Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Słowenia: Wielotysięczny protest przeciwko oszczędnościom

0
Podziel się:

W tym roku centroprawicowy rząd obniżył o około 3 procent pensje w sektorze publicznym.

Słowenia: Wielotysięczny protest przeciwko oszczędnościom
(globalclaire/cc/flickr)

Tysiące Słoweńców - według organizatorów nawet 30 tys. - wzięły udział w proteście przeciwko rządowej polityce oszczędności. Związki zawodowe nazwały tę politykę _ neoliberalnym wirusem szerzącym się w Europie _.

Dwumilionowa Słowenia w 2007 roku przyjęła euro. Ze względu na jej uzależnienie od eksportu mocno uderzył ją globalny kryzys finansowy i gospodarczy. Zadłużenie kraju wzrosło z 21,9 proc. PKB w 2008 r. do ponad 47 proc. PKB w roku ubiegłym. Powodem były niskie podatki dochodowe oraz wysokie wydatki z budżetu.

Według organizatorów na głównym placu Lublany zebrało się w sobotę 30 tys. ludzi. _ Domagamy się, by rząd odrzucił tego neoliberalnego wirusa, który szerzy się po Europie. - Reformy muszą być w zgodzie z potrzebami obywateli, a nie po linii oczekiwań tych w Brukseli _ - zwrócił się do tłumu Duszan Semolić, przewodniczący największego związku zawodowego ZSSS.

W demonstracji licznie uczestniczyli studenci i emeryci, protestując przeciwko cięciom wydatków na szkolnictwo, podwyżkom podatków i obniżkom emerytur.

W tym roku centroprawicowy rząd Janeza Janszy obniżył mniej więcej o 3 proc. pensje w sektorze publicznym. W przyszłym roku planuje kolejną 5-procentową obniżkę, tak aby zredukować deficyt budżetowy do 3 proc. PKB w 2013 roku, z 4,2 proc. oczekiwanych w roku bieżącym.

Rząd planuje także podniesienie od stycznia wieku emerytalnego, wprowadzenie zmian umożliwiających bardziej elastyczne zatrudnianie i zwalnianie pracowników oraz zredukowanie zasiłków dla bezrobotnych. Oczekuje się, że w tym roku słoweńska gospodarka skurczy się o 2 proc., a w przyszłym - o kolejne 1,4 proc. PKB.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakująca ocena. Hiszpania nie potrzebuje już nowych oszczędności Rząd w Madrycie podjął odpowiednie środki fiskalne - ocenił Olli Rehn.
Ważą sie losy Grecji. Stawką jest 31 mld euro W Atenach nie ustają protesty. Kluczowe będzie przyjęcie ustawy budżetowej na 2013 rok.
Grecki parlament zdecydował w sprawie cięć Czy to daje Atenom szansę na dalsze wsparcie międzynarodowe w zwalczaniu kryzysu zadłużeniowego?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)