpieczyć się, dywersyfikując źródła dostaw, wprowadzając prawo ograniczające dominującą pozycję dostawców. Najgorszym wyjściem byłby scenariusz, w którym w Europie nastąpiłby rozłam wobec oczekiwań Rosji. Europa powinna mówić jednym głosem _ - podkreślił.

Ekspert ds. energii Instytutu Sobieskiego Tomasz Chmal podkreśla, że klauzule zakazujące reeksportu w umowach na dostawy gazu surowca są niezgodne z prawem europejskim.

- _ Po drugie nie ma pewności, że chodzi o gaz rosyjski. Być może chodzi o gaz norweski, który byłby dostarczany na Ukrainę. Molekuły nie mają narodowości. Tak więc trochę jest to gra na wyrost, być może element dalszej wojny informacyjnej między stronami. Myślę, że trzeba poczekać na oficjalne stanowisko KE _ - powiedział.

Czytaj więcej w Money.pl
Gazprom żąda od Ukrainy miliarda dolarów Koncern twierdzi, że Ukraina jest mu winna prawie miliard dolarów zaległych opłat za gaz.
Ukraina zakręci kurek rosyjskiego gazu? Operator ukraiński Naftohas przyznaje, że nawet, gdyby wprowadzono takie sankcje, to gaz będą mogły przesyłać inne spółki rosyjskie, które nie zostały nimi objęte.
Gazprom uspokaja Europę. "Dostawy stabilne" Rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprianow poinformował, że dostawy rosyjskiego gazu do Europy przez terytorium Ukrainy są we wtorek stabilne.
Rosja zakręca kurek Rosyjski gigant paliwowy spółka Gazprom zdecydowała się na dawno już zapowiadane kroki w stosunku do zadłużonej Ukrainy. Gazu dla Ukrainy nie będzie! W związku z fiaskiem rozmów trójstronnych.
Tagi: gaz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz