Notowania

handel bronią
03.08.2014 09:18

Sprzedaż broni na Ukrainę. UE znosi zakaz, Rosja ostro krytykuje

Kreml zaapelował też, aby Wspólnota nie dawała się podjudzać przez Stany Zjednoczone w związku z wydarzeniami na wschodzie Ukrainy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)
Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow

Rosyjskie MSZ oskarżyło UE o stosowanie podwójnych standardów w związku z cichym zniesieniem zakazu dostarczania na Ukrainę technologii i sprzętu wojskowego. Zdaniem Moskwy miało do tego dojść podczas ostatniego posiedzenia Rady UE. Prezydent USA Barak Obama zorganizował konferencję, na której skomentował sytuację na wschodzie Ukrainy. Zobacz, co powiedział.

_ Podczas ostatniego posiedzenia Rady UE w Brukseli przywódcy państw członkowskich zgodzili się znieść restrykcje na eksport do Kijowa wyposażenia, które może być wykorzystane do prowadzenia wewnętrznych represji _ - zamieszczono na stronie internetowej rosyjskiego resortu dyplomacji.

_ Zezwolono także na eksport technologii wojskowej i wyposażenia _ - poinformowano w oświadczeniu, bez określenia kiedy dokładnie podjęto takie decyzje.

MSZ Rosji przypomniało także, że restrykcje nałożono na Ukrainę w lutym, kiedy obalono prezydenta Wiktora Janukowycza. Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton tłumaczyła w tamtym czasie, że polegać będą one na _ zawieszeniu licencji na eksport sprzętu, który może zostać użyty do wewnętrznych represji _. Chodziło np. o granaty z gazem łzawiącym czy hełmy policyjne.

Zdjęcie tych ograniczeń resort spraw zagranicznych nazwał stosowaniem _ podwójnych standardów _ przez UE.

Moskwa zaapelowała jednocześnie do UE, aby ta nie dawała się _ podjudzać _ przez Stany Zjednoczone w związku z wydarzeniami na wschodzie Ukrainy.

Agencja Reutera podaje, że do tej pory UE nie skomentowała oskarżeń rosyjskiej dyplomacji.

Przedwczoraj weszły w życie nowe sankcje, które UE nałożyła na Rosję. Dotykają one pięciu rosyjskich banków Sbierbanku, WTB (VTB), Gazprombanku, Wnieszekonombanku i Rossielchozbanku. Wymienione instytucje, które są przynajmniej w połowie własnością rosyjskiego państwa, mają ograniczony dostęp do rynków kapitałowych w UE.

Opublikowane rozporządzenie o sankcjach wobec Rosji w związku z kryzysem na Ukrainie obejmuje też embargo na broń, zakaz eksportu zaawansowanych technologii dla sektora naftowego i zakaz eksportu sprzętu podwójnego zastosowania dla rosyjskiego sektora obronnego.

Czytaj więcej w Money.pl
Korea Płn. mimo zakazu handluje bronią Korea Północna stworzyła zaawansowany system pozwalający jej na omijanie sankcji ONZ.
Zamknięto nielegalny portal. Służył do... Wspólną akcję przeprowadziła policja w Niemczech i Holandii.
Rosjanie handlują bronią na potęgę Rosyjski rynek jest wyjątkowy, bo na świecie sprzedaż uzbrojenia i usług wojskowych spadała już drugi rok z rzędu.
Tagi: handel bronią, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, prawo, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz