Notowania

berlusconi
24.04.2012 19:53

Sąd Najwyższy: Berlusconi przez pośrednika płacił mafii za bezpieczeństwo

Włoski senator Marcello Dell'Utri, bliski współpracownik byłego premiera Silvio Berlusconiego, przed laty pośredniczył między premierem a sycylijską mafią.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Associated Press/East News)

Włoski senator Marcello Dell'Utri, bliski współpracownik byłego premiera Silvio Berlusconiego, przed laty pośredniczył między premierem a sycylijską mafią. Berlusconi płacił znaczne sumy pieniędzy za bezpieczeństwo swoje oraz swojej rodziny - orzekł Sąd Najwyższy.

Stwierdzenie to zostało zawarte w ogłoszonym dziś uzasadnieniu wyroku sądu najwyższej instancji, który uchylił wyrok wydany przez sąd apelacyjny wobec Dell'Utriego za powiązania z mafią i nakazał ponowne wytoczenie mu procesu.

Sprawa dotyczy lat 70., gdy Berlusconi był przedsiębiorcą i nie działał jeszcze na scenie politycznej.

W liczącym 146 stron uzasadnieniu Sąd Najwyższy podkreślił, że przyszły premier płacił cosa nostra, by jako biznesmen zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim najbliższym. Porozumienie z sycylijską mafią dawało mu, jak oświadczył sąd, gwarancje _ swobodnego poruszania się i działalności _. W jego zawarciu zasadniczą rolę odegrał zaś według sądu jako pośrednik Marcello Dell'Utri, późniejszy współzałożyciel partii Forza Italia.

Sąd Najwyższy wskazał przy tym na zeznania świadków na temat układów zawartych z mafią przez obecnego senatora.

Jako jeden z dowodów tych powiązań wymieniono zatrudnienie w 1974 roku do pracy w posiadłości Silvio Berlusconiego jako stajennego mafiosa Vittorio Mangano. W opinii sądu został on jednak przyjęty do pracy po to, by chronić coraz bogatszego wówczas magnata finansowego i jego rodzinę po fali porwań przedsiębiorców i ich dzieci.

Przypomina się, że sądowa sprawa Marcello Dell'Utriego trwa od 18 lat. W latach 90. został on po raz pierwszy oskarżony o powiązania z mafią, sięgające lat 70. Kolejne sądy wydawały wobec niego wyroki, które były następnie uchylane lub zaskarżane. Obecnie na mocy wyroku Sądu Najwyższego z marca tego roku proces senatora partii byłego premiera Lud Wolności ma zacząć się od początku.

Czytaj więcej o powiązaniach polityki i półświatka w Money.pl
Miasto protestuje przez jednego mieszkańca W Padwie we Włoszech mnożą się protesty przeciwko obecności w tym mieście syna bossa bossów cosa nostry Toto Riiny - Giuseppe Salvatore Riiny.
Radna na "bunga bunga" w stroju zakonnicy? Nowe fakty w sprawie słynnych przyjęć u byłego premiera Włoch.
Znaleźli kasjera cosa nostry... przez Facebooka Na lotnisku w Bangkoku w Tajlandii policja zatrzymała kasjera sycylijskiej mafii cosa nostry.
Tagi: berlusconi, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, prawo, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz