Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys we włoszech
27.06.2012 19:48

Rynek pracy we Włoszech. Izba niższa uchwaliła reformę

Izba niższa parlamentu Włoch uchwaliła w środę forsowaną przez premiera Mario Montiego reformę rynku pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FriendsofEurope/CC/Flickr)

Izba niższa parlamentu Włoch uchwaliła w środę forsowaną przez premiera Mario Montiego reformę rynku pracy. 393 deputowanych głosowało za, 74 było przeciw, a 46 wstrzymało się od głosu.

Istota reformy, której ostro sprzeciwiają się związki zawodowe, polega na ułatwieniu pracodawcom zwalniania pracowników z przyczyn ekonomicznych. Ponadto liberalizacja różnych uregulowań ma stymulować wzrost gospodarczy i produktywność. Przewidziane jest też rozszerzenie zasiłków dla bezrobotnych od 2017 roku oraz uniemożliwienie nadużywania tzw. umów śmieciowych, które pozwalały dotąd pracodawcom skutecznie unikać zatrudniania pracowników na pełny etat.

Monti podkreśla, że jego reforma ma _ historyczne znaczenie _ dla wyprowadzenia Włoch z kryzysu i dla poprawienia konkurencyjności włoskiej gospodarki.

Reuters pisze, że uchwalenie reformy poprawia pozycję Montiego, który na szczycie UE 28-29 bm. w Brukseli będzie się opowiadał za polityką stymulującą wzrost gospodarczy i mechanizmami redukującymi koszty zaciągania kredytów.

Agencja zwraca jednocześnie uwagę, że projekt reformy, formalnie przesłany do parlamentu trzy miesiące temu, po tygodniach negocjacji ze związkami zawodowymi i pracodawcami, utknął na jakiś czas, ponieważ partie polityczne zaczęły zabiegać o jego modyfikacje. Rezultatem jest - jak pisze Reuters - _ rozwodniona reforma _, którą wielu ekonomistów uważa za _ nieśmiałą _, podczas gdy włoski rynek pracy potrzebuje _ poważnej restrukturyzacji _. Nawet takiej reformie przeciwne pozostają jednak związki zawodowe i pracodawcy.

Czytaj więcej o sytuacji we Włoszech w Money.pl
Włochy podejmują decyzję. Pokonają kryzys? Rząd włoski podjął w piątek kolejne środki mające ożywić wzrost gospodarczy. Zdecydował też o sprzedaży wybranych aktywów publicznych za około 10 mld euro.
Prezydent Włoch w Polsce. Spotka się z... Od powitania na dziedzińcu Belwederu rozpoczyna oficjalną wizytę w Polsce prezydent Włoch Giorgio Napolitano.
Włosi obniżą podatki? Bo i tak ich nie płacą W ciągu sześciu miesięcy rządów Mario Montiego Włochy uczyniły duże postępy na drodze do uzdrowienia finansów. Ale to nie wystarczy.
Tagi: kryzys we włoszech, włochy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz