Notowania

Stosunki Polsko-Niemieckie się ocieplają? Oto nasz wierunek

Program współpracy obliczony jest na wiele lat, a obecnie można mówić jedynie o jego starcie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Polska ma obecnie doskonały wizerunek w Niemczech i powinna wykorzystać dobrą koniunkturę do wzmacniania relacji z Berlinem. Przyjęty przez rządy Polski i Niemiec rok temu program współpracy jest dobrą _ mapą drogową _ do dalszych działań - uważa ISP._ _

_ Wzajemna koniunktura do podjęcia działań jest w tym momencie bardzo dobra _ - czytamy w przedstawionym w Warszawie raporcie Instytutu Spraw Publicznych (ISP) _ Slogany czy konkrety _, oceniającym realizację programu współpracy z czerwca 2011 roku.

Autorka opracowania, Agnieszka Łada, wymienia wśród czynników wpływających pozytywnie na wizerunek Polski relacje niemieckich mediów, zachwalających stabilną sytuację gospodarczą w Polsce, wysokie oceny Polski jako miejsca inwestycji ze strony niemieckich przedsiębiorców oraz traktowanie przez władze w Berlinie polskiej polityki europejskiej jako przewidywalnej i wiarygodnej.

Zdaniem Łady polska prezydencja w Radzie UE w ubiegłym roku oraz organizacja mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012 przyczyniły się dodatkowo do umocnienia prestiżu Polski w Niemczech.

Niemcy także bardziej niż dawniej potrzebują Polski jako dodatkowego partnera, uzupełniającego słabszy niż jeszcze kilka lat temu _ niemiecko-francuski motor _ UE - uważa autorka.

Za główny sukces realizowanego od ponad roku programu współpracy Łada uznała wykorzystanie osiągnięć polsko-niemieckiego pojednania, w którym dominowały dotychczas symboliczne gesty, do rozwiązywania konkretnych problemów mieszkańców obu krajów. Wskazała wspólne polsko-niemieckie patrole policyjne i kooperację służb ratunkowych jako pozytywne przykłady takiej współpracy.

Podczas polsko-niemieckich konsultacji rządowych w czerwcu 2011 r. Polska i Niemcy przyjęły deklarację polityczną oraz listę wspólnych przedsięwzięć na najbliższe lata.

Podczas dyskusji o raporcie ISP naczelnik wydziału spraw niemieckich w polskim MSZ Monika Szmigiel-Turlej podkreśliła, że program współpracy polsko-niemieckiej obliczony jest na wiele lat, a obecnie można mówić jedynie o jego _ starcie _. Wśród osiągnięć minionego roku wymieniła zorganizowaną w Berlinie wystawę o historii polsko-niemieckich stosunków _ Obok _, prace nad wspólnym podręcznikiem do historii oraz decyzję o utworzeniu w Halle i Jenie Centrum Studiów Polonoznawczych.

Uczestnicy dyskusji wskazywali również na słabe punkty w realizacji programu, przede wszystkim na kulejącą ciągle polsko-niemiecką infrastrukturę komunikacyjną oraz ciągle jeszcze nierozwiązany problem nauki języka polskiego w niemieckich szkołach.

Przedstawiciel niemieckiego MSZ Peter Schoof podkreślał dobrą współpracę Warszawy i Berlina na forum UE, mówiąc o _ intensywnej bliskości _, łączącej oba kraje. Polska uważana jest w Niemczech, jego zdaniem, za _ naturalnego partnera _ w zabiegach o przeforsowanie w Europie _ nowej kultury gospodarowania _. Oba kraje podzielają opinię, że rynki powinny podlegać regulacji i że nie wolno wydawać więcej, niż się posiada - mówił Schoof, dodając: _ To coś więcej niż tylko wspólne poglądy, to niemal identyczna filozofia działania _.

Zdaniem Schoofa również w sprawach spornych, takich jak budżet UE na lata 2014-2020, Berlin i Warszawa osiągną wcześniej czy później kompromis. Ani Polska, ani Niemcy nie są zainteresowane fiaskiem negocjacji - dodał.

Na 14 listopada zaplanowano kolejne polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Uczestnicy spotkania w Berlinie mają ocenić postępy w realizacji przyjętego ponad rok temu programu współpracy.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest raport w sprawie płac w Unii Europejskiej Pracownicy w Czechach, Szwecji i Norwegii uzyskali podwyżki płac realnych dzięki temu, że inflacja w tych krajach nie pochłonęła w całości podwyżek płac nominalnych.
"Merkel zasłużyła na opaskę ze sfastyką" Helmut Schmidt: _ Jest częściowo sama sobie winna, jeżeli autorzy karykatur przedstawiają ją w opasce ze swastyką _.
W tej sprawie Niemcy chcą iść na kompromis _ - Musimy znaleźć rozwiązania, które uwzględnią interesy Polski i mimo to umożliwią postęp na płaszczyźnie europejskiej _ - powiedział niemiecki minister środowiska.
Tagi: stosunki polsko-niemieckie, polska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz