Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rostowski okreslił swoje stanowisko w sprawie euroobligacji

0
Podziel się:

Minister finansów zadeklarował, że nie jest ich przeciwnikiem, ale powinny one pojawić się w momencie osiągnięcia ściślejszej integracji fiskalnej Eurolandu.

Rostowski okreslił swoje stanowisko w sprawie euroobligacji
(kprm.gov.pl)

Minister finansów zadeklarował, że nie jest przeciwnikiem euroobligacji dla krajów strefy euro, ale powinny one pojawić się w momencie osiągnięcia ściślejszej integracji fiskalnej Eurolandu.

[Na zdjęciu minister finansów Jacek Rostowski]

_ - Na pewno nie jestem przeciwnikiem, jak raz będzie istniała ściślejsza integracja budżetowa, to euroobligacje będą jak najbardziej na miejscu _ - powiedział Jacek Rostowski w Radiu Zet.

Komisja Europejska przedstawiła pod koniec listopada tzw. Zieloną Księgę, czyli otwierający debatę o euroobligacjach dokument przedstawiający różne opcje, a nie projekt legislacyjny. Komisja wskazuje na trzy warianty, z czego dwa wymagają zmiany traktatu UE.

Spośród trzech wariantów _ najbardziej skuteczny _ - zdaniem KE - to zastąpienie wszystkich narodowych obligacji emitowanych przez _ 17 _ nowymi, wspólnymi, które korzystałyby ze wspólnych gwarancji. Ta opcja wymagałaby stworzenia jednej, wspólnej agencji dłużnej. Ale oznaczałaby największe ryzyko _ pokusy nadużyć _ (z ang. moral hazard) w krajach, które ponoszą dziś znacznie wyższe koszty obsługi długu i które zyskałyby łatwiejszy dostęp do pożyczek - ostrzega KE.

Drugi wariant to stworzenie wspólnie gwarantowanych euroobligacji, ale tylko dla części wspólnego długu. Kraje kontynuowałyby emisję narodowych obligacji. Opcja ta - podobnie jak pierwsza - wymaga zmiany traktatu, gdyż obecny Traktat z Lizbony nakazuje, by każdy kraj sam był odpowiedzialny za swe zobowiązania finansowe.

Trzeci zaproponowany przez Komisję wariant nie wymaga zmiany traktatu. Chodzi także o stworzenie wspólnych obligacji stabilizacyjnych tylko częściowo zastępujących obligacje narodowe. Nie cieszyłyby się one jednak wspólnymi gwarancjami. Każdy kraj musiałby zapewnić gwarancje odpowiednie do wysokości swojego udziału w długu.

Część krajów strefy euro, m.in. Niemcy, sprzeciwiają się obecnie pomysłowi wprowadzenia wspólnych euroobligacji dla strefy euro.

Czytaj więcej o problemach strefy euro
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t110877.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/van;rompuy;chce;umozliwic;euroobligacje;w;przyszlosci,164,0,983716.html) Szczyt dopuści emisję euroobligacji? To projekt Zawiera on też propozycję, by stały funduszu ratunkowy strefy, który ma zastąpić EFSF, otrzymał licencję bankową.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t19416.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/waszczykowski;rozpad;strefy;euro;to;nie;katastrofa,61,0,983869.html) Dla niego rozpad Eurolandu to nie katastrofa Były wiceminister spraw zagranicznych uważa, że podczas nadchodzącego szczytu Unii Europejskiej nie zapadną radykalne decyzje.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t100336.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/krytykuja;propozycje;merkel;i;sarkozyego,86,0,983638.html) Pomysły Merkel i Sarkozy'ego uznał za żart Zdaniem komentatorów unia fiskalna oprócz dyscypliny i sankcji powinna oznaczać także wspólny dług.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)