Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

"Solidarność" skarży nowelizację PiS do Komisji Europejskiej. "Regulacja przywraca w Polsce parobków"

106
Podziel się:

"Solidarność" bije na alarm. W nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników pojawił się nowy typ umowy. Osoby pomagające w jej ramach rolnikom przy zbiorach są wyjęci spod norm bhp. Dlatego związkowcy idą ze skargą do Brukseli.

Kto pomaga przy zbiorach w ramach nowego rodzaju umowy, jest wyjęty spod norm bhp. "Solidarność" bije na alarm
Kto pomaga przy zbiorach w ramach nowego rodzaju umowy, jest wyjęty spod norm bhp. "Solidarność" bije na alarm (LUKASZ GRUDNIEWSKI / EAST NEWS)

"Solidarność" bije na alarm. W nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników pojawił się nowy typ umowy. Osoby pomagające w jej ramach rolnikom przy zbiorach są wyjęci spod norm BHP. Dlatego związkowcy idą ze skargą do Brukseli.

O podjęciu decyzji o wysłaniu skargi do Komisji Europejskiej organizacja poinformowała w środę na stronie "Tygodnika Solidarność". Decyzja została natomiast podjęta we wtorek.

"S" tłumaczy: w działających od kwietnia przepisach pojawia się "nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej, która nie jest zatrudnieniem w ramach kodeksu pracy i nie obejmują jej regulacje dotyczące zasad BHP, takich jak np. minimalnego odpoczynku, dźwigania, kontaktu z pestycydami, środków ochrony indywidualnej".

Zobacz także: Zobacz też: Susza dobija rolnictwo. "To przez bylejakość"

To zaś, jak zaznacza "S", jest niezgodne z unijną dyrektywą zobowiązującą państwa członkowskie do zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. Ten obowiązek dotyczy wszystkich sektorów, rolnictwa też.

- Wyczerpaliśmy wszelkie możliwości krajowe przeciwstawienia się tej groźnej i niedopuszczalnej regulacji, która de facto przywraca w Polsce parobków. Na to nie można się zgodzić, bo jeśli dzisiaj możliwe będzie zatrudnianie pomocnika przy zbiorach, to jutro pomocnika przy budowie, czy pomocnika tokarza - powiedział w materiale "Tygodnika Solidarność" przewodniczący tego związku Piotr Duda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(106)
Edward
4 lata temu
Kiedyś skarżyli do komitetu centralnego PZPR teraz do unijnego prawie to samo?
Jurek
4 lata temu
Przepraszam , jak donieśli obcym to też TARGOWICA ?
podatnik!
4 lata temu
Ciekawe,że NSZZ Solidarność nie protestował jak prywatyzowano PRL i powoływano PRL bis, który w dniu 05 sierpnia 2018 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to "jego kraj", gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I na koniec gdzie w 2009 r. człowiek Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego Piotr Kownacki jako prezes PKN Orlen zarabiał DZIENNIE 31.000,00 PLN słownie trzydzieści jeden tysięcy złotych a maksymalna emerytura powstańca, który walczył za Warszawę wraz z kombatanckimi dodatkami wynosi 1.500,00 PLN słownie jeden tysiąc pięćset złotych MIESIĘCZNIE!
dd
4 lata temu
Bardzo dobre prawo. Chciałem legalnie nająć parobka, i problem. Mam jednego na czarno.
faja 43
4 lata temu
Bardzo dobry pomysł niech ludzie wreszcie sami zaczną decydować o sobie .
...
Następna strona