Notowania

"Solidarność" skarży nowelizację PiS do Komisji Europejskiej. "Regulacja przywraca w Polsce parobków"

"Solidarność" bije na alarm. W nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników pojawił się nowy typ umowy. Osoby pomagające w jej ramach rolnikom przy zbiorach są wyjęci spod norm bhp. Dlatego związkowcy idą ze skargą do Brukseli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(LUKASZ GRUDNIEWSKI / EAST NEWS)
Kto pomaga przy zbiorach w ramach nowego rodzaju umowy, jest wyjęty spod norm bhp. "Solidarność" bije na alarm

"Solidarność" bije na alarm. W nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników pojawił się nowy typ umowy. Osoby pomagające w jej ramach rolnikom przy zbiorach są wyjęci spod norm BHP. Dlatego związkowcy idą ze skargą do Brukseli.

O podjęciu decyzji o wysłaniu skargi do Komisji Europejskiej organizacja poinformowała w środę na stronie "Tygodnika Solidarność". Decyzja została natomiast podjęta we wtorek.

"S" tłumaczy: w działających od kwietnia przepisach pojawia się "nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej, która nie jest zatrudnieniem w ramach kodeksu pracy i nie obejmują jej regulacje dotyczące zasad BHP, takich jak np. minimalnego odpoczynku, dźwigania, kontaktu z pestycydami, środków ochrony indywidualnej".

Zobacz też: Susza dobija rolnictwo. "To przez bylejakość"

To zaś, jak zaznacza "S", jest niezgodne z unijną dyrektywą zobowiązującą państwa członkowskie do zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. Ten obowiązek dotyczy wszystkich sektorów, rolnictwa też.

- Wyczerpaliśmy wszelkie możliwości krajowe przeciwstawienia się tej groźnej i niedopuszczalnej regulacji, która de facto przywraca w Polsce parobków. Na to nie można się zgodzić, bo jeśli dzisiaj możliwe będzie zatrudnianie pomocnika przy zbiorach, to jutro pomocnika przy budowie, czy pomocnika tokarza - powiedział w materiale "Tygodnika Solidarność" przewodniczący tego związku Piotr Duda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: solidarność, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-08-2018

SOCJALDEMOKRATASolidarność się obudziła o rany i to o dbałość zasad BHP w rolnictwie ? Sądziłem ,że związek istnieje tylko w państwowych dotowanych firmach jak … Czytaj całość

02-08-2018

ElaJakoś do tej pory, "Solidarność" piala z zachwytu jaka to "dobra zmiana".Teraz jak przejęli wszystkie sądy, pozostało Wam "darcie … Czytaj całość

01-08-2018

Emeryt 70+Polska cofa się do średniowiecza !!!! Pleban będzie rządził !!!

Rozwiń komentarze (106)