Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spotkanie grupy Arraiolos. Sześciu prezydentów będzie debatować o kryzysie

0
Podziel się:

Do grupy należą Austria, Finlandia, Niemcy, Łotwa, Polska, Portugalia, Słowenia, Węgry i Włochy. Spotkania prezydentów tych państw zostały zapoczątkowane w październiku 2003 roku.

Spotkanie grupy Arraiolos. Sześciu prezydentów będzie debatować o kryzysie
(eecpoland.eu)

Jutro w Krakowie rozpocznie się zaplanowane na dwa dni IX spotkanie prezydentów państw grupy Arraiolos. Rozmowy mają dotyczyć kryzysu gospodarczego, relacji transatlantyckich i listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

W krakowskim spotkaniu - jak zapowiedział minister w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowski - wezmą udział prezydenci Finlandii, Łotwy, Niemiec, Polski, Portugalii i Włoch. Komorowski jako gości specjalnych zaprosił prezydentów Bułgarii i Estonii.

Tematami dwóch wtorkowych sesji, które zostaną przeprowadzone na Wawelu, będą drogi wyjścia z kryzysu w Europie, a także relacje transatlantyckie.

_ - Prezydent Komorowski będzie chciał zwrócić uwagę na to, że do przezwyciężenia kryzysu potrzeba reform strukturalnych w państwach członkowskich UE, powiązanych z programami wsparcia finansowanymi z budżetu Unii oraz pogłębienia integracji europejskiej _ - mówił Sokołowski.

- _ Prezydent _- dodał - _ podkreśli także, że strategia wychodzenia z kryzysu powinna być uzupełnione o pogłębienie relacji ze strategicznymi partnerami UE, a najważniejszym partnerem pozostają Stany Zjednoczone _.

Komorowski opowie się ponadto za ustanowieniem transatlantyckiego partnerstwa handlowo-inwestycyjnego. Wynegocjowanie i wejście w życie tego porozumienia pomoże - w opinii prezydenta - pobudzić wzrost gospodarczy po obu stronach Atlantyku.

W drugiej sesji prezydent Polski będzie także mówił o Sojuszu Północnoatlantyckim. _ - Ważne jest umocnienie NATO jako wiarygodnego i skutecznego elementu wiążącego Amerykę i Europę _ - podkreślił Sokołowski.

Jutro prezydenci wezmą też udział w koncercie muzyki organowej i w kolacji, która wydana zostanie przez Komorowskiego w Sukiennicach.

Dzień później dyskusja ma z kolei dotyczyć szczytu Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w listopadzie w Wilnie, a także perspektywy podpisania podczas tego szczytu umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina.

_ - Prezydent Polski będzie chciał zwrócić uwagę, że szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie może mieć przełomowe znaczenie dla budowania modelu współpracy UE z państwami partnerskimi _ - zaznaczył Sokołowski. Będzie też przekonywał, że podpisanie umowy stowarzyszeniowej to _ najlepsza gwarancja utrzymania Ukrainy na proeuropejskim kursie _.

Wileński szczyt był jednym z tematów poniedziałkowej rozmowy Komorowskiego z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Po spotkaniu w Krakowie polski prezydent powiedział, że Polska i Ukraina _ ciężko i wydaje się, że owocnie _ pracują na sukces szczytu Partnerstwa Wschodniego.

Do grupy Arraiolos należą Austria, Finlandia, Niemcy, Łotwa, Polska, Portugalia, Słowenia, Węgry i Włochy. Nieformalne spotkania prezydentów tych państw zostały zapoczątkowane w październiku 2003 roku, kiedy to na zaproszenie ówczesnego prezydenta Portugalii Jorge Sampaio doszło do spotkania przywódców w miejscowości Arraiolos.

Komorowski wziął udział w VII spotkaniu grupy Arraiolos w Budapeszcie, a ostatnie spotkanie grupy miało miejsce w Helsinkach w lutym 2012 roku.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)