Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sankcje na Polskę. Komisja blisko uruchomienia artykułu 7

29
Podziel się:

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej stwierdził, że w przyszłym tygodniu przewiduje uruchomienie odpowiedniej procedury o naruszenie prawa UE.

Sankcje na Polskę. Komisja blisko uruchomienia artykułu 7
(Flickr/ Komisja Europejska)
bFghyTrF

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział w środę na konferencji prasowej po dyskusji kolegium komisarzy na temat naszego kraju, że zaprosił do Brukseli polskich ministrów. Liczę, że przyjmą zaproszenie - dodał.

Timmermans zmiany w polskim sądownictwie nazwał poważnym atakiem na rządy prawa. Dodał również, że KE jest blisko skorzystania z artykułu 7, a ten może oznaczać nałożenie sankcji w tym również zawieszenie prawa głosu w UE. Komisja prowadzi procedurę praworządności wobec Polski od 2016 roku.

Jak tłumaczył wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Komisja musi działać szybko i dlatego przygotuje procedurę o naruszenie prawa w Unii i być może zostanie ona uruchomiona w przyszłym tygodniu.

bFghyTrH

- To, co się dzieje wokół polskiego sądownictwa dotyczy każdego polskiego obywatela i każdej osoby, która będzie chciała odwiedzić Polskę - mówił. - To, co dzieje się w Polsce wpływa na całą Unię Europejską i jej obywateli.

Timmermans wystosował również zaproszenie do polskich ministrów. - Gdy ostatni raz udałem się do Warszawy, było tak: jeżeli z kimś chce pan się spotkać, to może pana przyjąć sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. To nie jest odpowiednie zaproszenie do rozmów w zakresie praworządności w Polsce. Jestem do dyspozycji polskich ministrów 24 godziny na dobę. Zaprosiłem ich do Brukseli; liczę, że przyjmą zaproszenie - powiedział wiceszef KE.

- Dwaj ministrowie mówią o mnie bardzo niepochlebnie. Mają do tego prawo w wolnym społeczeństwie, ale byłoby bardziej interesujące, gdyby porozmawiali ze mną, gdybyśmy znaleźli rozwiązanie problemów, które mamy - dodał.

Zobacz także: Posłowie o zmianach w SN
bFghyTrN

Czy Polska wyjdzie z Unii Europejskiej? - padło pytanie z sali. Wiceprzewodniczący stwierdził, że jest przekonany, że nie. "Rządy prawa, otwartość, pluralizm, równe możliwości i gospodarka rynkowa" to wartości, jakie Polacy wybrali "wyzwalając się z komunistycznego ucisku" - dodał.

bFghyTsi
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(29)
Edward
4 lata temu
I znowu mój komentarz zniknął z ekranu dlaczego ?
Edward
4 lata temu
Wszyscy, którzy tak lekceważąco i złośliwie komentujecie wypowiedzi innych , zastanówcie się czy macie rację ? Pokłóćmy się z wszystkimi, Zamiast przyjaciół stwórzmy sobie wrogów , a wtedy pozostaniemy sami tak jak w 1939 roku. Dyplomacja i polityka to wyższa szkoła jazdy. Pozostawmy to wykształconym i rozumnym specjalistom. Nasze, nie zawsze mądre i nieodpowiedzialne wypowiedzi mogą przynieść więcej szkody niż pożytku
pd
4 lata temu
Polska miał być na kolanach, a nie jest i to im przeszkadza. Rudy nie dał rady, ale dostał po to stanowisko.
bFghyTsj
lipcowy wiecz...
5 lata temu
- Idzie ulicą piękna laska ale chyba przeziębiona bo ciągle kaszle. Idzie facet i do laski: - Ale pani kicha. - A pan kiełbacha. Ale z pana kiełbacha panie Timmermans.
prawiezaratus...
5 lata temu
Frans może nas ciumnąć
...
Następna strona