Notowania

kryzys w grecji
14.02.2012 20:33

Spotkanie w sprawie Grecji odłożone

Szef eurogrupy przełożył negocjacje. Zobacz, których warunków nie spełnili Grecy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(imago stock&people/EAST NEWS)

Jean-Claude Juncker poinformował dziś wieczorem, że planowanego na jutro spotkania w sprawie pomocy dla Grecji nie będzie, ponieważ Ateny nie spełniły wszystkich zobowiązań.

[Na zdjęciu Lucas Papademos i Jean-Claude Juncker]

[Aktualizacja: godz. 22:10]

Zamiast posiedzenia w Brukseli ma się odbyć jedynie konferencja telefoniczna ministrów - sprecyzował Juncker w komunikacie. Natomiast spotkanie eurogrupy ma się odbyć w poniedziałek.

_ - Wygląda na to, że między Grecją a trojką (KE, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Europejski Bank Centralny) potrzebne są kolejne prace techniczne _, i to _ w wielu obszarach _ - oświadczył.

Na środowym spotkaniu ministrowie finansów mieli podjąć decyzję w sprawie odblokowania nowego planu pomocy dla Grecji i częściowego anulowania greckiego zadłużenia. Bez tej pomocy Atenom w najbliższym czasie grozi niewypłacalność.

Oczekuje się, że przywódca Nowej Demokracji (ND) Antonis Samaras jutro przekaże międzynarodowym wierzycielom pisemne zobowiązanie do realizacji programu oszczędnościowego przyjętego przez grecki parlament - poinformowało dziś wieczorem źródło rządowe. Wcześniej z Aten docierały informacje, że zobowiązanie takie podpisał przywódca partii PASOK, były premier Jeorjos Papandreu, ale że nie uczynił tego dotąd Samaras.

Takiego zobowiązania żądają od greckich przywódców politycznych międzynarodowi wierzyciele - Unia Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy - uzależniając od tego przyznanie Atenom drugiego pakietu ratunkowego, który ma opiewać na 130 mld euro.

Z czym zwlekają Grecy?

Wypłacanie programu pomocowego (w transzach do 2014 roku) uzależnione jest m.in. od wdrażania przez Greków reform oszczędnościowych, w tym redukcji pensji i likwidacji miejsc pracy w sektorze publicznym, wskazanych przez trojkę. W niedzielę program oszczędności przyjął parlament; jednak reformy wywołują w Grecji coraz większe protesty.

Juncker poinformował dzisiaj, że spotkanie przygotowawcze wysokich przedstawicieli strefy euro, zorganizowane tego dnia wcześniej w Brukseli, wykazało, że brakuje gwarancji Aten w sprawie dwóch punktów: 325 milionów euro dodatkowych oszczędności w budżecie na 2012 rok i pisemnego zobowiązania szefów partii koalicyjnych w sprawie planu reform po wyborach parlamentarnych w kwietniu.

_ - Nie otrzymałem pisemnych gwarancji przywódców koalicji w Grecji, dotyczących wdrożenia programu oszczędności _ - wyjaśnił Juncker. Dodał, że pozostaje _ do załatania dziura budżetowa w wysokości 325 milionów euro _.

Ponadto nie jest jeszcze gotowa analiza dotycząca greckiego długu publicznego i sposobów jego obniżenia, tak by w 2020 roku sięgał on 120 proc. PKB (wobec 160 proc. obecnie).

O możliwości odwołania środowego spotkania eurogrupy i odroczenia decyzji w sprawie pomocy dla Grecji informowało wcześniej agencję AFP źródło zbliżone do negocjacji. Według niego, trojka nie przekazała do tej pory ministrom finansów analizy dotyczącej greckiego długu.

Czytaj o katastrofie finansowej w Grecji w Money.pl
Krytykują Niemców, bo "nie rozumieją Greków" Liderzy frakcji krytykowali dziś oszczędności narzucane Grecji przez EBC, MFW i strefę euro.
To powinni teraz zrobić Rząd i parlament Grecji powinny przekonać swoich partnerów europejskich o tym, że zależy im na dotrzymaniu obietnicy reform.
Założą specjalne konto "greckim przyjaciołom" Zadłużona Grecja otrzyma dalszą pomoc, jeśli spełni jeden warunek.
Tagi: kryzys w grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz