Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Strajk w Amazonie w Niemczech. Protestują pracownicy centrów dystrybucyjnych

8
Podziel się:

Pracownicy dwóch centrów dystrybucyjnych Amazona w Niemczech odeszli od stanowisk pracy, domagając się podwyżek i poprawy warunków pracy. Strajkujący ostrzegają, że wiele przesyłek nie dotrze przed świętami, ale firma uspokaja, że strajk ma niewielką skalę.

Strajk w Amazonie w Niemczech
Strajk w Amazonie w Niemczech (INA FASSBENDER/AFP/East News)

Zrzeszeni w związku zawodowym Ver.di pracownicy odmówili pracy w dwóch centrach dystrybucyjnych Amazona: w Lipsku w Saksonii i Werne w Nadrenii Północnej-Westfalii. Związkowcy grożą, że do strajku mogą przyłączyć się inne centra Amazona.

Strajkujący mają nadzieję, że zorganizowany w najgorętszym okresie przedświątecznym strajk będzie mieć większą skuteczność. Pracownicy w Lipsku zapowiadają, że strajkować będą aż do wigilii, a w Werne - nawet do wtorku 25 grudnia.

Wideo: Amazon zastępuje ludzi robotami

- Istnieje ryzyko, że prezenty świąteczne nie dotrą na czas - powiedział rzecznik związku agencji prasowej DPA. - Regularnie dawaliśmy Amazonowi czas na zareagowanie na nasze żądania - dodał.

Amazon przekonuje jednak, że skala strajku jest niewielka, a zagrożenia dla opóźnień w dostawach przesyłek nie ma. Firma stwierdziła, że strajkuje łącznie tylko 350 pracowników, a ogromna większość pracuje normalnie. W niemieckim Amazonie pracuje w sumie ok. 16 tys. osób.

Jak przypomina serwis thelocal.de, spór Verdi.di z niemieckim oddziałem Amazona o płace i warunki pracy trwa już pięć lat. Związek uważa, że pracownicy centrów dystrybucyjnych tej firmy są zatrudniani na gorszych warunkach niż pracownicy w innych firmach.

Amazon kontruje te twierdzenia, wskazując, że jego pracownicy w Niemczech zarabiają na poziomie górnych widełek płac w tej branży. Firma zwraca uwagę, że najniższa stawka godzinowa to 10,78 euro brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
POZ1
5 lata temu
Pracuję w amazon.U nas w Polsce to jest niemożliwe.Pracownicy są zastraszani.Codziennie mobbing i OBOWIĄZKOWE nadgodziny.Jesteśmy najtańszą siła roboczą.
KIK
5 lata temu
W Niemczech w Amazonie mają gorsze warunki niż w innych firmach, u nas bardzo często lepsze.....Taki oto rynek pracy mamy...
wykształcony
5 lata temu
Trzeba się było uczyć. Inżynierowie i doktorzy którzy przypłyneli na łódkach teraz się z nich śmieją.
Grzegorz T.
5 lata temu
amazon to nieuczciwa i bezduszna firma , człowiek w tej firmie nie liczy się . Zdecydowanie nie polecam , były pracownik amazona .
Szperacz
5 lata temu
A w Polsce 4 euro paliwo w Polsce 1,5 Euro NIEMIEC 11 euro i paliwo 1,3 Tak to wygląda