Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozszerzenie strefy Schengen. Francuzi nie chcą wejścia Bułgarii i Rumunii?

0
Podziel się:

- Państwo bułgarskie funkcjonuje normalnie i bez członkostwa w Schengen. Będziemy nadal pracować aż do chwili, kiedy sprzeciw Francji zostanie wycofany - powiedział szef bułgarskiego MSZ.

Rozszerzenie strefy Schengen. Francuzi nie chcą wejścia Bułgarii i Rumunii?
(Robert Brook/CC/Flickr)

Szef bułgarskiego MSZ Krystian Wigenin powiedział, że odroczenia wejścia jego kraju do strefy Schengen nie należy dramatyzować. To pośrednia odpowiedź na liczne oświadczenia francuskich polityków, że przyjęcie Bułgarii i Rumunii należy odłożyć.

Według nich Francja wyrazi kategoryczny sprzeciw przy rozpatrywaniu tej sprawy w końcu bieżącego roku.

Francuski minister spraw wewnętrznych Manuel Valls kilkakrotnie mówił, że Paryż nie zgadza się na przyjęcie Bułgarii i Rumunii przy istniejącym stanie kontroli granicznej, która nie jest w stanie wstrzymać emigracji Romów. We Francji, według jej władz, mieszka około 20 tys. bułgarskich i rumuńskich Romów. Większość z nich nie chce się integrować i należy ich wydalić z kraju - powiedział Valls.

- _ Odłożenia naszego członkostwa nawet na nieokreślony czas nie należy dramatyzować i uważać, że czyni to nas krajem drugorzędnym. Są unijni członkowie, którzy wcale nie dążą do tego członkostwa. Kiedy określony kraj, niezależnie od naszych ogromnych wysiłków i od tego, co osiągnęliśmy, nie dopuszcza nas, nie możemy się temu przeciwstawiać _ - oświadczył Wigenin.

Minister podkreślił, że Bułgaria spełnia techniczne wymogi członkostwa w strefie Schengen i nadal będzie pewną zewnętrzną granicą UE, co należy uwzględniać, mając na uwadze napięcia na granicy z Turcją i nasilającą się falę syryjskich uchodźców.

- _ Wprowadziliśmy wszystkie formy kontroli na granicach, nie ma do nas zastrzeżeń pod tym względem _ - dodał. - _ Państwo bułgarskie funkcjonuje normalnie i bez członkostwa w Schengen. Będziemy nadal pracować aż do chwili, kiedy sprzeciw Francji zostanie wycofany _ - powiedział.

Jednocześnie minister podkreślił, że Bułgaria nie zgadza się z francuską tezą powiązania kwestii członkostwa w strefie Schengen z otwarciem rynku pracy, mającym nastąpić z początkiem 2014 r., kiedy osiem krajów UE (w tym Niemcy, Francja i Holandia), które wciąż utrzymują bariery na rynku pracy w stosunku do Bułgarów i Rumunów, będzie zobowiązanych do ich zniesienia.

Sprzeciw wobec Bułgarii i Rumunii w Schengen wyrażały też przez kilka lat Holandia i Niemcy, podając jako przyczynę korupcję, przestępczość zorganizowaną oraz niską skuteczność systemu sądowniczego w obu krajach.

Obecny rząd bułgarski nie akcentuje tak mocno chęci członkostwa w Schengen, jak poprzednia centroprawicowa ekipa Bojko Borysowa, która bezskutecznie liczyła na przyjęcie do strefy w r. 2010.

Strefa Schengen obejmuje 26 państw: 22 państwa członkowskie UE oraz Islandię, Norwegię, Szwajcarię i Liechtenstein.

Czytaj więcej w Money.pl
Przeciwnicy rządu znów protestują w Sofii Przed budynkiem Zgromadzenia Narodowego w Sofii zebrało się ponad 2,5 tys. osób, w tym kilkusetosobowa grupa zwolenników rządu, popieranego przez lewicę i partię mniejszości tureckiej DPS.
Poważne problemy z bułgarskim budżetem Parlament Bułgarii odrzucił weto prezydenta Rosena Plewnelijewa zastosowane wobec noweli ustawy budżetowej na bieżący rok.
Wrócą kontrole na granicach państw UE Ministrowie spraw wewnętrznych państw UE zatwierdzili reformę dopuszczającą tymczasowe przywrócenie kontroli na wewnętrznych granicach Unii.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)