Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
28.06.2013 23:17

Rosja zawiesza import ziemniaków z Unii Europejskiej

Rosja ogłosiła dziś, że zawiesza czasowo od pierwszego lipca import ziemniaków i sadzeniaków ziemniaka z krajów Unii Europejskiej z powodu nieprzestrzegania rosyjskich norm fitosanitarnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kacharava/iStockphoto)

Rosja ogłosiła dziś, że zawiesza czasowo od pierwszego lipca import ziemniaków i sadzeniaków ziemniaka z krajów Unii Europejskiej z powodu nieprzestrzegania rosyjskich norm fitosanitarnych.

Zakomunikował to rzecznik Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Aleksiej Aleksiejenko.

Według Rossielchoznadzoru od 2010 roku w toku fitosanitarnych kontroli ziemniaków pochodzących z Belgii, Czech, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Niemiec i W. Brytanii w ponad stu przypadkach wykryto mikroorganizmy, które w Rosji są objęte kwarantanną.

W sumie 12 tys. ton ziemniaków nie zostało od tego czasu przepuszczonych przez rosyjską granicę z powodu wykrycia obecności szkodników, w tym różnych typów mątwika ziemniaczanego w europejskiej produkcji ziemniaczanej.

Początkowo Rossielchoznadzor zamierzał zawiesić import ziemniaków z krajów UE z dniem 1 czerwca, ale przesunął ten termin, aby dać Unii czas na rozwiązanie problemu.

_ - Jesteśmy gotowi przywrócić import ziemniaka jedynie pod warunkiem, że otrzymamy szczegółowe informacje dotyczące rejonów, z których pochodzą ziemniaki i sadzonki _ - oświadczył szef Rossielchoznadzoru Siergiej Dankwert.

Przypomniał on, że przedstawiciele Komisji Europejskiej odmówili omawiania tego problemu podczas spotkania komitetu Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie zastosowania przedsięwzięć fitosanitarnych w dziedzinie handlu, które odbyło się w tym tygodniu w Genewie.

Według Dankwerta problem można było rozwiązać poprzez podpisanie odpowiedniego dwustronnego porozumienia, _ jednak Komisja Europejska zabroniła zawierania porozumień tego typu, a jednocześnie nie zagwarantowała bezpieczeństwa dostaw _.

Czytaj więcej w Money.pl
Zobacz, od czego chce uniezaleźnić się Rosja Rosja importuje z państw unijnych coraz mniej warzyw: cebuli, białej kapusty, buraków ćwikłowych czy marchwi.
Rosja zabroni importu ziemniaków z UE? Ziemniaki sadzeniaki do Federacji Rosyjskiej spośród państw UE dostarczają głównie Holandia, Niemcy, Polska, Finlandia i Wielka Brytania.
UE chce szybko podpisać tę umowę z Rosją Barroso zauważył, że miałoby symboliczne znaczenie, gdyby stronom udało się podpisać nowe porozumienie w 2014 roku.
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz