Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Środki z Unii Europejskiej. Miliardy dla woj. świętokrzyskiego

5,6 mld zł będzie mogło wykorzystać to województwo w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flikkesteph / Flickr (CC BY 2.0))
Siedziba Komisji Europejskiej

Władze regionu zakończyły rozmowy nad kształtem dokumentu z przedstawicielami Komisji Europejskiej.

Jak powiedział PAP marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, w minionym tygodniu podczas dwudniowej rundy bezpośrednich rozmów w Brukseli, zamknięto ostateczną treść programu. Dokument zostanie teraz wprowadzony do systemu informatycznego Unii Europejskiej.

_ - W najbliższych dniach będzie on poddany konsultacjom wewnątrz Komisji Europejskiej() Tu nie spodziewamy się jakiś dużych zmian _ - zaznaczył Jarubas. Jak dodał, _ wydaje się, że uzgodniliśmy to co było kością niezgody _ - czyli poziom relacji wydatków na drogi i kolej w programie.

_ - Była bardzo mocna presja z strony Komisji, by wydatków na kolej było więcej - w ramach puli na infrastrukturę komunikacyjną w RPO. Przy specyfice naszego regionu, gdzie duże inwestycje kolejowe będą realizowane w programach Infrastruktura i Środowisko (linia nr 8 Warszawa - Radom - Kraków ) i Polska Wschodnia (linia nr 25, łącząca miasta północy regionu), nie ma potrzeby rezerwowania większej kwoty, niż wskazane przez nas ok. 14 proc. z całej puli komunikacyjnej _ - tłumaczył Jarubas.

Władze regionu dostały też zgodę na możliwość wsparcia środkami UE eventów promocyjnych, jak np. dorocznego koncertu _ Sabat Czarownic _ Regionalnej Organizacji Turystycznej. _ Z tym, że KE wymaga, by w budżetach podobnych imprez były także środki prywatne - trzeba będzie poszukiwać więc takich partnerstw _ - mówił marszałek.

Z RPO będzie można także finansować promocję gospodarczą regionu, w tym misje zagraniczne dla przedsiębiorców (początkowo KE była temu przeciwna). Marszałek dodał, że są obszary, w których podobnie jak włodarze innych regionów nie jest zadowolony po negocjacjach. Wymienił tu nowe podejście UE do dofinansowania uzbrajania terenów inwestycyjnych - wartość dofinansowania na tę dziedzinę będzie pomniejszana o procent niewykorzystania tych terenów.

_ - To będzie liczone na koniec okresu programowania. Ale jest tu ryzyko, że w przypadku perturbacji gospodarczych czy mniejszego niż sądzimy zainteresowania danym terytorium, będzie to skutkowało obniżeniem dotacji _ - wyjaśnił polityk.

Jarubas pokreślił, że jest szansa, iż RPO dla woj. świętokrzyskiego zostanie podpisany w styczniu. To pozwoli by w drugim kwartale 2015 r. ogłosić pierwsze konkursy dla beneficjentów unijnego wsparcia - samorządów i firm.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 region ma wykorzystać 5,6 mld zł. Ponad 2/3 tej kwoty ma pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, pozostała część - niemal 1/3 kwoty - z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czytaj więcej w Money.pl
Bruksela żąda podwyżki podatków. Odmawiają Przedmiotem sporu między Brukselą a Madrytem są prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego kraju.
Komisja Europejska nas upomina. Jest reakcja - Trwają końcowe prace mające na celu wypracowanie na podstawie przedmiotowych założeń ostatecznej wersji projektu ustawy - powiedziała rzeczniczka resortu finansów.
Rząd ujawnia, co z obiecamy miliardami z Unii Negocjacje Polski z Komisją Europejską ws. programów operacyjnych na lata 2014-2020 na finiszu.
Tagi: środki z unii europejskiej, komisja europejska, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz