Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Strajk w Niemczech. Sparaliżowali pracę największego lotniska

0
Podziel się:

Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na frankfurckim lotnisku domagają się podwyżki płac. Akcja potrwa do godz. 23.

Strajk w Niemczech. Sparaliżowali pracę największego lotniska
(PAP/EPA)

Strajk ostrzegawczy niemal całkowicie sparaliżował pracę największego niemieckiego portu lotniczego we Frankfurcie nad Menem. Personal odpowiedzialny za bezpieczeństwo odpraw pasażerów i towarów domaga się podwyżki płac. Akcja potrwa do godziny 23.

Rozpoczęty o godz. 2 nad ranem strajk ostrzegawczy doprowadził do chaosu na frankfurckim lotnisku. Przed nielicznymi czynnymi jeszcze punktami odprawy pasażerów tworzą się długie kolejki - podała agencja dpa. Czas oczekiwania na odprawę wydłużył się do ponad trzech godzin. Interweniowała policja, usiłująca zapanować nad tłumem szturmującym działające punkty kontrolne w terminalu 1.

Sanitariusze udzielali pomocy osobom, które z powodu ogromnego tłoku zasłabły. W terminalu rozstawiono łóżka polowe dla pacjentów skarżących się na problemy z krążeniem.

Firma administrująca frankfurckim lotniskiem Fraport zaapelowała do pasażerów, by zrezygnowali w piątek z podroży samolotem. Do godz. 10 odwołano 47 lotów. Największy niemiecki przewoźnik Lufthansa zasugerował podróżnym, by korzystali z innych środków komunikacji. Poinformował też, że będzie zwracać pieniądze za niewykorzystane bilety, jeśli ich posiadacze skorzystają z połączeń kolejowych.

Strajk ostrzegawczy zorganizował związek zawodowy pracowników sektora usług Verdi. W akcji protestacyjnej uczestniczą osoby zatrudnione przy odprawie pasażerów i bagażu oraz towarów, a także personel ochrony lotniska. Na lotnisku we Frankfurcie w tej branży pracuje około 5 tys. osób. W strajku nie bierze udziału 700 pracowników zatrudnionych bezpośrednio przez Fraport. To oni obsługują nieliczne, czynne jeszcze punkty odpraw.

Verdi domaga się dla wszystkich zatrudnionych w zawodach związanych z bezpieczeństwem lotniska równej płacy w wysokości 16 euro za godzinę. Pracodawcy oferują stawki od 10 do 13 euro. 5 marca ma odbyć się kolejna tura negocjacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Z tych lotnisk dziś nie polecisz. Wielkie strajki Na niemieckich lotniskach znowu utrudnienia dla pasażerów. Tym razem nie z powodu ataku zimy, ale strajków.
Kanał Kiloński sparaliżowany w wyniku strajku Przez zbudowany pod koniec XIX wieku kanał przepłynęło w 2011 roku 33,5 tys. jednostek, które przewiozły 100 mln ton ładunków.
Spór o Ukrainę w niemieckim parlamencie Podczas debaty o sytuacji na Ukrainie dzisiaj w Bundestagu doszło do ostrego sporu między postkommunistyczną Lewicą a resztą parlamentu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)