Notowania

strajk generalny
12.11.2015 10:03

Strajk generalny w Grecji. Ludzie nie chcą kolejnych oszczędności

W ramach sprzeciwu blokowanych jest część usług publicznych, między innymi przewozy promowe, transport kolejowy i loty krajowe. Zamknięte są muzea, a personel szpitali jest mocno ograniczony.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Joanna/Flickr (CC BY 2.0))

To pierwsze protesty w czasach drugiego rządu Aleksisa Ciprasa. W Grecji trwa strajk generalny. Przyczyną protestu są kolejne zapowiadane przez rząd oszczędności i zmiany w emeryturach.

Aktualizacja 10.17

Agencja EFE informuje, że od północy metro w Atenach jest zamknięte, nie kursują pociągi, a promy i statki zapewniające komunikację między greckimi wyspami stoją zacumowane w portach. Kierowcy autobusów nie pracowali od północy do 8 rano czasu polskiego i mają wznowić strajk wieczorem. Tramwaje kursują tylko od godz. 9 do 15.

W komunikacji lotniczej odwołane są loty krajowe, loty międzynarodowe na razie odbywają się normalnie.

Apteki i gabinety lekarskie są nieczynne, a szpitale zapewniają pomoc tylko w pilnych przypadkach. Muzea i zabytki archeologiczne są zamknięte. Nie działają szkoły. Radio i telewizja ograniczyły swoją działalność do emitowania jedynie programów archiwalnych oraz informacji dotyczących strajku generalnego.

Związki zawodowe nawołują do demonstracji w centrum Aten. Później zacznie się wiec Greckiej Partii Komunistycznej i ruchu "PAME".

Protest jest wymierzony przeciwko reformom, które wprowadza rząd Aleksisa Ciprasa w zamian za uruchomienie kolejnych funduszy z trzeciego pakietu kredytowego dla Grecji. Strajkujący sprzeciwiają się szczególnie zmianom w systemie ubezpieczeniowym i emerytalnym, ale także nowym podatkom oraz regulacji niespłacanych kredytów, co stanowi jeden z głównych punktów obecnych rozmów greckiego rządu z wierzycielami. Mimo, że zmiany firmuje premier, jego partia Syriza wezwała wyborców do masowego udziału w protestach i walki przeciwko "antyspołecznej, ekstremalnie neoliberalnej polityce."

Tagi: strajk generalny, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz