Notowania

poszukiwania gazu
25.08.2011 12:41

Ruszyły wiercenia do największego złoża gazu

Odwiert będzie miał 6,5 km głębokości, a wielkość złoża jest szacowana na około 100 mld metrów sześc. gazu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Seesea/Dreamstime)

*Prace przy wierceniu najgłębszego w kraju odwiertu w poszukiwaniu gazu ziemnego rozpoczęły się w okolicach Kutna (Łódzkie). Założona głębokość otworu to około 6500 m. *

O rozpoczęciu prac powiadomił prezes spółki Poszukiwania Nafty i Gazu Nafta (PNiG Nafta) z Piły Henryk Dytko.

Scott Duncan, wiceprezes współpracującej przy przedsięwzięciu z PNiG Nafta firmy FX Energy, poinformował, że wykonanie odwiertu potrwa około 9 miesięcy. - _ Chcemy przebadać około 140 kilometrów kwadratowych obszaru w strukturach czerwonego spągowca na głębokości około 6,5 tys. metrów _ - zaznaczył. Dodał, że FX Energy jest operatorem na złożu i będzie w 50 proc. właścicielem koncesji Kutno. Druga połowa przypadnie Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu (PGNiG).

Według PGNiG złoże w okolicach Kutna można wstępnie oszacować na około 100 mld metrów sześc. gazu. To prawdopodobnie jedno z największych złóż w kraju.

Pod koniec czerwca wiceprezes PGNiG Marek Karabuła oceniał, że jeśli prognozy się potwierdzą, to - jego zdaniem - tej wielkości złoże może być eksploatowane przez 25 lat, dzięki czemu produkcja gazu w Polsce wzrosłaby z 4 mld do 8 mld metrów sześciennych. Przy prognozowanym w najbliższych latach rocznym zużyciu tego paliwa na poziomie 16 mld m. sześc. pokrywałoby ono około 25 proc. zapotrzebowania.

Obecnie pewne i możliwe do eksploatacji złoża gazu ziemnego w Polsce szacuje się na 95,5 mld m. sześc. w przeliczeniu na gaz wysokometanowy. Obecnie Polska zużywa około 14,5 mld m. sześc. rocznie, z czego 4,3 mld pochodzi z wydobycia krajowego. Resztę Polska musi importować, głównie z Rosji.

FX Energy jest firmą poszukiwawczą i wydobywczą ropy naftowej i gazu ziemnego. Działa w Polsce i USA.

Więcej o poszukiwaniach gazu w Polsce czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t85314.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/pgnig;ma;zgode;na;dostawy;gazu;do;polski,67,0,857923.html) PGNiG ma zgodę na dostawy gazu do Polski Ministerstwa Skarbu Państwa wyraziło zgodę na zawarcie umowy na dostawy do Polski około 550 mln metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t135906.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/analitycy;wydobycie;gazu;lupkowego;w;polsce;nie;tak;szybko,219,0,894171.html) Gaz łupkowy? Sfera marzeń i zauroczenie Kraje Europy Centralnej są tak zauroczone ideą gazu łupkowego, ponieważ Rosja trzyma wszystkie dostawy gazu ziemnego dla regionu - oceniają analitycy z ośrodka badawczego Stratfor.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t75545.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gazu;z;kutna;starczy;na;25;lat,69,0,862021.html) Gazu z Kutna starczy na 25 lat? Jest to prawdopodobnie największe złoże w Polsce, które szacuje się na 100 mld metrów sześciennych gazu.
Tagi: poszukiwania gazu, pgnig, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz