Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja uderza embargiem w rozszerzenie UE?

0
Podziel się:

Komisja Europejska oczekuje od Rosji wyjaśnień w sprawie wstrzymania importu produktów mlecznych z Litwy

Rosja uderza embargiem w rozszerzenie UE?
(alex-and-r/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)
bEDJBHUB

i apeluje do obu krajów o rozwiązanie tego problemu - powiedział rzecznik komisarza UE ds. zdrowia Tonio Borga, Frederic Vincent.

_ Komisja nie została formalnie poinformowana przez Federację Rosyjską o tym, jaki charakter mają jej obawy dotyczące bezpieczeństwa _ produktów - powiedział Vincent. Dodał, że KE _ naciska na rozmowy _ między Rosją a Litwą i _ będzie bardzo uważnie śledzić tę sytuację _. Rzecznik zaznaczył, że przed podjęciem jakichkolwiek kroków KE będzie musiała dowiedzieć się, co _ dokładnie FR ma do powiedzenia na temat produktów mlecznych z Litwy _. Przypomniał, że w przeszłości Rosja wprowadzała zakazy na niektóre towary z UE.

Vincent podkreślił, że KE _ jest w pełni przekonana, że litewskie produkty mleczne są bezpieczne _. _ Musimy po raz kolejny powiedzieć, że UE ma najsurowszy system na świecie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywności, ale czasami Rosjanie postrzegają bezpieczeństwo naszych produktów inaczej _ - oświadczył rzecznik. _ Będziemy musieli z nimi to przedyskutować i będziemy próbować rozwiązać tę sytuację bardzo szybko _ - dodał.

bEDJBHUD

Według cytowanego przez radio Echo Moskwy premiera Litwy Algirdasa Butkevicziusa zaostrzenie przez Rosję przepisów dotyczących importu litewskich produktów mlecznych może być związane m.in. z listopadowym szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, na którym Ukraina ma podpisać umowę stowarzyszeniową z UE, a Mołdawia i Gruzja - parafować takie porozumienie.

Rzecznik komisarza UE ds. rozszerzenia Sztefana Fuelego, Peter Stano, powiedział, że _ jakakolwiek presja wywierana na kraje, które chcą zbliżyć się do UE, jest nie do zaakceptowania _. _ Wspieramy naszych partnerów, gdy muszą stawić czoło takim naciskom. Jesteśmy gotowi okazywać im solidarność i rekompensować _ szkody - dodał Stano. Rzecznik przypomniał, że gdy Rosja nałożyła embargo na import wina z Mołdawii, co było odebrane jako kara za zbliżanie się tego kraju do UE, Komisja Europejska zaproponowała pełne otwarcie unijnego rynku dla importu wina z Mołdawii.

Od poniedziałku Rosja oficjalnie wstrzymała import produktów mlecznych z Litwy. Wprowadzenie embarga Moskwa uzasadniła wykryciem w litewskich wyrobach mlecznych drożdży, pleśni i bakterii E. coli. Główny lekarz sanitarny Federacji Rosyjskiej Giennadij Oniszczenko twierdzi, że służby sanitarne Rosji od dłuższego czasu wyrażały zaniepokojenie z powodu jakości produkcji mlecznej z Litwy.

Czytaj więcej w Money.pl

bEDJBHUJ
bEDJBHVe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)